Suudi Arabistan Kralı davet etmişti: Katar Emiri'nden kritik karar

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, Başbakan Abdullah bin Nasır bin Halife Al Sani'ye Körfez zirvesine katılacak Katar heyetine başkanlık etme görevi verdi. Suudi Arabistan Kralı Selman, Katar Emiri'ni Riyad'da düzenlenecek KİK liderler zirvesine davet etmişti.

Suudi Arabistan Kralı davet etmişti: Katar Emiri'nden kritik karar
Suudi Arabistan Kralı davet etmişti: Katar Emiri'nden kritik karar
GİRİŞ 10.12.2019 11:49 GÜNCELLEME 10.12.2019 13:07
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Katar resmi ajansı QNA'da yer alan habere göre, Emir Al Sani, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da bugün başlaması beklenen Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Zirvesi'ne katılacak heyete başkanlık etmek üzere Başbakan Abdullah bin Nasır bin Halife Al Sani'yi görevlendirdi.

Diplomatik kaynaklar daha önce Katar Emiri'nin zirveye katılma ihtimalinin zayıf olduğunu ifade etmişti.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz 3 Aralık'ta, Katar Emiri Şeyh Temim'i Riyad'da düzenlenecek KİK liderler zirvesine davet etmişti.

KÖRFEZ KRİZİNDE ÇÖZÜM SİNYALLERİ

Katar ile bazı Arap ülkeleri arasındaki krizde son dönemde çözüm sinyalleri dikkati çekiyor.

Kuveyt Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmed Nasır es-Sabah, 5 Kasım'da yaptığı açıklamada, yakın dönemde Körfez krizine ilişkin istenen çözüme ulaşılacağından ümitli olduklarını, ülkesinin de ara buluculuk çabalarını sürdüreceğini belirtmişti.

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ise 5 Kasım'da, Körfez krizinin çözülmesi için ülkesinin diyaloğa hazır olduğunu duyurmuştu.

Katar'da gerçekleştirilen 24. Körfez Ulusları Kupası'na Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn milli takımlarının katılması da "Körfez krizinde yumuşamaya gidiliyor" yorumlarını güçlendirmişti.

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır'ın, 5 Haziran 2017'de Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmeleri ve ekonomik abluka uygulamaları Körfez bölgesinde krize yol açmıştı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • mevlüt 7 ay önce Şikayet Et
  Saudi'ye güven olmaz, Lübnan Başbakanı Hariri'ye yaptıkları gibi rehin alabilirler, emir gitmemekle iyi yapmış. Su uyur düşman uyumaz, Ümmet'in Türkiye'ye, Türkiye'nin de Katar Emiri'ne ihtiyacı var. Bugün dayanışma günü, herkes dikkatli olmalı.
  Cevapla
 • Tarih 7 ay önce Şikayet Et
  suudilere güvenmeyin
  Cevapla
 • Omer 7 ay önce Şikayet Et
  El Sani Riyadh'a gider, orada tutuklanır. qatar suudi arabistanı İran yanlısı taraflarla İran'ın bilgisi olmadan vurur, daha sonra iran hedef haline gelir. aç köpek avrupa,abd ve israil üşüşürler irana.
  Cevapla
 • hop 7 ay önce Şikayet Et
  dikkat et darbe yapmasinlar sen ordayken ve tutuklarlar bunlar cani
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Arap dünyası Ayasofya'yı konuşuyor! Dikkat çeken yorumlar
Ayasofya için ilk kıvılcım böyle atıldı