Çin'den skandal hamle! Kur'an'ı yeniden yazacaklar

Çin'in Doğu Türkistan politikaları gündemdeki yerini korurken Şi Cinping yönetimi tekrar harekete geçti. Kur'an, İncil ve Budist Sutraların mealleri Çin Komünist Partisi ideolojisine göre yeniden yazılacak.

Çin'den skandal hamle! Kur'an'ı yeniden yazacaklar
Çin'den skandal hamle! Kur'an'ı yeniden yazacaklar
GİRİŞ 24.12.2019 12:01 GÜNCELLEME 24.12.2019 12:01
Bu Habere 212 Yorum Yapılmış

Dini özgürlüklerin günden günde kısıtlandığı Çin'de Şi Cinping yönetimi, Kur'an, İncil ve Budist Sutraların meallerinin Maoist Çin Komünist Partisi'nin ideolojisine göre yeniden yazılması için düğmeye bastı.

 

Geçtiğimiz kasım ayında, Çin Komünist Partisi'nin daimi üyesi ve Başbakan Yardımcısı Wang Yang'un yönetiminde, ülkenin en önemli dini inanç gruplarının temsilcilerinin davet edildiği bir sempozyum düzenlendi.

Wang, ülkedeki dinlerin Çin kültürü ve Komünist Partisi'nin doktrinleri ile uyumlu bir şekilde yorumlanması gerektiğini savundu.

 

"DİNİ METİNLERDEKİ İÇERİKLERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMALI" İFADESİ

Çin devlet haber ajansı Xinhua'nın yayınladığı toplantı özetinde, "Dini metinlerin eksiksiz bir şekilde değerlendirilmesi ve gerektiğinde uygunsuz olan içeriklere değişiklikler yapılmalı ve metinler yeniden çevrilmeli" ifadesi dikkat çekiyor.

DİNLERİ ÇİNLİLEŞTİRME HEDEFİ

Fransız Le Figaro'nun haberine göre, ana kültlerin temsilcilerinin bir araya geldiği bu toplantı, ekim ayının sonunda Komünist Partisi'nin genel kurulununda alınan kararların uygulanması için yapıldı.

Çin Komünist Partisi, dış ülkelerininden etkisinden bağımsız, Maoist ideolojiye bağlı bir yaşam modeli oluşturmayı hedefliyor. Bunun için dış ülkelerin "müdahale vesilesi" olarak gördüğü dinleri "Çinlileştirmek" istiyor.

PEKİN İLK DEFA KUR'AN VE İNCİL'E MÜDAHALE ETMEK İSTİYOR

Çin Sosyal Bilimler Akademisi'nde araştırmacı olan Ren Yanli göre, söz konusu sempozyumunda söylenenler, Pekin yönetiminin ülkedeki dinleri daha katı bir şekilde kontrol edeceğinin göstergesi.

Gözlemciler, Şi Cinping'in 2013'te iktidara geldiğinde "yurtseverlik" mesajını öne çıkarırken, yeni dönemde Çin kültürüne ait olmayan bütün inançlarını pasifize etme girişiminde bulunduğunu ileri sürüyor.

Fakat, Ren Yanli "İncil ve Kur'an gibi dini metinlere müdahale etme girişiminin bir ilk olduğunu" vurguluyor.

Çin, Doğu Türkistan'daki ihlalleri belgeleyen yazışmaları yalanlamadı Türkiye'de binlerce kişi, Doğu Türkistan için yürüdü

"KOMÜNİST REJİM DİNLERİ KENDİNE RAKİP GÖRÜYOR"

Uzmanlara göre, Mao Zedong'dan bu yana en katı Çinli lider olan Şi Cinping'in diğer dinlere bağlı Çin vatandaşları ülkeye ihanet edebilecek potansiyel iç düşman olarak görüyor.

Pekin yönetiminim gözetimi altında olan bağımsız tarihçi Zhang Lifan, "Komünist rejim bir tarikat gibi işlediği için Tibet Budizmi, Hristiyanlığı veya İslamiyeti bir rakip olarak değerlendiriyor. Toplumunun kendisine ihanet edeceği korkusuyla da dinler üzerindeki baskıyı artırıyor. Halk üzerindeki kontrolü kaybetmekten korkuyor" diye konuştu.

Uzmanlar, imparatorluk anlayışını inançlara kadar taşımayı hedefleyen Komünist Partisi'nin bu projesinin "bumerang etkisine" dikkat çekiyor.

