4'lü zirve sonrası Macron'dan açıklama: Türkiye'ye geleceğiz

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Suriye, Libya ve diğer konuları görüşmek üzere İngiltere, Fransa ve Almanya olarak, gelecek yılın ilk üç ayında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile tekrar bir araya geleceklerini belirtti.

4'lü zirve sonrası Macron'dan açıklama: Türkiye'ye geleceğiz
4'lü zirve sonrası Macron'dan açıklama: Türkiye'ye geleceğiz
GİRİŞ 04.12.2019 20:57 GÜNCELLEME 04.12.2019 21:05
Bu Habere 38 Yorum Yapılmış

Macron, Londra'da düzenlenen NATO Liderler Zirvesi'nin ardından basın toplantısı düzenlendi.

 

"NATO'nun beyin ölümü gerçekleşti" yönündeki ifadesini, zirvede ülkelerin maddi katkılarının konuşulmaması için kullandığını belirten Macron, zirve sırasında bir araya geldiği birçok liderlere Fransa'nın Rusya ile ilişkileri hakkında bilgi verdiğini söyledi. 

"Türkiye ile terörün tanımı konusunda bir konsensüsün oluşması mümkün değil." diyen Macron, Avrupa'nın savunmasını önemsediğini ancak bunun NATO'ya alternatif olmadığını kaydetti. 

 

Macron,  "Avrupa'nın istikrarı ve güvenliği ancak Rusya ile sağlam bir ilişki kurarak garanti edilebilir." ifadesini kullandı. 

Avrupa'nın istikrar ve güvenliğinin önemli olduğunu ifade eden Macron, Rusya'nın artık NATO'nun düşmanı olmadığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün, İngiltere Başbakanı Johnson, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Almanya Başbakanı Merkel ile Suriye konulu zirvede bir araya gelmişti.

"DİYALOĞUN GÜÇLENDİRİLMESİ GEREKİYOR"

Macron, El Kaide ve DEAŞ'ın düşmanları olduğunu dile getirerek, "Türkiye'nin güvenliği ve terörün bedelini ağır ödemesine duyduğum saygı ve müttefiklik ilişkimiz kapsamında, DEAŞ'in yeniden canlanmaması adına Suriye'nin kuzeydoğusundaki durum ile ilgili diyaloğun güçlendirilmesi gerekiyor. Bu konuda diyalog eksikliği oldu ve müttefikler arasında saygıda kusur edildi." diye konuştu.

"YENİDEN BİR ARAYA GELECEĞİZ"

Macron, dün Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile gerçekleştirilen Dörtlü Zirve'yi hatırlatarak, "Suriye, Libya ve diğer konularda E3 ülkeleri olarak Türkiye ile diyaloğu sürdürmeye karar verdik. 2020'nin ilk üç ayında muhtemelen Türkiye'de tekrar bir araya geleceğiz." dedi. 

Fransa Cumhurbaşkanı, Türkiye ile anlaşamadıkları konular bulunduğunu ancak diyaloğun devam etmesi gerektiğini söyledi.

FRANSA'NIN AFRİKA'DAKİ ASKERİ VARLIĞI

Macron, Mali'de 13 Fransız askerin hayatını kaybetmesinin ardından Fransa'nın Afrika'daki askeri varlığına ilişkin eleştirelere de cevap verdi. 

Fransa'nın Sahel ülkelerindeki askeri varlığının meşru olduğunu savunan Macron, "Kısa zamanda, G5 Sahel üyesi 5 ülkedeki askeri varlığımız ve siyasi şartlarımız konusuna açıklık getirmemiz gerekiyor. Bu ülkelerden, Fransa ve uluslararası toplumdan talepleri konusuna açıklık getirmesini ve resmi olarak duyurmasını bekliyoruz. Bize ihtiyaçları olup olmadığına karar vermeliler." ifadelerini kullandı.

Fransa'nın bölgedeki askeri varlığının, bu ülkelerin vereceği karara göre devam edip etmeyeceğini dile getiren Macron, bu bağlamda G5 Sahel ülkelerini (Mali, Burkina Faso, Nijer, Çad ve Moritanya) 16 Aralık'ta Fransa'nın Pau kentine davet ettiğini duyurdu. 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 38
 • Murat 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunlara rest cekmek lazim bizi kukla gibi kulanmak istiyorlar taviz vermemek lazim geri adim atmamak lazim
  Cevapla
 • Ömer 1 yıl önce Şikayet Et
  Adam olun şöyle
  Cevapla
 • Serkan Ozkan 1 yıl önce Şikayet Et
  Macron iyi kivirir. Eski danscilardan. Az etki altinda birak kivirir durur :)
  Cevapla
 • Hacivat 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye düsmanlarini türkiyeye kabul etmeyin
  Cevapla
 • Osmanlı Tokadı 1 yıl önce Şikayet Et
  aha bu 3 lü bermuda üçgen şeytanı kendilerine pay çıkarmaya çalışıyorlar işte reisin yanına gelerek bizde varız dünya meselelerinde lan oğlum geçti borun pazarı sür eşeğini batıya alçak batı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
 (07 Mart 2021 Günün Önemli Gelişmeleri)
Son dakika: İstanbul'un yanı başında kar yağışı başladı! Meteoroloji il il uyardı...