Sürpriz Türkiye çıkışı! PKK'yı şoke eden gelişme dünyaya duyuruldu

Son dakika koduyla yayımlanan Avrupa Birliği Uyuşturucu Raporu'nda, terör örgütü PKK'nın Avrupa'da organize suçlara ve uyuşturucu kaçakçılığına karıştığı ortaya konuldu. Yayımlanan raporda kenevirin en çok kullanılan uyuşturucu olduğunun altı çizilirken, raporda yer alan Türkiye detayı ise gözlerden kaçmadı.

Sürpriz Türkiye çıkışı! PKK'yı şoke eden gelişme dünyaya duyuruldu
Sürpriz Türkiye çıkışı! PKK'yı şoke eden gelişme dünyaya duyuruldu
GİRİŞ 26.11.2019 15:14 GÜNCELLEME 27.11.2019 09:22
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (EMCDDA) ve Europol tarafından "2019 AB Uyuşturucu Piyasası Raporu" yayımlandı. Avrupalıların her yıl uyuşturucuya perakende seviyesinde en az 30 milyar avro harcadığına işaret edilen ve kamuoyuna son dakika olarak duyurulan raporda, "Bu durum, uyuşturucu piyasasını AB'deki organize suç örgütleri için önemli bir gelir kaynağı haline getiriyor" ifadesi kullanıldı.

 

Raporda, 2002'den beri AB'nin terör örgütleri listesinde yer alan PKK'nın AB'de "Organize suça karıştığı ve uyuşturucu ticareti yaptığı" vurgulandı.

Terör örgütü PKK/YPG'nin çocuk savaşçıları....

 

ÖRGÜTÜN KORKUNÇ KAZANCI

Daha önceki Europol raporlarında, bölücü terör örgütü PKK'nın, uyuşturucudan yıllık 1,5 ila 3 milyar dolar arasında gelir elde ettiği belirtilmişti. Çocukları ve gençleri uyuşturucu batağına sürükleyen terör örgütü, bu alandan kazandığı parayla silah satın alıyor.

DİKKAT ÇEKEN TÜRKİYE DETAYI

Balkan rotasının, eroinin AB'ye ulaştırılmasında halen temel rota olduğu belirtilen raporda, "Bu nedenle Türkiye, eroinin AB pazarına ulaşmasının engellenmesinde kritik önem taşımaya devam etmektedir" değerlendirmesine yer verildi.

"ÇEVİK DAVRANIYORLAR"

Raporda, Avrupa genelinde uyuşturucuya ödenen paranın yüzde 39'unun kenevire, yüzde 31'inin kokaine, yüzde 25'inin eroine, yüzde 5'inin amfetaminler ve ekstaziye harcandığı belirtildi. AB Komisyonu'nun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopulos, Brüksel'de raporun sunumunda yaptığı konuşmada, "Organize suç örgütleri kazanç elde etmek için yeni fırsatları değerlendirme konusunda çevik davranıyor. Bununla birlikte, faaliyetlerini uluslararası sınırlar çerçevesinde genişletmek için her türlü teknolojik ve lojistik buluştan gittikçe daha yüksek oranda faydalanıyorlar" dedi.

Avrupalı tüketicinin uyuşturucuya, çoğunlukla sosyal medya ve internet aracılığıyla "çok daha kolay" erişebildiğinin altını çizen Avramopulos, "Yasa dışı uyuşturucu piyasası vatandaşlarımızın sağlığına ve güvenliğine yönelik bir tehdit unsuru olmayı sürdürüyor" diye konuştu.

AB Komisyonu'nun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopulos...

Bu arada, raporda, küreselleşme, teknoloji, inovasyon ve suç araçları unsurlarının, uyuşturucu piyasasını güçlendiren ve işleyişini kolaylaştıran üç temel etken olarak kabul edildiğine de vurgulandı.

EN ÇOK KULLANILAN UYUŞTURUCU KENEVİR

Raporda, Avrupa piyasasındaki değerinin en az 11,6 milyar avro olduğu tahmin edilen kenevirin, geçen yıl yaklaşık 25 milyon Avrupalının (15-64 yaş) kullanımı ile bölgede en çok kullanılan uyuşturucu madde olduğu belirtildi.

Kenevir...

KOKAİN VE EROİN'E DE DİKKAT ÇEKİLDİ

Kokainin de Avrupa'da en yaygın tüketilen ikinci yasa dışı uyuşturucu madde olduğu kaydedilen raporda, bu maddenin 9,1 milyar avroluk piyasaya değeriyle geçen yıl yaklaşık 4 milyon Avrupalı (15-64 yaş) tarafından kullanıldığına dikkat çekildi. Raporda, AB'de yaşayan yaklaşık 1,3 milyon kişinin opioid (temel olarak eroin) kullandığı, opioid piyasasının da tahmini değerinin yılda en az 7,4 milyar avro olduğu kaydedildi.

UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEDE NE YAPILMALI?

Uyuşturucu ticareti ile mücadele için yapılması gerekenler ise raporda, şu şekilde sıralandı: "Küresel uyuşturucu piyasasında aktif olan üst düzey organize suç örgütlerinin iş modellerinin ele alınması, harici sınırlardaki güvenlik zafiyetlerinin azaltılması, uyuşturucu üretimindeki değişikliklere ayak uydurmak için adli ve toksikolojik olanaklara yatırımda bulunulması gerekiyor."

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 36
 • kenan 2 yıl önce Şikayet Et
  Gelirinin çoğu uyuşturucudan olan HDPKK ya Müslüman bir kürt nasıl oy verir bunu anlamam mümkün değil.
  Cevapla
 • Lazoğlu 2 yıl önce Şikayet Et
  Müslümanlık kriterin ne müslüman ezan duyup ibadetlerini rahat yerine getirebildiği devletine bayrağına vatanına ihanet etmeyene denir.
  Cevapla
 • kayserili esnaf 2 yıl önce Şikayet Et
  o uyuşturucuyu Avrupa'da pazarlamak için Avrupa'lı siyasilere pay verdiğinden eminim. Boşamı Avrupalı siyasiler pkk ya destek çıkıyorlar sanıyorsunuz. hem silah satıyorlar hem yan cebime koy yapıyorlar
  Cevapla
 • tunctunc 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu asla yeni bir olay degil.Tüm avrupa ama özelikle Almanya kimin kacakciliK yaptigini 1974 yilindan bu güne kadar biliyor.Alman polis te$kilatindada akla gelemiycek kadar uyu$turucu ticareti yapanlar var.Almanya tüm polis te$kilatinin hayat standartina baksin varliklarina baksin kullandiklari arabalara hesap numaralarina baksin.! Almanya hala dünyanin en cok uyu$turucu kullanan ülkesi..Eee bu nasil oluyor almanlar dü$ünsün.!
  Cevapla
 • mehmet 2 yıl önce Şikayet Et
  Niye pkk yinsok etsin ki zaten biliniyor yillardir.Avrupanin isine geliyor.Bu avrupalilar pkk dan almazsa baska yerden alacaklar bu belli bisey zaten hem AB nin de isine geliyor istedigi gibi kullaniyor pkk yi
  Cevapla
 • nooooo 2 yıl önce Şikayet Et
  bunun içine geri iade anlaşması yapalım, yakalanan uyuşturucular türkiyeye geri gönderilsin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan'dan son dakika açıklamaları
Son dakika... Şanlıurfa'dan acı haber: 4 ölü, 3 yaralı!