Bomba gelişme dünyaya açıklandı, gözler hemen Türkiye'ye çevrildi

İngiliz haber ajansı Reuters'ın 4 Türk yetkiliye dayandırdığı son dakika haberine göre; Türkiye'nin Suriye Milli Ordusu (SMO) askerlerini Libya'ya göndermeyi planladığı belirtildi. Yetkililer, yapılan toplantılarda SMO askerlerinin gönderilmesi konusunda fikir birliğine varıldığını kaydetti. Dünya basını Libya gelişmelerini büyük bir dikkatle takip ederken, bir açıklama da AK Parti'den geldi.

GİRİŞ 31.12.2019 22:17 GÜNCELLEME 01.01.2020 11:09
Bu Habere 132 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Al Sarraj arasında "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması" anlaşması imzalanmıştı. Anlaşmayla bu iki ülke, İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs'ın planlarını altüst etmişti.

 

TÜRK ASKERİ LİBYA YOLCUSU

Erdoğan, Trablus hükümetinin istemesi halinde Mehmetçiğin gönderileceğini duyurmuştu. BM tarafından meşru olarak kabul edilen Trablus hükümetinden ise resmi talep gelmiş ve Libya tezkeresinin tarihi öne çekilerek 2 Ocak'ta TBMM'de oylanmasına karar verilmişti.

 

SURİYELİ MUHALİF ASKERLER DE LİBYA'YA GİDECEK

Bu gelişmeler yaşanırken İngiliz haber ajansı Reuters'ta yer alan son dakika haberi gündeme bomba gibi düştü. Ajansa konuşan üst düzey 4 Türk yetkili, Türkiye'nin Suriye Milli Ordusu (SMO) askerlerini Trablus'a göndermeyi planladığını açıkladı.

Reuters'a konuşan 2 üst düzey Türk yetkili ve 2 Türk güvenlik yetkilisi, SMO askerlerinin Libya'ya gönderilmesinin yapılan toplantılarda tartışıldığı ve bu yönde fikir birliğine varıldığını belirtti. Yetkililer, ülkeye kaç askerin gönderileceği konusunda bir rakamın telafuz edilmediğini belirtirken, şu anda Libya'da savaşan herhangi bir SMO'lunun olmadığını açıkladı.

ÖNCE TEZKERE

Yetkililer, "eğer tezkere TBMM'de kabul edilirse" bu yönde bir adım atılabileceğini söyledi.

Barış Pınarı Harekatı'na katılan SMO askerleri...

"MAAŞ KARŞILIĞINDA TÜRK ŞİRKETLERİNİ KORUYACAKLAR"

Reuters'a konuşan Suriye Milli Ordusu'ndan bir kaynak ise, Türkiye ile asker gönderme konusunda belli şartlar konusunda anlaşıldığını, Suriyeli muhalif savaşçılarının Türk güçlerinin Libya'da kullanacağı üs ve karargâhları korumak için (maaş karşılığında) bir Türk güvenlik şirketinde çalışmak üzere münferit olarak kayıt yaptırdığını söyledi.

LİBYA'DAN "SMO" AÇIKLAMASI

Libya'da uluslararası tanınırlığa sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti, (UMH) bazı sosyal medya hesaplarında yer alan "Başkent Trablus'taki bir askeri karargahta Suriyeli unsurların bulunduğuna" ilişkin haberleri yalanladı. Yapılan açıklamada, uluslararası ve yerel haber kanalları tarafından söz konusu görüntülerin, Suriye'nin İdlib kentinde çekildiğinin tespit edildiği vurgulandı. Ayrıca UMH'nin bu tür yalan ve iftiraları yayanlara karşı yargı sürecini yürüteceği ifade edildi.

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Al Sarraj....

TÜRKİYE'NİN YANINDA TERÖRLE MÜCADELE EDİYORLAR

Türkiye, Suriye'nin kuzeyine başlattığı Barış Pınarı Harekatı'nda Suriye Milli Ordusu ile birlikte operasyonu yapmıştı. Önceki adı Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) olan askerler, Zeytin Dalı Harekatı'nda da yer almış ve operasyona destek vermişti.

