İstanbul Sözleşmesi, AP'de 500 'evet' oyuyla onaylandı!

Fransa’nın Strazburg kentinde düzenlenen Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda, İstanbul Sözleşmesi’nin onaylanmasına yönelik yapılan karar tasarısı, 91 hayır oyuna karşılık 500 evet oyu ile onaylandı.

İstanbul Sözleşmesi, AP'de 500 'evet' oyuyla onaylandı!
İstanbul Sözleşmesi, AP'de 500 'evet' oyuyla onaylandı!
GİRİŞ 28.11.2019 22:15 GÜNCELLEME 28.11.2019 22:28
Bu Habere 77 Yorum Yapılmış

Slovakya, Letonya, Litvanya, Macaristan, Çekya, Bulgaristan ve İngiltere’nin söz konusu sözleşmeyi imzaladığı ancak onaylamadığı ifade edildi. Bu ülkelere, acil olarak İstanbul Sözleşmesi’ni onaylama çağrısı yapıldı ve Avrupa Birliği Komisyonu’na, kadına karşı şiddet ile mücadeleyi öncelik haline getirmeleri önerisinde bulunuldu.

 

 

AB, 2014 yılında yürürlüğe giren İstanbul Sözleşmesi'ni 2017 yılında imzalarken, AB genelinde 3 kadından birinin fiziksel ya da cinsel şiddete maruz kaldığı belirtiliyor.

11 Mayıs 2011'de İstanbul'da imzaya açıldığı için 'İstanbul Sözleşmesi' ismiyle anılan Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi toplumsal cinsiyet eşitliği ilkesine dayanıyor ve her türlü şiddetin engellenebilmesi için eğitimin önemine vurgu yapıyor. 

 

 

Türkiye, Sözleşme'yi imzaya açıldığı 11 Mayıs 2011 tarihinde imzalamış, 14 Mart 2012 tarihinde ise onaylamıştı. 

YORUMLAR 77
 • Sivasspor 7 ay önce Şikayet Et
  Bir bayan yazar tarafindan siddetle elestirilmisti bu sozlesme. Akli basinda kadinlar dahi nasil sonuclar doguracagini gorebiliyor. Allah iftiradan yalandan korusun herkesi.
  Cevapla
 • abdullah 23 7 ay önce Şikayet Et
  ab ye uyabilir ama bu sözleşme bize uymaz.
  Cevapla
 • Dur Yolcu! 7 ay önce Şikayet Et
  Ben bayanim ve böyle benim adima alinan kararlari ben kabul etmiyorum.Ben akılsız,mekanik bir şey değilim.Kadınlara geri zekalı muamelesi yapılıyor.Ben aklımla ve Allah c.c nun kitabına sarılırsam kendimi korurum.Tehlikeli sularda yüzmezssem büyük ölçüde her türlü zararlıdan kendimi koruyacak aklı geliştirirsem kimse bana zarar veremez.Bütün tedbirlerden sonra ölüm de bana gelip dokunursa ,o da Allah c.c emri.Sorun toplumdaki gerçek adaletin temin edilememesidir.Topluma zarar veren katilleri,hırsızları vb.her türlü toplumun huzur ve düzenini ,ahlakını bozan kişi ve kişilerin topluma geri dönüşümünü engellemek gerekir.
  Cevapla
 • Mustafa 7 ay önce Şikayet Et
  Helal olsun bacıma ve böyle şuurlu bayanlara
  Cevapla
 • misafir 7 ay önce Şikayet Et
  keşke bu sözleşmeyi önce halka sorup sonra Ap ye onaya gönderelerdi bu noktada yanlış yapılıyor
  Cevapla
 • halil 7 ay önce Şikayet Et
  toplumun içine konan el bombasıdır
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Libya'da inanılmaz gelişme! Resmen açıklandı: İleri teknoloji savaş uçaklarıyla vuruldu
Ahlak dışı sözlere Bakan Kurum'dan sert cevap!