DiCaprio'dan Bolsonaro'ya cevap gecikmedi: Çabaları takdir etsem de...

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun Amazon Ormanlarını para vererek yaktırdığını iddia ettiği ABD'li aktör Leonardo DiCaprio'dan yanıt geldi.

DiCaprio'dan Bolsonaro'ya cevap gecikmedi: Çabaları takdir etsem de...
DiCaprio'dan Bolsonaro'ya cevap gecikmedi: Çabaları takdir etsem de...
GİRİŞ 01.12.2019 10:45 GÜNCELLEME 01.12.2019 10:48

Bolsonaro, DiCaprio'nun, bu yıl Amazon bölgesinde çıkan yangınlardan kısmen sorumlu olduğunu iddia ettiği kar amacı gütmeyen örgütlere fon sağladığını savundu.

Jair Bolsonaro, "DiCaprio havalı adam, değil mi? Amazon'u yakmak için para veren" ifadesini kullandı. Brezilya Devlet Başkanı konuşmasında bu iddiasını delillendirmedi.

DiCaprio'nun çevre örgütü Earth Alliance, yağmur ormanlarında temmuz ve ağustos aylarında çıkan yangınların ardından Amazon bölgesini korunması için beş milyon dolar yardımda bulunma sözü vermişti.

Öte yandan DiCaprio'dan yanıt gecikmedi. Instagram hesabından iddialara yanıt veren DiCaprio şu ifadeleri kullandı:

"Doğal ve kültürel mirasını korumaya çalışan Brezilya halkını destekliyorum.

Bu yerine hiçbir şeyin konamacayağı ekosistemlerin geleceği tehlikede ve bunları koruyan gruplarla yan yana durmaktan gurur duyuyorum. Çabaları takdire şayan olsa da hedef tahtasına oturtulan grupların hiçbirine maddi kaynak sağlamadık."

BOLSONARO'YA KARŞI UCM'DE DAVA HAZIRLIĞI

Bu arada Brezilyalı avukatlar ve eski altı bakanın üyesi olduğu bir insan hakları örgütü, Brezilya'nın yerli halkına yönelik soykırımı cesaretlendirmek suçlamasıyla Bolsonaro hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde (UCM) dava açmaya hazırlanıyor.

Avukatlar ve insan hakları örgütünün hafta içinde Lahey'de UCM Başsavcısı Fatou Bensuda'ya "bilgilendirici bir not" ilettiği, notta Bolsonaro tarafından "yerli halka karşı yaygın sistematik saldırılar ve soykırımı cesaretlendirme hakkında ön soruşturma yapılmasının" talep edildiği kaydedildi.

Fatou Bensuda'nın Brezilya ve diğer ülkelerin hükümetleri, Birleşmiş Milletler (BM), hükümetler arası örgütler, sivil toplum kuruluşları ve diğer kaynaklardan soruşturma için yetki talebinde bulunmaya karar amacıyla bilgi isteyeceği belirtildi.

83 BİNDEN FAZLA YANGIN ÇIKMIŞTI

Brezilya Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü (INPE), ağustos sonunda yayımladığı raporda, Brezilya'daki Amazon ormanlarında yılın ilk sekiz ayında 83 binden fazla yangın çıktığını bildirmişti.

Yeryüzündeki oksijenin yüzde 20'sini sağlayan, "Dünya'nın akciğerleri" olarak adlandırılan Amazon Yağmur Ormanları yılda bir milyar tondan fazla atmosferik karbonun emilmesini sağlıyor.

Dünyadaki hayvan ve bitki türlerinin de yüzde 10'unu barındıran Amazonlar, sekiz ayrı Güney Amerika ülkesinde yaşayan 400'den fazla yerli kabileye de ev sahipliği yapıyor.

KAYNAK: TİMETÜRK
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Hangi ülkede kaç cami var? İşte şaşırtan istatistik...
Türkiye'den Rusya'ya doğalgaz teklifi! Kemal Kılıçdaroğlu yalana sahip çıktı