Ruslar ilişkileri düzeltmek istiyor! Pompeo ve Lavrov ABD'de görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov, ABD ile Rusya arasındaki ikili ilişkileri görüştükleri bir toplantı gerçekleştirdi. İki mevkidaş bölgesel sorunları detaylı olarak konuştu.

Ruslar ilişkileri düzeltmek istiyor! Pompeo ve Lavrov ABD'de görüştü
Ruslar ilişkileri düzeltmek istiyor! Pompeo ve Lavrov ABD'de görüştü
GİRİŞ 11.12.2019 01:05 GÜNCELLEME 11.12.2019 04:58

En son 2017 yılında Washington'a gelen Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, bu ziyaretinde ABD Dışişleri Bakanlık binasında Pompeo ile görüştü.

 

 

Görüşmenin ardından ortak bir basın açıklaması düzenleyen Pompeo ve Lavrov, gazetecilerin sorularını cevapladı. 

Rusya'nın 2016'daki ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddalarına atıfta bulunan Pompeo, görüşme esnasında Rus mevkidaşına Moskova'nın ABD iş içlerine karışmaya çalıştığı yönündeki endişelerini dile getirdiğini belirtti.

 

 

Konuya tepki gösteren Lavrov ise şüpheleri gidermek adına o yıl Washington ile yapılan tüm görüşme kayıtlarını yayınlamayı teklif ettiklerini ancak ABD yönetiminin buna engel olduğunu ileri sürdü.

Lavrov, "Tüm bu iddiaların asılsız olduğunu ispatlamak adına 2016 ve 2017 yılları arasında yapılan tüm görüşmeleri yayımlamayı teklif ettik. Böylelikle bir çok insanın kafasında soru işaretleri ortadan kalkacaktı ancak maalesef (ABD Başkanı Donald Trump) yönetimi bunu reddetti. Biz bunu yapmaya hazırdık" dedi.

LAVROV'DAN İLİŞKİLERİ DÜZELTME ÇAĞRISI

Lavrov, Washington ve Moskova arasındaki gergin ilişkilere dikkati çekerek, gerginliğin bitirilmesi ve ilişkilerde yeni bir dönem açılması için her iki ülkenin yönetimden bağımsız eski askeri görevliler ve diplomatlardan oluşan uzman bir kadro kurulmasını önerdiğini söyledi.

Lavrov, böylelikle iki ülke arasındaki şüpheler, ulusal savunma hamleleri ve diğer konuların karşılıklı anlaşılabilmesi adına önemli bir yol kaydedilebileceğini vurgulayarak, "Dışişleri Bakanı Pompeo'ya bu önerimizi anlatan bir sunum yaptık ve fikirlerimizin Washington tarafından dikkate alınacağını umuyoruz." ifadelerini kullandı.

POMPEO, RUSYA'YI KIRIM KONUSUNDA UYARDI

Öte yandan Pompeo ve Lavrov, görüşme esnasında Venezuela, Suriye, Ukrayna, Yemen, Afganistan, Kuzey Kore, İran ve Nükleer anlaşma konularında da fikir alışverişi yaptıklarını kaydetti. 

Pompeo, Kırım'ın ilhakı sebebiyle Rusya'ya yönelik yaptırımların devam edeceğini vurgulayarak, Moskova'ya Kırım'daki yönetimi, kurulacak bağımsız bir yönetime teslim etmesi çağrısında bulundu.

Ayrıca İran'a uygulanan yaptırımlara da artırarak devam edeceklerini belirten Pompeo, Tahran yönetimi ile savaş istemediklerini ancak ABD ulusal çıkarlarının tehdit altında olması durumunda gerekli her türlü cevabı vereceklerini söyledi.

Pompeo, Rus yönetimine Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya destek vermeyi durdurması çağrısında da bulunarak, bu konuyu gündeme getirmeye devam edeceklerini vurguladı.

Lavrov ise "Umarım ki bu görüşme sadece Rusya-ABD ilişkilerinin geliştirilmesi konusunda değil, aynı zamanda küçük ama gerçek bölgesel ve küresel sorunların pratik şekilde çözülmesine de yardımcı olur." dedi.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Kurtuba Camii: Camiden Katedrale Çevrilen Görkemli Endülüs Eseri
PKK sona geldi! Akıllara zarar hamle, Karayılan talimat verdi...