Irkçı liderden yeni provokasyon! Hz. Muhammed karikatürü yarışması düzenledi

Hollanda'da aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders İslam karşıtı hamlelerine bir yenisini daha ekledi. Wilders, Hz. Muhammed konulu bir karikatür yarışması düzenleyerek kazananı sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu.

Irkçı liderden yeni provokasyon! Hz. Muhammed karikatürü yarışması düzenledi
Irkçı liderden yeni provokasyon! Hz. Muhammed karikatürü yarışması düzenledi
GİRİŞ 29.12.2019 15:32 GÜNCELLEME 29.12.2019 17:01
Bu Habere 258 Yorum Yapılmış

Aşırı sağcı lider tarafından Cumartesi akşamı duyurulan karikatür yarışması, yaklaşık 4 saat sonra sonuçlandı. Wilders, Pazar sabahı Twitter üzerinden, yarışmayı kazanan karikatürü paylaştı.

 

 

PVV lideri, Cumartesi akşamı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Pakistan hükümetinin, kendisini ölümle tehdit eden vaiz Khadim Hussain Rizvi'yi tutuklamayı reddetmesi üzerine, karikatür yarışması düzenlediğini duyurdu.

Hollanda'nın bu konuda yeterli baskı yapmadığını savunan Wilders, düşünce özgürlüğünün savunulmasına dikkati çekmek için, Muhammed Peygamber konulu yarışmayı tekrarladığını belirtti.

 

 

Yarışma kararının, kısa sürede uluslararası haber ajansları tarafından duyurulmasının ardından, düşünce özgürlüğü konusundaki mücadelesinin geniş kesimlerce duyulduğunu belirten aşırı sağcı lider, birkaç saat sonra yarışmanın sonucunu açıkladı.

Wilders, daha önce düzenlediği yarışmaya gönderilen bir karikatürün birinci olduğunu ve çizerine 10 bin euro ödül verileceğini duyurdu. Güvenlik gerekçesiyle, yarışmayı kazanan çizerin adı açıklanmadı.

PVV lideri, 2018 sonbaharında Hollanda Parlamentosu'nda düzenleyeceğini duyurduğu Muhammed Peygamber konulu karikatür yarışmasını, istihbarat birimlerinin uyarısı üzerine iptal etmişti.

Bu yarışma kararı nedeniyle Wilders, çok sayıda tehdit aldığını bildirdi. Yarışmaya tepki olarak Wilders'e suikast düzenlemek için Hollanda'ya gelen, 27 yaşındaki Pakistanlı Junaid I., Lahey İstasyonu'nda gözaltına alınmıştı.

Junaid I., geçen Kasım ayında, ölümle tehdit ve düşünce özgürlüğüne saldırı suçlamasıyla 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE
YORUMLAR 258
 • Mehmet cebecioğlu 3 yıl önce Şikayet Et
  Ey kafirler kaybedeceksiniz .
  Cevapla
 • Knn 3 yıl önce Şikayet Et
  ALLAH SABIRLIDIR KAHRETTIGINDE Bu DINSIZIN HABERI BILE OLMAZ
  Cevapla
 • Memt 3 yıl önce Şikayet Et
  Artık yeter duyduğumuz.cansa can bu dinsizlere karşı beklemenin bir anlamı yok.
  Cevapla
 • Dadaştan 3 yıl önce Şikayet Et
  Ya Hay, Ya Kayyum, Ya Hakem, Ya Adil ismi azamların hürmetine bu zalimleri Kahhar ismin ile Kahr eylesin. Amin...
  Cevapla
 • Mert 3 yıl önce Şikayet Et
  Allah'tan hidayet dilerdim de artık fazla aşırı gittiler. Bunları bırakın kendi hallerine, kinleri ile boğuluyorlar. Bir kafir olarak can versinlerde, ahirette görsünler bakalım. Tek bildikleri hakaret ve zulüm.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Şimşek: Konuta erişilebilirlik her kesim için kolaylaşacak
Reisi’nin ölümünde yeni detaylar! İran ajanları sokaklara indi