ABD'den Türkiye'ye tehdit: Parti bitti, artık yolun sonu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyaretinde görüştüğü beş Cumhuriyetçi senatörden biri olan Jim Risch, ABD-Türkiye arasındaki gerilimi tırmandıracak son dakika açıklamalarında bulundu. S-400 konusunda çok sabır gösterdiklerini öne süren Senatör Risch, "Parti bitti ve artık yolun sonuna gelindi" dedi. Risch ayrıca, "S-400'ler kaldığı sürece Türk F-35'leri ABD dışına çıkmayacak" diye de ekledi.

ABD'den Türkiye'ye tehdit: Parti bitti, artık yolun sonu
ABD'den Türkiye'ye tehdit: Parti bitti, artık yolun sonu
GİRİŞ 11.12.2019 13:40 GÜNCELLEME 31.01.2020 09:51
Bu Habere 248 Yorum Yapılmış

Türkiye'de de Türkçe yayın yapan Voice of America'nın (VOA) sorularını yanıtlayan Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Jim Risch, 13 Kasım'da Beyaz Saray'da Başkan Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın görüşmesinin ardından, Türkiye'ye yönelik yaptırım tasarısı girişimini askıya almıştı. Son dakika gelişmesine göre; S-400 konusunda Türkiye'den "Vazgeçmeyeceğiz" açıklamalarının gelmesinin ardından, Risch, Senato Dış İlişkiler Komisyonu'na, 29 Ekim'de Temsilciler Meclisi'nde kabul edilen yaptırım tasarısının bir benzerini getirme kararı aldı.

 

"ABD'nin ulusal güvenliğini teşvik ve DAEŞ'in canlanmasının önlenmesi" adını taşıyan yaptırım tasarısı Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı ağırlıklı. Milli Savunma Bakanı dahil olmak üzere üst düzey Türk yetkililerin yaptırım listesine alınması, Suriye'de Türkiye'nin kullanması muhtemel silah sevkiyatının yasaklanması öngörülüyor. Türkiye'ye S-400 sebebiyle CAATSA yaptırımlarının uygulanması da tasarının diğer bölümünü oluşturuyor.

Trump-Erdoğan görüşmesinde hazır bulunmuştu....

 

"HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIM"

Senato Dış İlişkiler Komisyonu'nun başkanı olan Senatör Jim Risch, Türkiye'ye yaptırım uygulanması konusunda neden harekete geçtiğini anlattı. S-400'lerin F-16'lar üzerinde test edildiği haberlerine atıfta bulunarak "Beyaz Saray'da görüştüğümüzde konuyla ilgili müzakereler sürdüğü için bir süre bunu askıya almam istendi. Ben de iyi niyetli görüşmeler yapıldığını düşündüm. Dışişleri Bakanı ilerleme sağlanabileceği görüşündeydi. Ama Erdoğan dönüş yolunda S-400'lerden vazgeçmeyeceklerini söyledi. Bir yılı aşkın süredir Dışişleri Bakanı, Savunma Bakanı ve bütün diplomatlara S-400 olursa F-35'in olmayacağını, S-400'ler Türkiye'de olursa yaptırımlara maruz kalacaklarını anlattım. Erdoğan böyle bir açıklama yapınca hayal kırıklığına uğradım. 'Tasarıyı getirme zamanı' dedim. İnanın bana bu çok acı verici. Türkiye iyi bir NATO müttefiki oldu. Rusya'ya karşı kurulan NATO'nun bir üyesiyken neden Rusya'ya yanaştıklarını gerçekten anlamıyoruz. Her egemen devlet kendi kararını verir elbette ama bunun sonuçları olur" ifadelerini kullandı.

"MAKUL BİR TEKLİF SUNULMUŞTU"

Beyaz Saray'daki görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan'a makul bir plan sunduklarını iddia eden Risch, "Planın ayrıntıları gizli ama genel olarak Türkiye'nin S-400'lerden kurtulacağı, Patriot füze sistemini alabileceği ve NATO kapsamındaki yükümlülükleri çizgisine döneceği bir anlaşmaydı. Türkiye'ye bu planın bir bedeli de olmayacaktı. Son derece makul bir teklifti ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aynı fikirde olmaması hayal kırıklığı yarattı" dedi.

"PARTİ SONA ERDİ"

S-400 sebebiyle Türkiye'ye CAATSA yaptırımlarının uygulanması konusunda çok sabır gösterdiklerini belirten Senatör Risch, "Artık yolun sonuna gelindi. Parti sona erdi" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE'YE YAPTIRIM KONUSU

Hem Beyaz Saray'daki görüşmede hem de Londra'daki NATO zirvesinde Trump ve Erdoğan arasındaki samimi ilişki dikkat çekmişti. Peki, bu yakın ilişki Türkiye'yi yaptırıma maruz kalmaktan kurtarabilir mi? "Başkan adına konuşamam" diye söze giren Senatör Risch soruyu, "Bizim her zaman görüşlerimiz örtüşmeyebiliyor ama Başkan CAATSA diye bir yasamızın olduğunun ve yaptırımların uygulanması gerektiğinin farkında. Bence onun da sabrı azalıyor" şeklinde yanıtladı.

