TİKA Rum katliamlarının izini taşıyan Barbarlık Müzesi'ni restore edecek

Kıbrıslı Rumlar, 24 Aralık 1963’te emekli Tabip Tuğgeneral Nihat İlhan’ın Lefkoşa'daki Kumsal bölgesinde bir evde bulunan eşi Mürüvvet ve çocukları Kutsi (4), Murat (6) ile 6 aylık Hakan'ı şehit etti. Katliam dünya medyası ve Türkiye gündeminde geniş yer aldı. Mürüvvet İlhan ile çocukları Elazığ'da şehitliğe defnedildi.

TİKA Rum katliamlarının izini taşıyan Barbarlık Müzesi'ni restore edecek
TİKA Rum katliamlarının izini taşıyan Barbarlık Müzesi'ni restore edecek
GİRİŞ 20.12.2019 14:48 GÜNCELLEME 20.12.2019 16:00
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Rumların katliam yaptığı ev ise 1 Ocak 1966 yılında müze olarak düzenlendi. Ülkeyi ziyaret eden turistlere o dönemde yaşananlar anlatıldı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) 62'inci ofisini açan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) da Barbarlık Müzesi ile ilgili önemli bir adım attı.

TİKA, Barbarlık Müzesi'nin restore edilmesi için çalışma başlattı. Daha önce MHP Liderlerinden Alparslan Türkeş'in Lefkoşa'da doğduğu evi restore eden TİKA, Barbarlık Müzesi'nin tarihine uygun şekilde elden geçirecek.

RUM VAHŞETİNİ GÖRDÜ

 

 

TİKA'nın restorasyonu ile ilgili DHA'ya açıklama yapan KKTC Turizm Bakanı Ünal Üstel, "TİKA'nın Ada'da olması bizlere onur vericidir" yorumunda bulundu. Üstel, "Barbarlık Müzesi restore edilecek. Buranın iyi bir noktaya gelmesini sağlayacağız. TİKA, bizlerin büyük projelerine destek olacak" dedi.

Barbarlık Müzesi'ni ziyaret edenler de duygularını DHA'ya paylaştı. Ziyaretçilerden biri de 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sırasında görev alan Mehmet Uçar'ın kızı Hülya Uçar'dı. Uçar, "Babam Kıbrıs'a görevli geldi, savaştı. Babam Rum vahşetlerini gördü, bizlere anlattı. Geldim, gördüm. Burada çok üzüldüm. Bu savaş değil. Türk olmaktan gurur duyuyorum" dedi. Başka bir ziyaretçi de, "Burada inanılmaz bir vahşetin yaşandığını" söyledi.

Katliamın gerçekleştiği banyo aynen muhafaza ediliyor.Rum katliamının simge ismi Nihat İlhan da 2016 yılında 92 yaşında hayatını kaybetti. KKTC'de, 21-25 Aralık'ta, Milli Mücadele ve Şehitler Haftası anma törenleri düzenleniyor. Törenlerde, Barbarlık Müzesi de ziyaret ediliyor.

Tabip Binbaşı Nihat İlhan'ın katledilen eşi ve çocukları.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 4
 • Ercan 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu gavurlara fırsat verilmemeli verilince olacaklar belli
  Cevapla
 • Kürşat 2 yıl önce Şikayet Et
  Merhamet bizim zaafımız!!!
  Cevapla
 • seko 2 yıl önce Şikayet Et
  Avrupa Birliği ne girebilmek için Rumlarla beraber yaşamak isteyen Kıbrıs Türkleri iyi baksınlar müzedeki resimlere..
  Cevapla
 • Giritli Selma 2 yıl önce Şikayet Et
  Bebek katili rumlar Kıbrıs ta binlerce masum insani katletti iskence yaptı
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Dolara yenilen altının imdadına İngiltere yetişti! Türkiye'den müthiş atak
NATO üyesi 17 ülkeden Rusya'ya gözdağı!