Yemen'de 35'ten fazla genç kız kaçırıldı

Yemen İnsan Hakları Örgütü Rights Radar, Husilerin kontrolündeki başkent Sana'da 35'ten fazla genç kızın kaçırıldığını duyurdu.

Yemen'de 35'ten fazla genç kız kaçırıldı
Yemen'de 35'ten fazla genç kız kaçırıldı
GİRİŞ 15.12.2019 19:10 GÜNCELLEME 15.12.2019 19:15
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Örgütten yapılan yazılı açıklamada, Husilerin denetimi altındaki Sana ve diğer bölgelerde son dönemde kız öğrenci, kadın ve genç kızların kaçırılmasıyla ilgili vakaların daha önce görülmemiş oranda arttığı bildirildi.

 

 

"Güvenlik gerekçesiyle isimlerini açıklamayan görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, son zamanlarda Sana'daki okul ve caddelerden 35'ten fazla öğrenci ve genç kız kaçırıldı." ifadesinin yer aldığı açıklamada, süreye ilişkin bilgi verilmedi.   

Açıklamada, kaçırılan kızların nerede tutulduğuna ilişkin henüz bir bilgiye ulaşılamadığı belirtildi.

 

 

HUSİLERDEN SANA'DA ENSTİTÜ BASKINI

Açıklamada, Husilerden silahlı bir grubun 9 Aralık'ta Sana'nın Hadda bölgesindeki dil enstitüsüne baskın düzenlediği, kadın çalışanlardan bazılarını kaçırdığı kaydedilerek, bu eylemin talimatının bir Husi liderden alındığı öne sürüldü. 

Rights Radar İnsan Hakları Örgütü, Husilerden bu suçlara ilişkin ivedilikle soruşturma başlatması çağrısında bulundu. 
Örgüt, ayrıca kadın ve çocuk haklarıyla ilgilenen yerel ve uluslararası kurumları, bu ihlaller karşısındaki sessizliğin bozulması için harekete geçmeye çağırdı.

HAPİSHADEKİ KADINLARA YÖNELİK İHLALLER

Yemen İnsan Ticaretiyle Mücadele Örgütü de Husilerin kaçırdığı ve gizli hapishanelerinde zorla kaybedilen kadınlar aleyhinde ağır hak ihlallerine devam edildiği belirtildi.

Örgütün yayımladığı raporda, kaçırılan ve zorla kaybedilen kadınların sayısının 160'tan fazla olduğu ve işkenceye maruz kaldıklarına ilişkin sağlam ve kesin delillere sahip olunduğu kaydedildi. Husiler tarafından konuya ilişkin henüz açıklama yapılmadı.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Yemen'de yaklaşık 5 yıldır süren çatışmalarda binlerce kişi yaşamını yitirdi. Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Yemen'de iç savaş nedeniyle büyüyen insani kriz de korkunç boyutlara ulaştı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • ÇARŞAMBALI 6 ay önce Şikayet Et
  Araplar neden sizin icin uzulemiyorum birbirinizi yemekten sizi yediklerini gormeyen cahil ırk siz kesinlikle toparlanamazsız köle olmaktan ancak Turklerin egemenliğine girerseniz kurtulursunuz .
  Cevapla
 • Bursa 6 ay önce Şikayet Et
  Allah tüm müslümanları ve mazlumları korusun yar ve yardımcısı olsun inşallah Müslümanlara zafer nasip etsin inşallah
  Cevapla
 • Antalya 6 ay önce Şikayet Et
  Osmanlı ruhu gelmeden müslümanlar huzura ermez.
  Cevapla
 • Misafir 6 ay önce Şikayet Et
  Amerika israil ve bu zalimlerin desteklediği suud krallığı yemene zulümlerini kesmediği ve bu zalimlerin yıkılmadığı sürece husiler yoksulluklarına rağmen durmayacak ve büyük ihtimal istediklerinede kavuşacaklar.Husilerin sloganını araştıran takip eden iyi bilir
  Cevapla
 • Uruz bey 6 ay önce Şikayet Et
  Husiler suuddan on kat daha iyidir. Şii iranı hiç sevmiyorum. ancak Husiler şia gibi Hz Ömer Efendimize ve Ebubekir efendimize küfür ve hakaret etmezler. Husiler irandaki şiayı ıslah edecek bir gruptur.
  Cevapla
 • Maslandag 6 ay önce Şikayet Et
  Sanırım zeydiyye mezhebi ni anlatıyorsun, ama bunlar İran etkisinde caferileri yakınlaşmış olan husiler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Günün gazete manşetleri
Fahrettin Altun paylaştı: 15 Temmuz gecesi daha önce yayınlanmamış görüntüler!