Senatör Risch, yaptırım tasarısı konusunda kesin bir takvim olmasa da mümkün olduğu kadar hızlı hareket etmek istediklerinin altını çizdi.ü

F-35'LER ABD'DEN ÇIKMAYACAK

Senatör Risch, yaptırım tasarısının her iki parti arasındaki müzakerelerin bir ürünü olduğunu, Dışişleri Bakanlığı ve Beyaz Saray ile istişare edildiğini vurguladı. S-400 sebebiyle üretici ortağı olduğu F-35 programından çıkarılan Türkiye'ye bu konuda mesajı netti. Risch, "Türkiye 115 adet F-35 siparişi verdi. 5'i hazır, parası ödendi bekliyor. S-400 Türkiye'de olduğu sürece bu uçaklar ABD'den ayrılmayacak" dedi.

ABD'den Türkiye'ye yaptırım çağrısı! Türk F-35'lerini de o ülke alacak

ORTAK KARAR AÇIKLANDI

ABD'de Senato ve Temsilciler Meclisi, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 alımı nedeniyle yaptırım uygulanması üzerinde anlaşmıştı. Alt komiteler tarafından hazırlanan tasarıda, Türkiye'ye F-35 savaş jetlerinin satışının yasaklanması ve S-400 alımı nedeniyle ABD Başkanı Donald Trump'a yaptırım uygulanması çağrısı yapılmıştı. Ayrıca, Türkiye'ye ait F-35'lerin kendileri tarafından alınması için fon oluşturulması talep edilmişti.

Karar Senato'dan geçtikten sonra Başkan Trump'a sunulacak, Trump da kararı onaylarsa tasarı kanunlaşacak. Ancak Türkiye'ye yaptırım uygulama çağrısı, başkanın insiyatifinde. Yani Senato ve Temsilciler Meclisinin çağrısının bir bağlayıcılığı yok.

KAYNAK: VOİCE OF AMERİCA
YAZDIR
YORUMLAR 248
 • KARADERELİ 7 ay önce Şikayet Et
  Hadi oradan terbiyesiz, herkesi kendiniz gibi satılık mı zannettiniz.
  Cevapla
 • isa 7 ay önce Şikayet Et
  Bize satmadiginiz ucaklarin parcalarini münasip yerlerinizde kullanin. Dünya mahallesinin kabadayisi diyecegim de kabadayiligin da bir kaidesi-kurali var idi. Bunlar insan aklina gelebilcek her seyi ben yaptim oldu. Diyorlar. Aslina bakarsan dünya topyekun bir dur demesi lazim. Baska care birakmiyor bu serseriler.
  Cevapla
 • Misafir 7 ay önce Şikayet Et
  bi tarafınıza monte edin arızalı f 35 leri. alın diye yalvaracağınız günler yakındır. İnşallah almayız kendi uçağımızı yaparız. silahınızın olması önemli ama onu kullanacak beceri ve cesaret daha önemli. ypg çakallarına verdiğiniz binlerce tır silahın ne kadarını kullandırabildiniz. israil ingiltere ve fransa ile birlikte helak olasın abd.
  Cevapla
 • TORUN 7 ay önce Şikayet Et
  Türkiye geri adım atacak zannettiler olmayınca akıllarınca şimdi de cezalandırmaya çalışıyorlar. Yahudi lobisi iş başında Kısmen Suriye ve Mısırda şimdilik kaybettik Libya ile devam ediyoruz mücadelemiz bitmeyecek halkı MÜSLÜMAN olan ülkelere TÜRK BAHARINI getireceğiz.
  Cevapla
 • Van 7 ay önce Şikayet Et
  Türkiyenin en büyük eksikliği kendini dünya ülkelerine anlatamaması. Adam diyorki abd gibi müttefik var iken Türkiye NATO ülkesi iken neden rusyasan s400 aldı anlamıyorum. Hayal kırıklığına ugramış. Biz bunu bile anlatamıyoruz.
  Cevapla
 • isa 7 ay önce Şikayet Et
  Reis bey ABD ye gittiginde cok güzel anlatti da sonradan yine fisteklediler. Bir defa söz insana söylenir bunlar ondan degiller. Hep ben yaptim oldu pesindeler.
  Cevapla
 • TORUN 7 ay önce Şikayet Et
  Anlatamıyoruz değil karşıdaki gayet iyi biliyor ama öyle konuşmak işine geliyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Katile şehit deyip tehdit etti
7 Ağustos gazete manşetleri