Malezya sığınma isteyen Uygurları geri yollamayacak

Malezya Başbakanı Muhammed, "Uygurlar Malezya'ya gelip sığınma istedikleri takdirde Malezya, Uygurları sınır dışı etmeyecektir." dedi.

Malezya sığınma isteyen Uygurları geri yollamayacak
Malezya sığınma isteyen Uygurları geri yollamayacak
GİRİŞ 27.12.2019 11:50 GÜNCELLEME 27.12.2019 11:51
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, "Uygurlar Malezya'ya gelip sığınma istedikleri takdirde Malezya, Çin'den bu yönde bir başvuru gelse dahi Uygurları sınır dışı etmeyecektir." dedi.

Malezya Parlamentosu'nda muhalefet partilerinin sorularını cevaplayan Başbakan Mahathir, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşayan Uygurlara yönelik baskı ve etnik ayrımcılığa ilişkin soruya yanıt verdi.

Mahathir, Malezya'nın başka ülkelerin iç işlerine karışmama prensibini hatırlatarak, "Uygurlar da dahil olmak üzere Müslümanlara yönelik dünya genelinde uygulanan baskıların varlığı tüm taraflar nezdinde kabul edilmelidir." şeklinde konuştu.

Çin'deki baskılardan kaçan Uygurların Malezya'ya iltica taleplerinin kabul edilip edilmeyeceği sorusuna ise Mahathir, "Başka ülkeye gidebilirler çünkü güvenlikleriyle alakalı meşru korkuları var ve kendi ülkelerinde korunmayacaklarına yönelik düşünceleri mevcut. Uygurlar Malezya'ya gelip sığınma istedikleri takdirde Malezya, Çin'den bu yönde bir başvuru gelse dahi Uygurları sınır dışı etmeyecektir." cevabını verdi.

Malezya Başbakanı, 18-21 Aralık'ta düzenlenen Kuala Lumpur Zirvesi'nin kapanışında yaptığı açıklamada "Uygurların tutuklandığına dair bilgiler alıyoruz. Bu yaşananlar talihsiz şeylerdir ve biz de bu tür uygulamalara katılmadığımızı beyan ettik." ifadelerini kullanmıştı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 4
 • Tebrikler 4 yıl önce Şikayet Et
  Maşallah, yüreğine sağlık...diğer müslüman ülkelerine de örnek olsun
  Cevapla
 • Cesur 4 yıl önce Şikayet Et
  Küçük bir ülke olarak kocaman Çin e karşı bu cümleleri söylemek cesaret gerektirir... Rabbim razı olsun o coğrafyada doğruyu söyleme cesaretinden dolayı... Kafirlerin ve münafik larin şerrinden mü'minleri korusun.
  Cevapla
 • Omer 4 yıl önce Şikayet Et
  Helal olsun
  Cevapla
 • Adam 4 yıl önce Şikayet Et
  Adamsın
  Cevapla
DİĞER HABERLER
ABD'li Savcı Kristin Kearney'den milyon dolarlık yanıt!
Diyarbakır'daki korkunç yangında ölü sayısı 12'ye yükseldi! Bakan Koca'dan açıklama