Bağdat'taki büyükelçiliğe saldırı sonrası ABD'den kritik hamle!

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Haşdi Şabi güçlerine gerçekleştirilen saldırıyı protesto amacıyla Bağdat'ta ABD Büyükelçiliği'ne girme girişimi sonrasında elçiliğe ek kuvvet gönderildiğini belirterek, Irak hükümetine uluslararası yükümlülüklerini yerine getirip Amerikan misyonunu koruması çağrısında bulundu.

Bağdat'taki büyükelçiliğe saldırı sonrası ABD'den kritik hamle!
Bağdat'taki büyükelçiliğe saldırı sonrası ABD'den kritik hamle!
GİRİŞ 01.01.2020 05:50 GÜNCELLEME 01.01.2020 05:58
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, "Yaklaşık 750 asker bölgeye derhal intikal edecek ve Acil Müdahale Kuvvetinden ek güçler de önümüzdeki günlerde intikal etmek üzere hazır olacaklar" dedi. 

Bağdat'taki elçilik saldırısı sonrası, ABD takviye asker gönderdi.
 
ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Irak'taki olaylardan dolayı bölgeye 82. Hava İndirme Tümeni'nden bir tabur asker sevk etmeye karar verdiklerini açıkladı.

Twitter hesabından açıklama yapan Esper, "Başkomutanın (ABD Başkanı Donald Trump) talimatı üzerine 82'inci Hava İndirme Tümenine bağlı Acil Müdahale Kuvvetinden bir tabur askerin Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) bölgesine sevk edilmesi yetkisini verdim. Yaklaşık 750 asker bölgeye derhal intikal edecek ve Acil Müdahale Kuvvetinden ek güçler de önümüzdeki günlerde intikal etmek üzere hazır olacaklar" ifadelerini kullandı.  

Bağdat'taki elçilik saldırısı sonrası, ABD takviye asker gönderdi.

Sevkiyatın tedbir amaçlı olduğunu kaydeden Esper, "Bu sevkiyat, bugün Bağdat'ta şahit olduğumuz gibi ABD personel ve tesislerine yönelik tehdit seviyesinin artmasına yanıt olarak alınan uygun ve tedbiri bir karardır" değerlendirmesinde bulundu. 

 

 

Trump da gün içinde Irak'taki son durumla ilgili olarak Twitter hesabından açıklamalarda bulunarak İran'ı açık bir şekilde hedef almıştı.

Trump "(Irak'taki) herhangi bir tesisimizde herhangi bir can kaybından, yaralanmadan veya zarardan tamamen İran sorumlu tutulacaktır. O durumda çok büyük bir bedel ödeyecekler. Bu bir uyarı değil, tehdittir" ifadelerini kullanmıştı. 

Pentagon ayrıca Şii milis gücü Haşdi Şabi taraftarlarının Bağdat'ta ABD Büyükelçiliğine girme girişimi sonrasında elçiliğe ek kuvvet gönderildiğini belirterek, Irak hükümetine uluslararası yükümlülüklerini yerine getirip Amerikan misyonunu koruması çağrısında bulunmuştu. 

 

Bölgede helikopterlerin alçak uçuş yaptığı görüldü.

NE OLMUŞTU?

ABD yönetiminin Haşdi Şabi'ye bağlı Ketaib Hizbullah örgütüne düzenlediği saldırıyı protesto etmek isteyen yüzlerce kişi, sabah saatlerinde Bağdat'taki ABD Büyükelçiliği önünde toplanmıştı.

Protestocular, Bağdat'ta hükümet binalarının bulunduğu korunaklı Yeşil Bölge'deki ABD elçiliğinin kapısını kırmış ve ABD karşıtı sloganlar atarak elçilik binasına girmişti.

Esper, gönderilen asker sayısına ilişkin detay paylaşmazken Amerikan medyasında yer alan bazı haberlerde Büyükelçiliğe 100 deniz piyadesinin gönderildiği kaydedildi. 

ABD Başkanı Donald Trump, Irak'taki ABD Büyükelçiliğine düzenlenen saldırıdan İran'ı sorumlu tutmuştu. 

YORUMLAR 3
 • Bitlis li 4 yıl önce Şikayet Et
  Şeytan Amerika çocuğun İran sayesinde yaptın yapacağını çok güzel tiyatro oyunu oynuyor sunuz İran la beraber deccal Amerika İsrail ve İran
  Cevapla
 • Abdullah 4 yıl önce Şikayet Et
  Ne işin var binlerce kilometre uźaklikta orada yam yam abd .
  Cevapla
 • metin 4 yıl önce Şikayet Et
  750 abd askerinin gebermesi sanırım kimsenin zoruna girmezdi zalim katil terör devleti abd
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Gazze'de binlerce şehit çocuğa açlıktan şehit olan bir çocuk daha eklendi
'MOSSAD'a muazzam darbe!' İşte İstanbul'daki operasyonun arka planı