Sisi'den oğlunun haberini yapan gazetecilere baskın

Mısır'da basına bir darbe de dün gece geldi. İnternet üzerinden yayın yapan sayılı muhalif ve bağımsız medya platformu Mada Masr'da darbeci Sisi'nin oğlu ile ilgili bir haber yapılması Kahire yönetimini harekete geçirdi. Polis gazeteye baskın yaparak çok sayıda editör ve gazeteciyi gözaltına aldı.

Sisi'den oğlunun haberini yapan gazetecilere baskın
Sisi'den oğlunun haberini yapan gazetecilere baskın
GİRİŞ 25.11.2019 11:39 GÜNCELLEME 25.11.2019 11:39
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

2013 yılında seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi deviren Abdülfettah es-Sisi'nin özgür basına ve ifade özgürlüğüne olan baskısı iyice şiddetlendi.

 

Bir süre önce Sisi'nin oğlu Mahmut es-Sisi ile ilgili bir haber yayınlayan gazeteye dün geniş kapsamlı bir operasyon düzenlendi. Ülkenin istihbarat biriminde üst düzey pozisyonda yer alan Sisi'nin Mısır'ın Rusya'daki diplomatik ekibine gönderildiğine ve rejim içerisinde gözden düştüğüne dair bir haber yayınlayan gazeteye dün yapılan baskın sonrasında çok sayıda gazeteci gözaltına alındı.

TOPLAM 4 GAZETECİ GÖZALTINA ALINDI

 

3 saat süren baskın sırasında gazetenin yayın yönetmeni Lina Attalah ve iki kıdemli editörü Rana Memduh ve Muhammed Hamama da gözaltına alındı. Uluslararası basın Shadi Zalat isimli bir diğer editörün de önceki gün gözaltına alındığını açıkladı.

İnternet sitesine sosyal medya ve bazı uygulamalar aracılığıyla girilebildiği belirtilirken baskın sırasında ofiste olan Yasmin El-Rifaie, "Baskın sırasında biz ofisteydik. Binaya giren 9 adamdan hiçbiri kimliklerini bize söylemedi. Bu çok korkunçtu çünkü hem adamlar çok iriydi hem de çok agresif bir şekilde hareket ediyorlardı. Hızla ofisin içine yayılıp telefon ve dizüstü bilgisayarları ele geçirdiler" dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • zeki 9 ay önce Şikayet Et
  insan değil bu zalim her şeyi yapar
  Cevapla
 • Alper 10 ay önce Şikayet Et
  ABD'nin ödül alan köpeği Canon neyse Sisi' de aynı.
  Cevapla
 • mehmet kut 10 ay önce Şikayet Et
  mısırın inanan halkının yapacağı gerçek halk darbesini bekliyoruz.
  Cevapla
 • Mesittp 10 ay önce Şikayet Et
  Sisi gel pisi pisi ABD min kedicigi de sisi
  Cevapla
 • endişeli olalım 10 ay önce Şikayet Et
  AB VE ABD den endişeliyiz açıklaması bekliyoruz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ukrayna'da askeri uçak düştü: Ölü sayısı 22'ye yükseldi
Son dakika haberi: 25 Eylül koronavirüs tablosu! Hasta, ölü sayısı ve son durum açıklandı