İktidarın inançları değile, ülkeyi, ekonomiyi yönetmesi gerektiğini savunan Ren Yanli, İncil ve Kuran gibi kutsal kitaplarının bu şekilde yorumlanmasının kolay olmayacağını ve aksine ters etkilerin olacağını belirtti.

İSLAM'IN İZİ SİLİNMEYE ÇALIŞILIYOR

Çin'in özellikle Müslümanlara karşı yaptığı insan hakları ihlalleri uzun süredir devam ediyor. Geçtiğimiz ocak ayında Çin hükümeti İslam'ı 'Çinlileştirmeyi' amaçlayan bir tasarıyı yasalaştırmıştı. Söz konusu yasa İslam dinini Komünizm ile uyumlu hale getirmeyi öngörüyor.

Ülkede 8 İslami kurumun temsilcilerinin de katıldığı toplantıda 'Çin rejimine uygun bir İslam versiyonu' projesini içeren 5 yıllık plan kabul edildi

Washington Üniversitesi Uygur araştırmaları bölümü öğretim görevlisi Darren Byler, Müslümanların oruç tutmasının, ibadet etmesinin yasaklanmasının yanı sıra insanların birbirine 'selamün aleyküm' ifadesiyle selam vermesinin bile yasaklandığını dile getirdi.

CAMİLER YIKILDI, DİNİ SEMBOLLER KALDIRILDI

Tüm cami ve mescitlerin duvarlarında, büyük puntolarla "Ülkemi seviyorum", "Partimi seviyorum", "Aşırılığı reddediyorum" gibi sloganlar bulunuyor. Diğer yandan kubbelerin tepesinde bulunan ve İslam dinini sembolize eden tüm hilaller sökülmüş.

Çinli insan hakları aktivistlerinin de sosyal medya hesaplarından paylaştıkları görsel iletiler, Doğu Türkistan'da Müslümanlara ait tarihi mekanların birer birer yok edildiğini ortaya koyuyor.

Bunlardan biri de 1237 yılında Doğu Türkistan'ın Hotan kentinde inşa edilen ve yüzyıllardır ayakta duran Keriya Aitika (bayram mescidi) Camisi. Uydu görüntüleri caminin 2018 sonunda yıkıldığını ve artık yerinde olmadığını gösteriyor.

Bağımsız kaynaklara göre Çin, 1997 yılından bu yana Doğu Türkistan genelinde 1200'ün üzerinde büyük camiyi ibadete kapattı. Bunun dışında yüzlerce küçük mescidin de kapısına kilit vuruldu.

3 MİLYON UYGUR TÜRK'Ü KAMPLARDA

Pekin yönetimi tarafından kapatılan camilerden bir kısmı tamamen yıkılırken bir kısmı da Çin Komünist Partisi'nin irtibat büroları haline dönüştürüldü.

Birleşmiş Milletler ve insan hakları alanında faaliyet gösteren uluslararası sivil toplum kuruluşlarına göre Çin, Doğu Türkistan'da oluşturduğu toplama kamplarında bir ile 3 milyon arasında kişiyi zorla alıkoyuyor.

Diasporadaki Uygurlar ise bu kamplarda asimilasyon yapıldığını belirtiyor.

KAYNAK: EURONEWS
YORUMLAR 212
 • cemali 3 yıl önce Şikayet Et
  çin ve hindistan gibi islam düşmanları yaptıkları zulümde umarım boğulur.
  Cevapla
 • amiiiiiin 3 yıl önce Şikayet Et
  Es edin ve cin in zulumlerini gördükçe ısrailli unuttuk bu müslümanların zulumu bitmeyecekmi Yarabbi bu zalimleri kahriiperisan eyleee
  Cevapla
 • Nail ERDOĞAN 3 yıl önce Şikayet Et
  Mevlam inşallah lüt kavmini helak ettiği gibi çin i ve Hindistan ı da helak etsin.Kuranı Rabbim kıyamete kadar koruyacaktır onu değiştirmeye kalkanlarında eli Ebu Lehep in eli gibi kurur inşallah
  Cevapla
 • Süleyman 69 3 yıl önce Şikayet Et
  Hasbünallahi ve niğmel vekil
  Cevapla
 • Ahmet 3 yıl önce Şikayet Et
  Rabbİm Bizlere Sizleri Yok Etmeyi Nasip Etsin İnşallah......
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail tehdit etti: Dünya önlem almazsa biz müdahale ederiz!
Hamas'a terör örgütü diyen Fatih Altaylı'ya Murat Bardakçı'dan Kuvâ-yi Milliye ile cevap