HÜKÜMETTEN AÇIKLAMA

AK Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan, TBMM'de gazetecilerle bir araya gelerek, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Libya'ya asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi ile ilgili Turan, "Türkiye, ilk defa başka ülkeye asker göndermiyor. Şu anda Suriye, Irak, Lübnan, Kosova gibi 12 ülkede askerimiz görev yapıyor. Libya, 13'üncü ülke olacak. Kaldı ki kıyı komşumuz olan Libya'ya gidiliyor. Doğu Akdeniz'de doğal gaz ve petrol aramaları için bulunan ülkeler, burada Türkiye'nin varlığını istemiyor. Alan hakimiyeti oluşturma çabalarına, ülkemizin ve KKTC'nin haklarının gasbedilmesine izin vermeyeceğiz. Türkiye olarak yarın Doğu Akdeniz'de yaşanabilecek sıkıntılara karşı stratejik tedbirler almak zorundayız. Libya'da olmak Doğu Akdeniz'deki haklarımızdan vazgeçmek ya da vazgeçmemek anlamına geliyor. Akdeniz'de hesabı olan tüm ülkeler bilsin ki Türkiye, eski Türkiye değil. Ekonomik haklarımızı korumakta kararlıyız. Mavi Vatan kaderine terk edilmemeli. Tezkereye tüm partilerin bu bilinçle destek vermesi gerektiği kanaatindeyim. Bugün 'Libya'ya gitme' diyenlere, 'Doğu Akdeniz'den çık' diyenlere; yarın 'Kıbrıs'tan çık' deme cesaretini vermeyeceğiz" diye konuştu.

AK Parti'li Turan, Meclis Genel Kurulu'nun perşembe günü olağanüstü toplanacağını kaydederek, "Olağanüstü gündemle toplanıldığı için sadece tezkere görüşülecek. Toplantı yeter sayısı 200. Tezkerenin kabulü için salt çoğunluğun olması yeterli. Ancak tüm partilerin bu milli meseleye desteğini oldukça kıymetli görüyoruz. Genel olarak muhalefet partilerinden olumsuz, görüşmeleri engelleyecek girişimler, tartışmalar beklemiyoruz. Ancak CHP'nin klasik davranışlar sergilemesi, eleştiriler getirmesi bizleri şaşırtmaz" dedi. 

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 132
 • şahin 2 yıl önce Şikayet Et
  libyada Türkiye nin bayrağını diktiğin zaman oaraya kimse giremez
  Cevapla
 • İhtiyar 2 yıl önce Şikayet Et
  Fitnenin kök nedenleri bunlar
  Cevapla
 • Vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Abd obamanın şeytani planını devam ettiriyor. Ab ulusal hükumeti destekle diyor rusya ya sende hafteri destekle diyor abd de sessiz kalıyor tıpkı suriye de ki gibi. Bu alacaklar ın oyununa gelmemeliyiz. Önümüze attıkları yemi yuttuk Suriyede ama Libya da tekrarı istyrlar
  Cevapla
 • Hasan doğru 2 yıl önce Şikayet Et
  Uyuma. Libya ile deniz mutakabat anlaşmamız Libya yasal hükümeti düşürülerek, bitirilmek isteniyor. Buna izin verilir seyredilir ise, Akdeniz e açılamayız, oradaki doğalgaz ve petrole elvada deriz, kıprıs ı ble koruyamaz duruma düşüp, Türkiye yi denizden ve karadan kuşatılmasına seyirci kalırız.
  Cevapla
 • Vatandas 2 yıl önce Şikayet Et
  Akıllı olun. Eskiden Libya daha güçlü idii. Ama abd ab nato kafasına koyduğu için petrolu sömürmek için kaddafiyi devirdiler. İster seler şimdi de her iki taraftan birini düşürüp tek Libya yapamazlar mı? Ama amacları bu değil. Abd ab rusya bilerek böyle yapıyor hem silahlarını satıp para kazanıyorlar hemde petrolu çalışıyorlar
  Cevapla
 • Hyr 2 yıl önce Şikayet Et
  Suriye'de iş bitti mi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan'ın sözleri dünya basınında: Erdoğan Yunanları terletiyor
Bakan Nebati'den memur, emekli ve asgari ücret zammı açıklaması