Türkiye'ye iadesi iptal edildi: 'Başka ülkeye kaçacak'

Terör örgütü FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve Alman Vakıfları davalarının raporlarını hazırlayan Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastının Ukrayna'da yakalanan kilit şüphelisi Nuri Gökhan Bozkır'ın Türkiye'ye iade kararı verilmemesi için kara propaganda yaptığı öğrenildi. Öte yandan son dakika haberine göre, Temyiz Mahkemesinin Bozkır'ın Türkiye'ye iade kararını kaldırdığı belirtildi.

Türkiye'ye iadesi iptal edildi: 'Başka ülkeye kaçacak'
Türkiye'ye iadesi iptal edildi: 'Başka ülkeye kaçacak'
GİRİŞ 20.12.2019 17:02 GÜNCELLEME 21.12.2019 05:56
Bu Habere 48 Yorum Yapılmış

Hablemitoğlu suikastının Ukrayna’da yakalanan kilit şüphelisi Nuri Gökhan Bozkır'ın "Türkiye'ye iade edilirsem bana yargısız infaz yapılacak ve öldürüleceğim. Beni de Kaşif Kozinoğlu gibi öldürecekler" dediği ortaya çıktı. Ukrayna, Bozkır'ı bu gerekçeyle Türkiye'ye iade etmez, sığınma talebini reddederek sınır dışı edilmesine karar verirse üçüncü bir ülkeye iadesi gündeme gelecek.

 

Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu....

TEMYİZ TÜRKİYE'YE İADE KARARINI KALDIRDI

 

Çankaya'daki evinin önünde 18 Aralık 2002'de uğradığı silahlı saldırıyla, 48 yaşında yaşamını yitiren Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastının kırımızı bültenle aranan şüphelisi Nuri Gökhan Bozkır, Ukrayna'da 10 Temmuzda yakalandıktan sonra 12 Temmuzda Türkiye'ye iadesi yönünde karar verildi. Bozkır, avukatlarıyla bu kararı temyiz etti ve Ukrayna'ya sığınma talebinde bulundu. Temyiz mahkemesinin son dakika kararına göre ise, iade kararını veren mahkemenin usul hatası yaptığı gerekçesiyle iade kararını iptal etti. Bu süreçte Ukrayna Göç İdaresi Bozkırın sığınma başvurusunu incelemeye aldı. Bu nedenle de Kiev savcılığının Bozkır'ın Türkiye'ye iadesi için ikinci kez dava açması durumu ortadan kalktı. Bozkır'ın Ağustos ayında yaptığı sığınma başvurusunun sonuçlanması için yasal süre Şubat 2020'de bitecek. Göç İdaresi sığınma başvurusunu reddederse Bozkır'ın bu karara da itiraz etme hakkı var.

YETKİLİLERDEN DHA'YA ÖZEL AÇIKLAMA

Kiev Savcılık yetkilileri DHA'ya yaptığı açıklamada, 10 Ocak'ta duruşması görülecek Bozkır'ın ev hapsi süresinin 11 Ocak 2020 tarihinde sona erdiğini belirterek, duruşmada öncelikle bu sürenin uzatılması için başvuru yapılacağını bildirdi. Kiev Şevçenko Mahkemesi'nde 16 Aralık'ta görülen duruşmada savcı Bozkır'ın ev hapsi süresinin 2 ay daha uzatılmasını talep etmiş, mahkeme ise yaklaşık bir ay uzatma kararı vermişti.

KARA PROPAGANDAYLA İADEYİ ENGELLEMEYE ÇALIŞIYOR

Bozkır'ın Türkiye'ye iade kararı verilmemesi için kara propaganda da yaptığı öğrenildi. Bozkırın, yurt dışından iadesi istenen FETÖ'cülerin Türkiye'deki adalet sistemini ve cezaevi şartlarını kötüleme taktiğini uygulayarak, Türkiye'ye iade edilirsem bana yargısız infaz yapılacak ve öldürüleceğim. Beni de Kaşif Kozinoğlu gibi öldürecekler dediği öğrenildi.

İADE EDİLMEZDE BAŞKA ÜLKEYE GİDEBİLİR

Öte yandan Ukrayna’nın şüpheliyi Türkiye’ye iade etmemesi halinde, Bozkır'ın bu ülkede yasa dışı konuma geleceği ve sınır dışı edilme ihtimalinin ortaya çıkacağı öğrenildi. Kiev Savcılık yetkilileri, Ukrayna yargısının daha önce bir Avusturya vatandaşını, suçun zaman aşımına uğradığı gerekçesiyle ülkesine iade etmeyi reddettiği, bu kişinin sınır dışı edildiği bilgisini aktardı. Yetkililer, Bozkır'ın Ukrayna’da siyasi sığınma hakkı alamaması ancak Türkiye’ye iade de edilmemesi durumunda, hakkındaki kırmızı bülten kararı olmasına rağmen üçüncü bir ülkeye gitmesinin önünün açılabileceğini belirtti.

"YENİDEN CEZAEVİ ZOR GÖRÜNÜYOR"

Savcılık yetkilileri, suikast şüphelisi Bozkırın yeniden tutuklanarak cezaevine girmesinin ise zayıf bir ihtimal olduğunu ifade etti. Ev hapsi kararına karşı yapılan itirazın Kiev Temyiz Mahkemesi’nde görüşüldüğünü belirten savcılık yetkilileri, duruşmaların usul eksiklikleri gerekçe gösterilerek 5 kez ertelendiğini, bu sürede de davanın süre aşımına uğraması nedeniyle ret kararı çıkmasının beklendiği bildirildi.

YAKALANMASI ZAMAN AŞIMINI DA KESTİ

Hablemitoğlu suikastı ile ilgili 17 yıldır süren soruşturma, 2022 yılında zaman aşımına uğrayacaktı. Ancak kilit şüpheli Bozkır'ın yakalanması zaman aşımı süresini kesti ve yarı oranında uzattı. Böylece Bozkır yönünde soruşturmadaki zaman aşımı süresi 2032 yılına kadar uzadı.

KAYNAK: DHA
ETİKETLER
Göç idaresi
YAZDIR
YORUMLAR 48
 • Abdülhamid Han 7 ay önce Şikayet Et
  Bu kuduz itin acilen getirilmesi fetöyü faili meçhulleri devlet içindeki en tehlikeli CIA ve mossad uzantılı satılmışları hepsini çözer ACİLEN NARKOZLA SORGULAMA KANUNLA YASAL HALE GETİRİLSİN
  Cevapla
 • Tespit35 7 ay önce Şikayet Et
  mendeburun eli her yere uzanıyor
  Cevapla
 • AKREP 7 ay önce Şikayet Et
  Ulan sen adamı hiç suçu yokken öldür sonra türkiye'ye gönderirseniz yargısız infazdan bahset ben olsam infaz etmezdim basbaya işkence ile öldürürdüm kısasda hayat vardır
  Cevapla
 • Türk Vatandaşı 7 ay önce Şikayet Et
  alman domuzunun ukraynaya hala gücü yetiyor
  Cevapla
 • Niko 7 ay önce Şikayet Et
  Almanların parmağı var bu işte Avrupada başka söz hakkı olan yok ve Terör'ün bir numaralı desdekçisi Almanya sen önce ülkeni ABD işkalinden kurtar sonra uğraş böyle işlerle.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin hamlesi panikletti: Fransa asker gönderiyor
Yunanlıların ateş açtığı teknenin görüntüleri ortaya çıktı