25 bin sivil Türkiye sınırında!

Esed rejimi, Rusya ve İran destekli grupların İdlib'e saldırıları nedeniyle son 2 günde en az 25 bin sivil daha Türkiye sınırı yakınlarına göç etti.

25 bin sivil Türkiye sınırında!
25 bin sivil Türkiye sınırında!
GİRİŞ 22.12.2019 12:29 GÜNCELLEME 22.12.2019 14:38
Bu Habere 37 Yorum Yapılmış

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde yerinden edilen sivillere ilişkin veri çalışması yürüten Suriye Müdahale Koordinatörlüğü Müdürü Muhammed Hallaj'dan alınan bilgiye göre, Esed rejimi ve İran destekli yabancı terörist gruplardan oluşan rejim güçleri ile Rusya'nın saldırıları nedeniyle son 2 günde en az 25 bin sivil evlerini terk etti.

Hallaj, hava ve kara saldırılarının aralıksız sürmesi nedeniyle göç rakamının tam olarak bilinmediğini, tespit edebildiklerinin 25 bin olduğunu belirtti. 

İdlib'in güneyindeki yerleşimler ve özellikle Marratinnuman ilçesi kırsalı, göç veren bölgelerin başında geliyor.

Yerlerinden edilen aileler, barınak, çadır, battaniye ve yatak gibi yaşam malzemesine acil ihtiyaç duyuyor.

Rejim güçlerinin, önceki gün Marratinnuman ilçe ve kırsalında başlattığı kara operasyonunda ele geçirdiği köy sayısı 15'e yükseldi.

Rusya'ya ait savaş uçaklarının gece geç saatlerinde İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki sivil yerleşimlere düzenlediği saldırılarda 5 sivil hayatını kaybetti.

İdlib'de son 2 günde 25 bin sivil daha yerinden edildiKASIM BAŞINDAN BU YANA 205 BİN SİVİL YERİNDEN EDİLDİ

Hallaj, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki yoğun saldırılar nedeniyle kasım başından bu yana yaklaşık 205 bin sivilin yerinden edildiğini belirtti.

Rejim güçleri ile Rusya'nın hastane, okul, cami, Sivil Savunma merkezi ve evleri vurduğunu söyleyen Hallaj, "Bu sayede sivillerin geri dönüşünü engellemek istiyorlar." dedi.

Rejim güçleri ve Rusya'nın devam eden saldırıları sonucu kaçan sivillerin büyük bir kısmı, Hatay'ın Reyhanlı ilçesi karşısındaki Suriye topraklarında yer alan Atme, Kah, Deyr Hassan ve Kefer Lusin gibi bölgelerdeki sınıra yakın kamplar ile İdlib'de zeytin ağaçlarının bulunduğu alanlara, Türkiye'nin terörden arındırdığı Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı bölgelerine sığınıyor.

Türkiye ile Rusya arasında, 17 Eylül 2018'de imzalanan mutabakattan bu yana İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde, rejim ve Rusya'nın saldırılarında 1300'den fazla sivil öldü. Saldırıların yoğun olduğu yerlerden, nispeten sakin yerlere ve özellikle Türkiye sınırı yakınına göç edenlerin sayısı ise son bir yılda 1 milyonu aştı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 37
 • Birdost 4 yıl önce Şikayet Et
  Rus'un dostluğu bukadar olur ! Ey Rus ! Ne ekersen onu biçersin !
  Cevapla
 • Emin 4 yıl önce Şikayet Et
  Ben emin yorumcu, galiba farkinda olmadan biraz sacmaladim, hepinizden özür diliyorum. Benim CAHILLIGIME bagislayin.özüüüüür
  Cevapla
 • emin 4 yıl önce Şikayet Et
  merak etmeyin rızıklarıyla geliyorlar..biz ensarız onlar muhacir
  Cevapla
 • emine 4 yıl önce Şikayet Et
  emin bey haklısınız rızk Allah'tan biz ensarız onlar da muhacir.
  Cevapla
 • Haddini bileceksin 4 yıl önce Şikayet Et
  Sen ve ben kesinlikle ensar olamayiz, sen kendini ne saniyorsun ,utanmaz arlanmaz terbiyesiz
  Cevapla
 • Sen sus 4 yıl önce Şikayet Et
  Sen ensarin sahabilerin ne oldugunu tam manasiyla bilseydin burada böyle saçmalamazdin. Sahabiler kuranda cennet ile haber veriliyor Allah onlardan razi oldugunu beyan ediyor. Sen bu suriyelileri nasil olurda sahabilerle bir tutabilirsin ,Allah senin gibi cahilleri bizden uzak etsin. Büyük bir Veli derki kendisi için söyler, ben sahabilerin atlarinin nalindan cikan toz zerrecigi kadar olamam , sahabilerle mukayese edildigi zaman.
  Cevapla
 • Mümine 4 yıl önce Şikayet Et
  İyi de Rusya ile el sıkışıp duran biz değil miyiz
  Cevapla
 • 1071 4 yıl önce Şikayet Et
  o çocukları gördükçe içim sızlıyor...merhamet etmeyene merhamet edilmez...onların yerinde biz olabilirdik...şükretmek için çok sebebimiz var...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD Kongresinde tarihi utanç: Gazze kasabını ayakta alkışladılar
TBMM'de AK Parti ile DEM Parti milletvekilleri arasında yumruklu kavga çıktı