Pompeo'dan Çin'e Uygur tepkisi: Müslümanlığı yok etmek istiyor

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin'in Sincan bölgesindeki Uygur Türklerine yönelik uygulamalarını eleştirdi.

Pompeo'dan Çin'e Uygur tepkisi: Müslümanlığı yok etmek istiyor
Pompeo'dan Çin'e Uygur tepkisi: Müslümanlığı yok etmek istiyor
GİRİŞ 29.12.2019 01:16 GÜNCELLEME 29.12.2019 01:18
Bu Habere 46 Yorum Yapılmış

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin'in politikalarını eleştirdi.

 

 

Twitter'dan açıklama yapan Pompeo, Çin'in Uygur Türklerine yönelik ağır insan hakları ihlallerine tepki gösterdi.

Dini özgürlüklerin korunmasına ve saygı gösterilmesine vurgu yapan Pompeo, "Çin Komünist Partisi tarafından Tibet'ten Sincan'a kadar uygulanan baskı politikasının terörizm ile alakası yok. Çin Komünist Partisi, kendi vatandaşlarının kültür ve inançlarını yok etmeye çalışıyor." ifadelerini kullandı. 

 

 

UYGUR TÜRKLERİNE UYGULANAN ZULÜM

Çin'de son yıllarda Uygur Türklerinin yaşadığı Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde "eğitim merkezi" adı altında faaliyet gösteren kamplar ile Uygur Türklerinin kimlik ve kültürlerine yönelik ihlaller, uluslararası kamuoyu tarafından eleştiriliyor.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyine üye 22 ülke, 11 Temmuz'da, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Uygur Türkleri ve diğer azınlıklara yönelik muamelesini eleştiren ve kitlesel gözaltıların durdurulması çağrısında bulunan mektubu imzalamıştı.

İnsan Hakları İzleme Örgütünün (HRW) raporunda, son 2 yılda Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde çok sayıda kişinin "önleyici polisiye tedbiri" adı altında suçsuz yere alıkonulduğu ve siyasi bakımdan tehlikeli olarak değerlendirilen bireylerin herhangi bir yargı kararı olmaksızın toplama kamplarına gönderildiği belirtilmişti.

BM ve diğer uluslararası örgütler kampların incelemeye açılması çağrılarını yinelerken, Çin ise şu ana kadar kendi belirlediği birkaç kampın az sayıda yabancı diplomat ve basın mensubu tarafından kısmen görülmesine izin verdi. Çin makamları, BM yetkililerinin doğrudan bilgi almak amacıyla bölgede serbestçe inceleme yapma talebini ise geri çeviriyor.

UYGUR NÜFUSUNA ARALIKSIZ GÖZETİM

New York Times'ın geçen ay basına sızdırılan Çin yönetimine ait 403 sayfalık resmi belgeye dayandırdığı haberinde, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki güvenlik birimlerine "nasıl hareket etmeleri gerektiğine dair verilen detaylı talimatlar" dikkati çekmişti.

Belgenin en az 200 sayfasında Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve diğer Çinli yetkililerin, bölgedeki Uygur nüfusunun kontrolü ve aralıksız denetim yapılmasına ilişkin talimatları yer alırken, İslam'ın yayılmasını önlemek için önlem alınması uyarısında bulunulduğu görülüyordu.

Belgede, Şi'nin 11 Eylül saldırısı sonrası ABD'nin "terörle savaş" politikasını örnek alarak bölgede yaşananları "terörizmle mücadele" olarak tanımladığı, güvenlik birimlerine "asla merhamet gösterilmemesi" talimatı verdiği, diğer yetkililerin de bölgedeki kampları ve keyfi tutuklamaları meşrulaştıran yorumlarının yer aldığı belirtilmişti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 46
 • Abdülhak 3 yıl önce Şikayet Et
  Niye yaratıldığından habersiz bir mahlukat sürüsü Rabbim sizi de size destek çıkanlarıda zulme rıza gösterenleri de kahrı perişan eylesin.
  Cevapla
 • Kenan 3 yıl önce Şikayet Et
  Tencere dibi kara sizinki çinden kara
  Cevapla
 • Dadas.25 3 yıl önce Şikayet Et
  bunlar ak kasik sanki abd kac sivil müslüman katletti 15 sene icinde aciklarmisiniz.
  Cevapla
 • Mardinli 3 yıl önce Şikayet Et
  Müslümanları korumak Abd'ye kaldıysa vay halimize hatta vay Müslümanım,diye geçinen ülkelerin ve kralların haline Allah'ın c.c azabı onların üzerine olsun
  Cevapla
 • Ayazagali 3 yıl önce Şikayet Et
  Nede çok severmissin Müslümanları.
  Cevapla
 • Müslüman Türk 3 yıl önce Şikayet Et
  Lafa bakarım laf mı diye söyleyene bakarım adam mı diye... Laf laf da söyleyen adam değil işte.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'den toplama F-35 kararı! Kazalı F-35'lerden Frankenstein uçak
UCM eski Başsavcısı Luis Moreno-Ocampo: İsrail açıkça soykırım yapıyor