Meksika Büyükelçisi Recio kitap çalmakla suçlanıyor

10 dolarlık kitabı çalmakla suçlanan Meksikalı büyükelçi geri çekildi. Hakkında soruşturma başlatılan büyükelçi, diplomatik haklar sahip olduğu için Arjantin'de tutuklanamıyordu.

GİRİŞ 09.12.2019 08:38 GÜNCELLEME 09.12.2019 09:51
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard, 10 dolarlık kitabı çalmakla suçlanan Meksika'nın Buenos Aires Büyükelçisi Oscar Ricardo Valero Recio'nun geri çekildiğini duyurdu.

 

Ebrard, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Etik Kurulundan, ünlü bir kitapçıdan kitap çalmakla suçlanan Arjantin'deki büyükelçinin durumunun incelenmesini istedim. Bu arada kendisinin geri dönmesini emrettim. Görüntülerin doğruluğu onaylanırsa görevinden ayrılacak. Sahtekarlığa sıfır tolerans." ifadelerini kullandı.

Arjantin basınında yer alan görüntülerde, 76 yaşındaki büyükelçinin, 26 Ekim'de Buenos Aires'in en ünlü kitapçılarından El Ateneo Grand Splendid'de raftan aldığı kitabı bir gazetenin arasına koyduğu ve ücretini ödemeden kapıdan çıkarken alarmın çalmasının ardından güvenlik tarafından durdurulduğu görülüyor.

 

Güvenlik görevlisinin, Oscar Ricardo Valero Recio'nun faturasını kontrol etmesi ve kitabın satın alınmadığının belirlenmesi üzerine polise haber verilerek, Meksikalı büyükelçi hakkında şikayette bulunuldu.

Hakkında hırsızlık suçundan soruşturma başlatılan büyükelçi, diplomatik haklara sahip olduğu için Arjantin'de tutuklanma, yargılanma ve cezadan muaf bulunuyor.

Oscar Ricardo Valero Recio'nun çalmakla suçlandığı yaklaşık 10 dolar değerindeki kitabın, Fransız tarihçi Guy Chaussinand-Nogaret'in yazdığı, maceracı ve çapkın Giacomo Casanova'nın biyografisi olduğu belirlendi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Ayşe Elmas 8 ay önce Şikayet Et
  Dalgınlığına gelmiştir..bir büyükelçi bilmez mi alarm çalacaktır
  Cevapla
 • Şahin avcı 8 ay önce Şikayet Et
  ben olsam meksikalı yetkililerin yerinde bunu böyle afie etmezdim gerekli diploatik girişimleri sesizce yapar gerekiyorsa adamı ülkesine gönderirsin ama bu bence en az o kitabın çalınması kadar hatta ondan daha fazla ayıp
  Cevapla
 • Sayfa 8 ay önce Şikayet Et
  Vay kitabsız vay
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Trump ve Macron Doğu Akdeniz'i görüştü
İzmir Büyükşehir meclisinde gerginlik! AK Parti Grubu salonu terk etti