Kıbrıs görüşmelerinde federasyon vurgusu: Treni rayına yerleştirdik

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Berlin'de gerçekleşen 3'lü zirvede liderlerin çözüme ulaşmadaki bağlılık ve kararlılıklarını yeniden teyit ettiklerini söyledi. KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ise, "Rayından çıkmış görünen treni doğru rayına yeniden yerleştirdik" dedi.

Kıbrıs görüşmelerinde federasyon vurgusu: Treni rayına yerleştirdik
Kıbrıs görüşmelerinde federasyon vurgusu: Treni rayına yerleştirdik
GİRİŞ 26.11.2019 10:46 GÜNCELLEME 26.11.2019 10:46
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, dün akşam Almanya'nın başkenti Berlin'de Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya geldi. Akşam yemeği öncesinde Guterres, Anastasiadis ve Akıncı ile 20'şer dakika ayrı ayrı görüştü. Ardından üçlü görüşme, liderlerin de kaldığı Berlin'deki Adlon Kempinski otelde gerçekleştirildi.

 

FEDERASYON VURGUSU 

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, zirve sonrası sonrası açıklama yaptı. Guterres, "Rum lider Sayın Nikos Anastasiadis ve Kıbrıslı Türk lider Sayın Mustafa Akıncı ile Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulunması yönündeki çabalara ilişkin durum değerlendirmesi yapmak amacıyla gayri resmi bir görüşme gerçekleştirdim. Odaklanılmış ve samimi bir görüşme oldu. Her iki lider girişimimi memnuniyetle karşılayarak, iki kesimli, iki toplumlu ve BM Güvenlik Konseyi’nin 716 (1991) sayılı kararının 4. operatif paragrafı dahil olmak üzere tüm ilgili Güvenlik Konseyi kararlarında tanımlandığı şekliyle siyasi eşitliğe sahip bir federasyona dayalı çözüme ulaşmadaki bağlılık ve kararlılıklarını bana yeniden teyit ettiler" dedi.

 

"Kıbrıslı Türk lider ve Kıbrıslı Rum lider, aciliyet duygusu ile hareket ederek, Kıbrıs sorununa öngörülebilir bir gelecekte kapsamlı ve kalıcı bir çözüm bulunmasının her iki toplumun esenliği açısından önemli olduğu ve statükonun sürdürülebilir olmadığı konusunda mutabık kaldılar" ifadelerini kullanan Guterres, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Kıbrıslı Rum lider ve Kıbrıslı Türk lider, 11 Şubat 2014 tarihli Ortak Açıklama, geçmiş yakınlaşmalar, ve kapsamlı çözüm yolunu açacak bir stratejik anlaşmaya varılabilmesini sağlamak için 30 Haziran 2017’de sunduğum altı maddelik çerçeveye olan bağlılıklarını teyit ettiler. Bu görüşmeler ışığında, aşamalandırılmış, anlamlı ve sonuç odaklı olacak müzakerelere uzlaşılmış bir başlangıç noktası teşkil edecek referans şartlarına mümkün olan en erken fırsatta ulaşmak için çaba ortaya koymayı kararlaştırdım. Bu bağlamda, Kıbrıslı Türk lider ve Kıbrıslı Rum lider ve Garantör güçler ile uygun bir aşamada gayri resmi 5+BM bir görüşme yapma olasılığı üzerinde çalışmayı taahhüt ettim. Bu seferki sürecin farklı olması gerektiği kabul edilmiştir. Bu görüşmenin gerçekleştirilmesindeki desteğinden dolayı Almanya Federal Cumhuriyeti hükümetine teşekkürlerimi iletmek isterim.”

AKINCI: TRENİ RAYINA YERLEŞTİRDİK

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, görüşme sonrasında gazetecilere açıklamalar yaptı.  Berlin'deki zirveyi "Kanaatimce olumlu bir adımdır burada atılan" diye değerlendiren Akıncı, "Rayından çıkmış görünen treni doğru rayına yeniden yerleştirdiğimizi düşünüyorum. Tabii sadece rayına yerleştirilmiş olması yeterli değil, çözüm istasyonuna doğru yol alması ve oraya varmasını temin  için el birliğiyle çalışılması gerekir kanaatindeyim" dedi. Akıncı, Kıbrıs'ta bulunacak çözümün de iki kesimli iki toplumlu siyasi eşitliğe dayalı bir federal çözüm olacağını söyledi.

KAYNAK: İHA, DHA
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • ya mehdi 10 ay önce Şikayet Et
    hey yunanistan havada bulut sen federasyonu unut dedelerimiz bunca kan ve can vermişken sana kıbrıstan pay vermeyiz
    Cevapla
DİĞER HABERLER
NATO'dan son dakika Türkiye açıklaması!
Otomobil piyasası iyice karıştı! El ele verdiler fiyatlar 40 bin TL birden yükseldi