2 ülkeyle anlaşan İran: Şakamız yok, vururuz

Çin ve Rusya ile birlikte Hint Okyanusu'ndaki deniz tatbikatlarına başlayan İran, Pentagon'un 'bölgeyi yakından izliyoruz' açıklamasına yanıt verdi. İran ordusunun İslam Cumhuriyeti Koordinatör Yardımcısı ve eski İran Donanması İslami Deniz Kuvvetleri Komutanı Habibollah Sayyari, 'Şakamız yok. Davetsiz misafirleri vuracağız.' dedi.

2 ülkeyle anlaşan İran: Şakamız yok, vururuz
2 ülkeyle anlaşan İran: Şakamız yok, vururuz
GİRİŞ 29.12.2019 10:22 GÜNCELLEME 29.12.2019 10:26
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Rusya ve Çin'in tatbikatlara katılımı ile ilgili yaptığı açıklamaların ardında, tatbikata bir gün kala Pentagon'dan bir açıklama geldi. ABD'nin uluslararası sularda serbest dolaşım ve serbest ticaret akışını sağlamak için ortakları ve müttefikleri ile çaba gösterdiğini belirten Pentagon sözcüsü Sean Robertson, bölgeyi yakından izlediklerini ifade etti.

İRAN'DAN CASUSLUK FAALİYETLERİNE KARŞI UYARI

Çin ve Rusya ile yapılan ortak tatbikatlarının 'korsanlıkla ve terörle mücadele' taktiklerine odaklandığını belirten Habibollah Sayyari, tatbikat bölgesine casusluk amaçlı yaklaşacak potansiyel düşmanları uyardı.

Sayyari yaptığı açıklamada "Ortak bir savaş oyunu bu ve şaka değil. Birçok ülke kesinlikle burada ne olduğunu bilmek istiyor. Casusları da harekete geçti. Geçmişte böyle bir yeteneğe sahip olduğumuzu kanıtladığımız gibi, yine casus gemi ve uçakları vuracağız" ifadelerini kullandı.

İranlı komutan casusların olası kimliği ile ilgili ayrıntılı bilgi vermese de, akıllara Pentagon sözcüsü Sean Robertson'ın Perşembe günü yaptığı açıklama geldi.

Tatbikatın başlangıcında bir açıklama yayımlayan Tuğamiral Gulam Rıza Tahani, "Bu tatbikatın mesajı barış, dostluk ile işbirliğimiz ve birliğimiz sayesinde kalıcı güvenlik… Ve sonucu da İran'ın tecrit edilemeyeceğini göstermek olacak" ifadelerini kullanmıştı.

İran ile 2015 yılında imzalanan uluslararası nükleer anlaşmadan geçen yıl tek taraflı olarak çekilen ABD, Washington ile Tahran arasında ilişkilerin daha kötüye gitmesine neden oldu.

ABD, Umman Körfezi'ndeki iki Suudi petrol tankerleri de dahil dört ticari gemiye yapılan saldırılarla ilgili İran'ı suçladı.

Haziran ayında, iki petrol tankerinin Umman Körfezi'ni geçerken uğradığı saldırı sonrası, ABD yine Tahran'ı işaret etti. İran'ın kışkırtıcı eylemlerde bulunduğunu ve bölgedeki güvenliği tehdit ettiğini ileri süren ABD, bu gerekçeyle bir deniz güvenlik misyonu başlatırken Ortadoğu'daki askeri varlığını artırdı.

Washington yönetimi, 14 Eylül'de Suudi Arabistan'ın devlet petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait iki tesise saldırı düzenlenen ve Yemenli Husi milislerin üstlendiği saldırıdan da İran'ın sorumluğu olduğunu açıkladı.

Tahran ise bu iddiayı ve Basra Körfezi'ndeki petrol tankerlerine düzenlenen esrarengiz saldırılarda sorumluluğu olduğunu şimdiye kadar reddetti.

"SORUNUN ÇÖZÜMÜ REJİM DEĞİŞİKLİĞİ"

ABD Deniz Kuvvetleri Sekreteri Vekili Thomas Modly geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Tahran'ın daha fazla "yaramazlık" peşinde olduğuna şüphe duymadıklarını ve rejim değişikliğinin sorunun tek çözümü gibi göründüğünü ifade etti.

KAYNAK: STAR
ETİKETLER
hint okyanusu
YAZDIR
YORUMLAR 24
 • Nedim 1 yıl önce Şikayet Et
  Siz ABD ve İsrail le tarihte bir kere savaşmadınız ki şimdi yapasınız hadi ABD vurdu şimdi göster kendini.
  Cevapla
 • HÜSEYİN 1 yıl önce Şikayet Et
  Ya 1979 dan beri " büyük şeytan" dediğiniz abd 'Yİ vuramadınız bir türlü iraaannn.... Bu oyun içinde oyundur. Ne abd İsrail sizi vuruyor ne de siz o ikisini?? Güya biz de tutuyoruz. İran, entrikalar ülkesi.........
  Cevapla
 • Hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  İran yalan söylüyor. Yıllardır vuruyor hadi vur yiyorsa, tabiki yemiyor.
  Cevapla
 • Ercan 1 yıl önce Şikayet Et
  Az önce vurdular seni hadi bakalım vur vurabilir sen palavra sıkmayın bu kadar soğan tadı verdiniz kafirsiniz kâfir
  Cevapla
 • hadi oradan 1 yıl önce Şikayet Et
  yav he he
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan'dan sert tepki: Kafalarında hala o yasak var
ABD'de 12 katlı bina çöktü! Çok sayıda kişi enkaz altında kaldı