Rus basını: YPG’li bir heyet davet üzerine Suudi Arabistan’a gitti

Rus Nezavisimaya gazetesi, YPG'li bir heyetin, Suudi Arabistan Hükümeti'nden yardım talep etmek için Riyad'ı ziyaret ettiğini yazdı. YPG'ye yakın kaynaklar ise, ziyaretin gündem maddesinin İran dış politikası olduğu kaydedildi.

Rus basını: YPG’li bir heyet davet üzerine Suudi Arabistan’a gitti
Rus basını: YPG’li bir heyet davet üzerine Suudi Arabistan’a gitti
GİRİŞ 11.12.2019 09:53 GÜNCELLEME 11.12.2019 09:57
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Rus Nezavisimaya gazetesinin haberine göre, YPG'li bir heyet, Riyad yönetiminin daveti üzerine "Rojava bölgesinin geleceği hakkında müzakere de bulunmak üzere" geçtiğimiz Perşembe günü Suudi Arabistan'a gitti.

Haberde, ziyaretin “YPG ile işbirliğine bir süreden beri büyük önem atfeden Suudi rejimin, bölgede İran nüfuz alanının genişlemesine karşı koyma girişiminin bir parçası olduğu" belirtiliyor.

YPG'ye yakın kaynaklar, heyetin Kürdistan bölgesi üzerinden Körfez bölgesine gittiğini aktarırken, ziyaretin gündem maddesinin İran dış politikası olduğu kaydedildi.

Haberde, ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'nin kuzeyinde konuşlu askeri güçlerini çekmeyi duyurmasından sonra oluşabilecek boşluktan İran'ın faydalanabileceği konusunda Suudi yönetiminin kaygılarının bulunduğu ifade edildi.

Suudi Arabistan'ın Suriye'nin kuzeyine ilgisinin Suudi ve YPG yetkilileri arasındaki yoğun temaslar sırasında somutlaştığı kaydedilirken, geçen haziran ayında Suudi Arabistan'ın Ortadoğu İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Samir el-Sebhan'ın Deyrezor'u ziyaret ettiği hatırlatıldı.

Semir Sebhan'ın Deyrezor'da ABD'li diplomatların yanı sıra Arap aşiret şeyhleri ve YPG yöneticileri ile müzakereler yaptığının belirtildiği haberde, Sebhan'ın kendisi açısından ilk sayılmayan bu ziyaret sırasında Arap kabile şeyhlerine YPG'ye destek sunma çağrısında bulunduğu ifade edildi.

ABD'nin Suudilere, Suriye Hükümeti'nin kontrolünde olmayan bölgelerde tahrip olmuş altyapıyı yeniden imar için büyük katkı sunmaya gücü yeten bölgesel bir güç olarak baktığının altı çizildi.

Suudi Arabistan'ın Suriye'nin kuzeyindeki Türkiye nüfuzunu etkisiz hale getirmek için de çalıştığını, ancak önceliğinin İran ve İran'la birlikte hareket eden silahlı gruplara karşı koymak olduğunun belirtildiği haberde, askeri uzmanların YPG ve Riyad arasında askeri iş birliğinin sürekli mevcut olduğunu, Suudi tarafının YPG'ye askeri destek ve eğitim sunulduğu ifade edildi.

Rusya Uluslararası İşler Konseyi'nde uzman olan Kirill Siminof'un görüşlerine de yer verilen haberde, Suudi Krallığını'nın YPG'ye İran ve Türkiye'ye karşı bir araç olarak baktığı ve ABD tarafından desteklenmeleri koşuluyla Riyad'ın YPG'yi desteklemeye hazır olduğu kaydedildi.

KAYNAK: TİMETÜRK
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Bahri 6 ay önce Şikayet Et
  Teröristler birliği
  Cevapla
 • Akıncı 6 ay önce Şikayet Et
  MEHTER bize bir RUH VERIYOR, TA NERELEEERDEEEN !!! :-)
  Cevapla
 • haki 6 ay önce Şikayet Et
  bu suudi arabistan ve BAE ve diger arap ulkeleri turkye de karsi is birligi yapiyor lar irana da turkye de uyanik olmamiz lazim cun biz iran turkye olarak iki ulke de sirt sirta verir sek her turlu problemi asarik arap lar da hayir gelmez bolge ve dunya da tum sorun larin musebibi abd israel basta olmak uzere arap lar da sponsorlugunu yapiyor
  Cevapla
 • uygurlu 6 ay önce Şikayet Et
  sanki iranlılardan fayda var. suriyede ilk günlerde iran tüm şiileri bize karşı ayaklandırmadı mı? yıllarca ve hala pkk'ya destek vermiyormu? bizim bizden başka dostumuz yok.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Meral Akşener 'Erdoğan Ayasofya'yı açamaz' demişti! Şimdi ise...
Ayasofya için ilk kıvılcım böyle atıldı