Trump: Türkiye savaş uçağı için Rusya veya Çin'e yönelebilir

ABD Başkanı Trump, S-400 nedeniyle Türkiye’nin F-35 alımının askıda olduğuna işaret ederek, "Şimdi yapacakları şey, ister Rusya ister Çin olsun başka ülkeye gitmek olacak." dedi.

Trump: Türkiye savaş uçağı için Rusya veya Çin'e yönelebilir
Trump: Türkiye savaş uçağı için Rusya veya Çin'e yönelebilir
GİRİŞ 03.12.2019 14:31 GÜNCELLEME 03.12.2019 14:51
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

ABD Başkanı Donald Trump, Londra'daki NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi öncesi NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştü.

 

 

Burada gazetecilere açıklama yapan Trump, ABD'nin Türkiye'yle iyi bir ilişkisi olduğunu, Suriye konusunda yapılan anlaşmanın işe yaradığını söyledi.

Uzun süre Suriye'nin sınırlarında kaldıklarını ve artık çekildiklerini kaydeden Trump, Türkiye'nin iyi iş çıkardığını belirtti.

 

 

"TÜRKİYE İYİ BİR MÜTTEFİK"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile iyi anlaştığını ifade eden Trump, "Türkiye (NATO'da) iyi bir müttefik ve öyle de olacak." diye konuştu.

Trump, DEAŞ lideri Ebubekir El Bağdadi'nin üç hafta önce öldürüldüğünü hatırlatarak, "Türkiye çok yardımcıydı. Türkiye ve Türk askerinin tamamen kontrolü altındaki alanlardan uçtuk, kesinlikle çok destekleyicilerdi. Ne yaptığımızı, nereye gittiğimizi biliyorlardı. Türkiye daha iyi ve daha destekleyici olamazdı ve bence bu önemli." ifadelerini kullandı.

"OBAMA YÖNETİMİ PATRIOT TALEBİNE OLUMSUZ YANIT VERDİ"

Trump, Türkiye'nin S-400 almasına ilişkin bir soru üzerine ise Ankara'nın Barack Obama yönetimi döneminde Patriot almak istediğini ancak Obama yönetiminin defalarca iletilen talebe olumlu yanıt vermediğini hatırlattı.

Bunun üzerine Türkiye'nin Rus sistemine yöneldiğini belirten Trump, Ankara'yla bu konudaki görüşmelerin devam ettiğini vurguladı.

S-400 nedeniyle Türkiye’nin F-35 alımının askıda olduğuna işaret eden Trump, "Şimdi yapacakları şey, ister Rusya ister Çin olsun başka ülkeye gitmek olacak. Bunu yapmak istemiyorlar. Dünyadaki en iyi savaş uçaklarını almak istiyorlar. Çok sayıda almak istiyorlar ve halihazırda milyarlarca dolar koydular." ifadesini kullandı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde askeri operasyonunu durdurduğunu belirterek, "Şiddette ciddi bir azalma var. Bundan sonra siyasi çözüm için çabalamalıyız." dedi. 

Türkiye'nin önemli bir müttefik olduğunu, bunun için sınıra bakılmasının yeterli olacağını kaydeden Stoltenberg, "Türkiye DEAŞ'la mücadelemizde aşırı derecede önemli bir ülkeydi. DEAŞ'ın yenilmesi Türkiye'deki üsler kullanılmadan mümkün olamazdı." dedi. 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 5
 • Envers 9 ay önce Şikayet Et
  Daeş te sizsiniz, pyd, pkk de sizsiniz dünyadaki her türlü pisliğin arkasındada siz varsınız. Allah sizi kahretsin Allah müslümanlara uzanan elleri kurutsun Amiñnnnnnn
  Cevapla
 • Çavuş 9 ay önce Şikayet Et
  Bizi mejbur ettirmeyin, bıktık sizin yaptırım sözleriniz den kendi kendinize yapın bakalım görelim, Bu işler lafla olmuyor iki lafın birisi iyi müttefik, güvenilir müttefik geçin bunları. Sahada ne yapacaksınız onu görelim sizin gibilerin İpiyle kuyuya inilmez biz sizlere pek güvenmez olduk.
  Cevapla
 • Hacivat 9 ay önce Şikayet Et
  Rusya dan alacaz rusyadan tek müttefik imiz rusya
  Cevapla
 • Vatansever 9 ay önce Şikayet Et
  Çın uçakları iyi değil ama rusya olabilir su 35 su 57 ama bir an önce kendi ucagimizi yapmalıyız
  Cevapla
 • Ali 9 ay önce Şikayet Et
  Havuc sopa Biz yeniyoruz artık Iyi polis kötü polis Bunu da yemiyoruz artık
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika: Başkan Erdoğan ile Macron arasında gerilim sonrası ilk temas!
Volkan Bozkır BM kürsüsünde ilk kez konuştu! Trump'tan da açıklama