Son Dakika! Cemal Kaşıkçı davasında idam kararı

Uluslararası ajansların geçtiği son dakika haberine göre Suudi Arabistan'da mahkeme, Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili 5 kişiye idam cezası verdi. Suikast timinin başındaki Suud el Kahtani başsavcılık tarafından aklanırken, Suudi Arabistan eski İstihbarat Başkan Yardımcısı Ahmed Asir serbest bırakıldı. Öte yandan, Suudi Arabistan'ın eski İstanbul Başkonsolosu Muhammed el Uteybi'ye de suçlama yöneltilmedi.

GİRİŞ 23.12.2019 12:58 GÜNCELLEME 23.12.2019 16:45
Bu Habere 104 Yorum Yapılmış

Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, 28 Eylül 2018 Cuma günü evlilik işlemleri için başkonsolosluk binasına gidince, cinayet planı devreye sokularak, işlemleri için 2 Ekim'e randevu verildi. Bunun üzerine harekete geçen ve aralarında güvenlikçi, istihbaratçı ve adli tıpçının bulunduğu cinayet ekibi, farklı gruplar halinde İstanbul'a geldi. Aynı gün erken saatlerde Londra'dan İstanbul'a dönen Kaşıkçı'dan, saat 13.08'de konsolosluk binasına yaya olarak girdikten sonra bir daha haber alınamadı. Türkiye'ye farklı uçaklarla gelen 15 kişilik Suudi heyet, cinayetin ardından iki ayrı uçakla akşam saatlerinde Türkiye'den ayrıldı. Kaşıkçı'nın başkonsolosluktan çıkmaması üzerine dışarıda kendisini bekleyen nişanlısı Hatice Cengiz, AK Parti Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay ve gazeteci Turan Kışlakçı'yı aradı. Konsolosluk önünde gece saatlerinde yapılan basın açıklamasıyla Kaşıkçı'nın kaybolduğu haberi, dünya ve Türkiye kamuoyuna duyuruldu.

 

 

CEZALAR AÇIKLANDI

 

 

Gazetecinin katlinin ardından dünyanın gözü bir anda Suudi Arabistan'a çevrilmişti. Kamuoyu Kaşıkçı'nın katillerinin ortaya çıkartılması ve cezalandırılmasını için Riyad yönetimine büyük baskı yaptı. Suudi Arabistan Başsavcılığı bugün, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın katillerine verdiği cezaları açıkladı.

Cinayet emrini Prens Selman'ın emri verdiği iddia edilmişti.

5 KİŞİYE İDAM CEZASI

Buna göre, mahkeme cinayette yer alanlardan beşine idam cezası verdi. Üç isim için ise toplam 24 yıl hapis cezasına hükmedildi.

SUİKAST EKİBİNİN BAŞINDAKİ İSME CEZA YOK

Suudi başsavcının açıklamasına göre, suikast ekibinin başındaki Suud el Kahtani soruşturuldu ancak hakkında ceza gerektirecek bir bulguya rastlanmadı. Böylelikle Kaşıkçı cinayetini yöneten isim olarak lanse edilen Suud el-Kahtani, Suud Başsavcılığı tarafından aklanmış oldu.

UTEYBE DE SORUMLU TUTULMADI

Suudi Arabistan Başsavcılığı, Kaşıkçı cinayetinde parmağı olan Suudi Arabistan'ın eski İstanbul Başkonsolosu Muhammed el Uteybi'ye suçlama yöneltmedi.

Suudi Arabistan eski İstihbarat Başkan Yardımcısı Ahmed Asir (solda), Suudi Arabistan'ın eski İstanbul Başkonsolosu Muhammed el Uteybi (sağda)

İSTİHBARAT BAŞKANI SERBEST BIRAKILDI

Başsavcılık, Kaşıkçı cinayetinde görev alan eski İstihbarat Başkan Yardımcısı Ahmed Asiri'nin serbest bırakıldığını açıkladı.

VELİAHT PRENS: TÜM SORUMLULUĞU ÜSTLENİYORUM

Televizyoncu ve gazeteci Martin Smith, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile bir röportaj gerçekleştirmişti. Amerikan PBS televizyonunda yayınlanan röportajda, Prens Selman, Kaşıkçı cinayetindeki tüm sorumluluğu üzerine aldığını açıklamıştı.

DIŞİŞLERİ'NDEN TEPKİ

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada  "Cemal Kaşıkçı cinayeti hakkında Suudi Arabistan’da mahkeme tarafından açıklanan karar beklentileri karşılamaktan uzaktır" denildi

KAYNAK: AA
YORUMLAR 104
 • sel yaz 2 yıl önce Şikayet Et
  kukla selman ne yapsın , cia nın güzel programı Amerikanın Arabistanı daha ço baskı altına alması , selman doğruları konuşamaz onunda kellesını aldırırı amerika verir arapların eline nasıl saddamı ıraklıların kaddafiyi libyalıların eline verip öldürtmüşse , amerika 1 trilyon dolar da gelir elde etmiştir bu işden ,
  Cevapla
 • #killer selman cia. 2 yıl önce Şikayet Et
  Tiyatroda nobel ödülüne aday olur #katil Selman ve cia.
  Cevapla
 • yunus 2 yıl önce Şikayet Et
  Film çeviriyorlar filmin ismi Arab'ın oyunu.Kim inanır!,kim yer bunu!,5-10 tane idamlık kişiyi öldürüp gömersiniz ama o ekip sağ kalır çünkü sizin ekibiniz.
  Cevapla
 • VUSLAT 2 yıl önce Şikayet Et
  Kim inanır bu sahte yargılamaya. Aranistan'ın Veliaht prensi idam edilmedikçe adalet gercekleşemez.
  Cevapla
 • #sonnefesekadar61 2 yıl önce Şikayet Et
  idam kararı verilen o 5 kişi de evrak üzerinde vardır ancak bedenen eminim öyle birileri yaşamıyordur...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Faik Öztrak ve Ali Babacan feda edildi! CHP'nin vizyon projesinde cevap arayan sorular
Bahçeli'den 6'lı masa anketi sorusuna cevap: Tercihim sınıf arkadaşım