ABD'nin yaşadığı hezimetin belgeleri ortaya çıktı

Amerikan medyasına sızdırılan gizli belgeler, ABD'nin üst düzey yetkililerinin Afganistan'aki savaş hakkındaki gerçekleri gizledikleri, farklı bir tablo çizerek ülkedeki 18 yıllık savaşın artık kazanılamayacağı gerçeğini çarpıttıkları ortaya çıktı.

ABD'nin yaşadığı hezimetin belgeleri ortaya çıktı
ABD'nin yaşadığı hezimetin belgeleri ortaya çıktı
GİRİŞ 09.12.2019 19:57 GÜNCELLEME 09.12.2019 19:57
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Vietnam Savaşı'nın da başarısız olduğuna ilişkin gizli belgeleri yayımlayan ilk medya kuruluşlarından olan Washington Post, bu sefer de ABD'nin 2002'den bu yana işgal ettiği Afganistan'a ilişkin gizli belgeleri ele geçirdi.

ABD yönetiminin Katar'da Taliban ile masaya oturduğu dönemde ortaya çıkan gizli belgeler, ABD'nin Afganistan'da da başarısız olduğunu ortaya koydu.
Ele geçirilen 2 bin sayfalık belge, Afganistan'daki savaşta doğrudan rol oynamış, yetkili, general ve diplomatların görüşlerinden oluşuyor.ABD ÜLKEDE BATAKLIĞA SAPLANDI

Görüşlerine başvurulanlardan 400'den fazlası Afganistan'da işlerin yolunda gitmediğini ve ABD'nin ülkede bir bataklığa saplandığını ifade etti.

 

Belgelerde, Eski Başkanlar George W. Bush ve Barack Obama döneminde Beyaz Saray'da Afganistan masasının başındaki Korgeneral Douglas Lute, "Afganistan'ı temel olarak anlamaktan uzaktık. Ne yaptığımızı bilmiyorduk. Nasıl bir yükün altına girdiğimizin farkında değildik." ifadesini kullandı.

Görüşlerine yer verilen yetkililerin büyük bölümü, ABD'nin halen Afganistan'da yürüttüğü stratejinin yanlış olduğunu, yetkililerin bunu bildiğini ancak kamuoyuna açıklamadığına dikkati çekti.

Belgelerde başkan seviyesinden orta düzey yetkililere kadar kamuoyuna yapılan tüm açıklamalarda, sahadaki verilerin çarpıtıldığı ortaya çıktı.

Afganistan'da terörle mücadele konusunda Amerikan askerlerine 2013-2014 döneminde üst düzey danışmanlık yapan eski Albay Bob Crowley, "En iyi resmi ortaya koymak için tüm veriler değiştirildi. Örneğin anketler tamamen güvenilmezdi ancak yaptığımız her şeyin doğru olduğunu belirtecek şekilde düzenleniyordu." değerlendirmesinde bulundu.

SAVAŞIN MALİYETİ TAM OLARAK BİLİNMİYOR

Belgelere yansıyan diğer bir nokta ise savaşın maliyetlerine ilişkin. Yetkililerin belgede sıklıkla dile getirdiği ancak kamuoyuna tam olarak yansımayan diğer bir gerçek ise savaşın maliyetinin tam olarak hesaplanmadığı.

Savaşa resmi rakamlara göre 934 ile 978 milyar dolar harcandığı ifade edildi ancak buna Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) operasyonları ve Savaş Malülleri Yönetiminin harcamaları gibi yan harcamaların dahil olmadığı belirtildi.

Pentagon verilerine göre, 2001'den bu yana 775 bin Amerikan askeri Afganistan'da görev yaptı. Bunlardan 2 bin 300'ü öldü, 20 bin 589'u yaralandı.

ETİKETLER
hezimet
YAZDIR
YORUMLAR 26
 • ahmet 9 ay önce Şikayet Et
  Abd Ziyonistler we Gawuruzantıları her Zaman wardı we olacak bizler beraber Toptekin oluşumuz Yeniden Irademizle Allah şükür deyib Dünya dengesini yeniden Kazanmak Doruy we KHakı sawunmak
  Cevapla
 • Kazım 58 9 ay önce Şikayet Et
  Siz ne zaman adalet dağıttınız ki.Bir gün helâk olcaksınız. Bu Allahın izniyle biz Türklere nasip olur.İnşallah..
  Cevapla
 • MUTLU 9 ay önce Şikayet Et
  Coniler canınız cehenneme
  Cevapla
 • uralı 9 ay önce Şikayet Et
  bu daha bir şey mi???? suriye de ve ırakta görecekler yenilgi neymiş...
  Cevapla
 • Komandos 9 ay önce Şikayet Et
  İnanç....Yenilmez.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
SSB Başkanı Demir'den Azerbaycan açıklaması: Hiçbir zaman tereddüt etmedik
İşte dünyanın en çok altın üreten ülkeleri!