ABD'den Türkiye'ye karşı yeni atak! Nükleer rest çekip harekete geçti

ABD Senatosu'nda S-400'ler nedeniyle Türkiye'ye yaptırım öngören tasarının onaylanmasının ardından bir son dakika hamlesi daha geldi. Senatör Edward J. Markey ve Temsilciler Meclisi üyesi Brad Sherman, Türkiye'nin "nükleer silah geliştirmesine karşı" bir tasarı sundu. Bu tasarı, Senato'nun alt komisyonunda Türkiye'ye yaptırımların onaylanmasında sonra geldi.

ABD'den Türkiye'ye karşı yeni atak! Nükleer rest çekip harekete geçti
ABD'den Türkiye'ye karşı yeni atak! Nükleer rest çekip harekete geçti
GİRİŞ 12.12.2019 06:04 GÜNCELLEME 12.12.2019 09:23
Bu Habere 86 Yorum Yapılmış

ABD'de Demokrat Kongre üyeleri Edward J. Markey ve Temsilciler Meclisi üyesi Brad Sherman, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "nükleer silah edinme" yönündeki açıklamasını hatırlatarak, ABD Başkanı Donald Trump'ı, mevcut nükleer işbirliği anlaşması 123'ü yenileme ya da yeni bir anlaşma imzalama ile ilgili olarak, herhangi bir yabancı ülkenin kitle imha silahları anlaşması kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirip getirmediği ya da yabancı ülkenin nükleer programının "barışçıl olup olmadığını" doğrulamakla yükümlü tutacak yeni bir tasarı sundu.

 

ABD'de Demokrat Kongre üyeleri Edward J. Markey (solda) ve Temsilciler Meclisi üyesi Brad Sherman (sağda)....

"2023'TE OTOMATİK OLARAK YENİLENECEK"

 

Son dakika gelişmesine göre tasarıda; sunulan şartların yerine getirilmemesi halinde, Türkiye'nin de dahil olduğu 123 no'lu anlaşmanın yenilenmesi ya da kapsamının değiştirilmesi Kongre'nin onayını gerektirecek. 2008 yılında yapılan 123 no'lu anlaşmanın, Kongre'nin onay gerekmeksizin 2023'te otomatik olarak yenilenmesi bekleniyor.

Demokrat Senatör Markey ise, yaptığı açıklamada "Türk üst düzey liderlerin son açıklamaları, Türkiye'nin Nükleer Silahsızlanma Antlaşması (NPT) kapsamında nükleer bir silah edinmeme konusundaki yükümlülüğünü yerine getiremeyebileceğini göstermektedir" ifadelerini kullandı.

Aynı zamanda Senato Dış İlişkiler Komitesi'ne bağlı Doğu Asya Alt Komitesi'nin üst düzey bir mensubu olan Markey, açıklamasında "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uluslararası yasaları ihlal etmesi - Türkiye'nin kuzey Suriye'yi işgali, insan haklarını baskılanması, nükleer silah edinme konusundaki açık niyeti - Kongre'nin Türkiye'yle yeni ya da genişletilmiş bir 123 anlaşması imzalamak için oy kullanma şansına sahip olmasını hayati kılıyor" dedi.

Senatör Markey şöyle devam etti: "Türkiye, NPT Antlaşması'na nükleer silahı olmayan bir devlet olarak imza attı ve Kongre, istikrarsızlaşan Orta Doğu'da bir silahlanma yarışına katlanmayacağını açıkça belirtmeli."

"NÜKLEER SİLAH EDİNMEK İSTEYEN ÜLKELERE NÜKLEER TEKNOLOJİ SATMAMALIYIZ"

Demokrat Temsilciler Meclisi üyesi Sherman da açıklamasında "ABD, nükleer silah edinme konusundaki ilgisini açıkça dile getiren liderlere nükleer teknoloji satma işini bırakmalıdır. Bunların İran, Suudi Arabistan ya da Erdoğan olması farketmiyor" diye konuştu.

Sherman "Bu tasarı, Kongre'nin söz konusu ülkelerle herhangi bir nükleer işbirliği anlaşmasını onaylamasını zorunlu kılarak ABD'nin nükleer silah edinmek isteyen ülkelere tam yetki vermemesini sağlıyor" ifadelerini kullandı.

Son dakika: ABD'de yaptırım tasarısına onay! Türkiye'den ilk açıklama

TASARI ONAYLANDI

ABD Senatosu'nun Dış İlişkiler Komitesi, Türkiye'ye Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi alımı Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörlerce hazırlanan yaptırım tasarısını görüştü.

ABD Temsilciler Meclisi'nin 29 Ekim'de 403'e karşı 16 oyla geçirdiği Türkiye'ye yaptırım yasası, bu kez Amerikan Senatosu'nda. Senato Dışişleri Komitesi, Temsilciler Meclisi'nden geçen metindeki aynı yaptırımları içeren yasa tasarısını görüştü. Yapılan oylamada, Türkiye'ye yönelik yaptırım öngören tasarı, 18 evet, 4 hayır oyuyla kabul edildi. Yaptırım tasarısına "Hayır" oyu veren senatörler: Rand Paul, Ron Johnson, Ted Cruz ve Tom Udall.

TÜRKİYE'DEN İLK TEPKİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrası Türkiye'ye karşı S-400 alımı nedeniyle yaptırım öngören tasarı onaylanmasıyla ilgili konuştu. Kalın, "Kongre'deki süreci takip ediyoruz. Trump'ın bir iyi niyet içerisinde olduğunu biliyoruz" dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 86
 • Go home yanki 9 ay önce Şikayet Et
  abd Turkiyeye ister catsa ysptirimi ister nukler yaptirim ister f35 hangi yaptirim arari alirsa alsin ulke olarak hemen abd yi incirlikten kurecikten konya nato ustunden hemen kovulmali Turkiyede hicbir ustte bsrindirilmamalilar abd ulkemizden ve bolgemizden defolup gitmeli yanki go home denmeli
  Cevapla
 • Evrensel 9 ay önce Şikayet Et
  Alim gücümüz gittikçe tükeniyor 1usd=5.80 tl adamlar matematiğe yeni bir formül daha kattılar 1 rakamını 5e eşitlediler sonumuz hayır olsun
  Cevapla
 • Metehan 9 ay önce Şikayet Et
  Azdan az çoktan çok gider bu böyle biline bundan sonra korkmak yılmak geri dönmek yok iman gücümüz bize heryerde yeter evelallah biz birseyi yapmadan yapacağız demeyiz yaptık nukleeri bu kefereler neden bu kadar kuduruyor sanıyorsunuz biliyorlarda ondan.
  Cevapla
 • idam -gelmeli 9 ay önce Şikayet Et
  bizi abdye satanlari asacagiz yakinda vatan hainligi yapanlar düsünsün gerisini
  Cevapla
 • Hyr 9 ay önce Şikayet Et
  Nukleerimiz zaten var diyin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Acil servisi bastılar! Sağlık çalışanları sedyeyle barikat kurdu
Yunanistan-ABD Tatbikatının Görüntüleri Ortaya Çıktı