Çavuşoğlu'ndan Yunanistan'a 'savaş' resti, Esed sorusuna ise şerh

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu İtalyan gazetesine verdiği röportajda, "Doğu Akdeniz'de biz kimseyle savaşmak istemiyoruz ama gemilerimi korumam gerekiyorsa da gereken önlemler neyse bunları alırım" ifadelerini kullandı. Çavuşoğlu kendisine yöneltilen Esed sorusuna ise çarpıcı bir cevap verdi. Çavuşoğlu, "Mülteciler için Esed ile konuşulabilir" derken düştüğü şerh dikkatlerden kaçmadı.

Çavuşoğlu'ndan Yunanistan'a 'savaş' resti, Esed sorusuna ise şerh
Çavuşoğlu'ndan Yunanistan'a 'savaş' resti, Esed sorusuna ise şerh
GİRİŞ 07.12.2019 16:22 GÜNCELLEME 07.12.2019 17:14
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İtalya'nın en eski düşünce kuruluşu Uluslararası Siyasi Çalışmalar Enstitüsünün (ISPI), bu yıl 5'incisini düzenlediği "MED 2019-Akdeniz Diyaloğu Forumu için geldiği Roma'da Corriere della Sera gazetesine, Türkiye'nin S-400 alımından, Barış Pınarı Harekatı ve Doğu Akdeniz'e kadar pek çok konuda mülakat verdi.

 

"HERKESLE ÇALIŞMAK İSTİYORUZ"

 

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde demografik yapıyı değiştirmek istediği, insani kriz yarattığı ve terör örgütü DEAŞ'ı yeniden canlandırdığı gibi pek çok yanlış haberin dolaşıma sokulduğunu ifade eden Çavuşoğlu, "Bunlar, orada küçük bir devlet kurmayı amaçlayan bazı ülkeler tarafından tasarlanan kara propaganda. Biz şimdi orada yeniden inşa etmeyi düşünmeliyiz. Herkesle de çalışmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

ESED SORUSUNA VERDİĞİ CEVABA ŞERH DÜŞTÜ: AMA BİZİM POZİSYONUMUZ NET

İtalyan gazetecinin, İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio'nun "Beşşar Esed'le konuşulabileceğini" söylemesine atıfta bulunarak "Esed'le konuşulur mu?" sorusuna Çavuşoğlu, "Mültecilerin Suriye'ye dönüşünde herkesin yardımına ihtiyaç var. Belki onunla da konuşulabilir. Ama Esed konusunda Türkiye'nin pozisyonu net: 500 bin kişiyi öldürdü. Kimyasal silah kullandı. Bizim için o, ülkeyi birleştiren biri olamaz" yanıtını verdi.

"LÜTFEN BUYURUN"

Suriye'nin kuzeydoğusundaki teröristlere yönelik yapılan Barış Pınarı Harekatı'na da değinen Çavuşoğlu, "Biz bu operasyonu bir sene önce başlatmak istedik ama ABD, bize 'Bekleyin, biz çekilelim’ dedi. Sonra 440 kilometrekarelik bir alanda ve 32 kilometre derinlikte bir güvenli bölge önerisiyle geldiler. Biz buna 'evet' dedik ama bu geciktirici bir taktik idi. Bu şekilde harekete geçmeye karar verdik. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunu Trump'a bildirdi. O da sadece, bizim de düşmanımız olan hapishanelerdeki teröristlere dair güvenceler istedi. Biz operasyona başlarken, ABD çekiliyordu durum böyleydi ama tabii ki 'Lütfen buyurun' demediler" değerlendirmesinde bulundu.

"ABD'YE TEKLİF EDİLDİ"

S-400 hava savunma sistemlerine ilişkin de Çavuşoğlu, "ABD, bizi eleştirdi ancak NATO bir şey demedi. Aksine NATO Genel Sekreteri (Jens Stoltenberg), pek çok defa her ülkenin istediği silah ve savunma sistemini alma hakkı olduğunu belirtti. Eğer bir komisyon kurarak bunun güvenliğini teyit etmek istiyorsak, biz varız. Bu daha önce ABD'ye de teklif edildi" ifadelerini kullandı.

"GEREKEN ÖNLEMLER NEYSE ALIRIZ"

Doğu Akdeniz'de Kıbrıs açıklarında Türkiye'nin arama ve sondaj faaliyetlerinde Türkiye'nin güç kullanıp kullanmayacağı sorusu da yöneltilen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Biz, KKTC'nin garantörüyüz. (Kıbrıs meselesinde) Biz çözüm bulmak için her şeyi yaptık. Rum tarafı bir anlaşma yapmak istemiyor. Doğal gaz arama faaliyetleri üzerine tek taraflı etkinliklerin olmaması ve gelirlerin komisyon tarafından paylaştırılmasını öneriyoruz. Biz bunu Rumlara, Yunanistan'a, Avrupa Birliği’ne (AB) ve Birleşmiş Milletler'e kadar hepsine ilettik. Ama iş birliği istemiyorlar ben de gemilerimi göndermek zorunda kaldım. Biz kimseyle savaşmak istemiyoruz ama gemilerimi korumam gerekiyorsa da gereken önlemler neyse bunları alırım" yorumunu yaptı.

Röportajı yapan İtalyan gazetecinin FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasındaki tutuklamalar ve ihraçları hatırlatması üzerine Çavuşoğlu, şunları kaydetti: Biz, Türkiye'de reformlar yaptık. İtalya ve AB, bunları sessiz devrim olarak tanımladı. Akim bırakılan darbe girişiminden sonra bizim vatandaşlarımızı koruma zorunluluğumuz vardı. Benim bir sorum var size: Eğer İtalyan jetleri, Senatonuzu bombalasa siz nasıl hareket ederdiniz? Bizim başımıza gelen de budur.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • Ethem Demirezen 9 ay önce Şikayet Et
  Kaşınma Rum kasiriz ömür boyu uyuz olursunuz
  Cevapla
 • emin 9 ay önce Şikayet Et
  savaşmadığımız için atıl kaldık..Allah bizi vesile kılsın
  Cevapla
 • Yahya 21 9 ay önce Şikayet Et
  Bizimlen Savaşmak isteyenlere tek bir cevabımız var, cehenneme hoşgeldiniz diyeceğiz, savaşa hazırız vatan sana canım feda. . .
  Cevapla
 • Nedim 9 ay önce Şikayet Et
  Vallahi biz hazırız savaşa tek bu sefer yarıda kalma Yok hepsini alırız
  Cevapla
 • can 9 ay önce Şikayet Et
  helal olsun bakana gereken cevabı dogru karşı tarafı bilgi edinmesi doğruyu anlaması hizaya gelmelerinde anlamlı cümleler kullanmış
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'den sinsi hamle! Suriye için talimat verildi
Son dakika: Büyük skandal sonrası Türkiye'den Yunanistan'a nota!