Palau güneş kremine yasak getirdi

Kendini turistlere 'dalgıçlar için el değmemiş bir cennet' olarak tanıtan Palau'da, içerdiği kimyasalların deniz yaşamını olumsuz yönde etkilemesi nedeniyle güneş kremi kullanımı yasaklandı.

Palau güneş kremine yasak getirdi
Palau güneş kremine yasak getirdi
GİRİŞ 01.01.2020 17:04 GÜNCELLEME 01.01.2020 17:04
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Pasifik ada ülkelerinden olan Palau, dalgıçlar tarafından oldukça bilinen bir ülke. Özellikle kıyılarındaki mercan resifleri ve canlı çeşitliliği ile büyüleyici bir iklimi bulunan Palau, ilginç ancak bir o kadar da haklı bir yasak ile gündeme geldi.

Kendini turistlere 'dalgıçlar için el değmemiş bir cennet' olarak tanıtan ülkede duyurusu 2018'de yapılan güneş kremi yasağı yeni yılda hayata geçiyor.

GÜNEŞ KREMLERİNE YASAK

Çarşamba gününden itibaren aralarında ultraviyole ışınlarını emen oksibenzon ve oktinoksatın da bulunduğu 10 kimyasalı içeren güneş kremlerinin kullanılması veya satılması yasaklanıyor. Bu yasağın sebebi ise, belirlenen 10 adet kimyasalın denizdeki canlı çeşitliliği ile mercan resiflerine zarar veriyor olması.

Konuya ilişkin açıklama yapan Palau lideri Tommy Remengesau "Yaşamın yuvası olan doğaya saygı göstermek zorundayız" ifadelerini kullandı. Remengesau  "Bilim bize bir uygulamamızın mercanlara, balıklara ya da okyanusa zarar verdiğini söylüyorsa halkımız ve ziyaretçilerimiz bunu dikkate alır. Palau'nun kritik doğal alanlarında ve doğamızın en ünlü canlılarının dokularında zehirli güneş kremi kimyasalları tespit edildi. Bu kimyasalları yasaklayan ilk ülke olup olmamak umurumuzda değil. Bunu yaygınlaştırmak için üzerimize düşeni yapacağız." dedi.

Palau'nun Rock Adaları'ndaki bir lagün UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor.

YASAKLAR YAYGINLAŞIYOR

Zararlı kimyasallar içeren güneş kremlerinin sayısı azalıyor. 2018'de uzmanlar bu zararlı maddelerin güneş kremi ve losyonlarının yarısında bulunduğunu açıklamıştı. ABD'nin Hawaii eyaleti benzer bir yasağın duyurusunu yaptıktan sonra belli başlı markalar ürünlerinin 'mercan sever' olduğu yönünde açıklamalar yapmıştı. Hawaii'deki yasak 2021'de yürürlüğe girecek.

Hawaii'nin yanı sıra ABD'nin Virjin Adaları'nda da mart ayında güneş kremi yasağı başlıyor. Bu yasağın uygulanacağı diğer bir yer de Güney Karayipler'deki Bonaire adası.

 

 

YORUMLAR 5
 • Hasannn 4 yıl önce Şikayet Et
  Güneş Kremi vucudada zarar. Güneş gölge Güneş gölge aksama doğal nemlendirici
  Cevapla
 • mehmet 4 yıl önce Şikayet Et
  heryerde yasaklansın.
  Cevapla
 • teknisyen 4 yıl önce Şikayet Et
  İnsanın herşeyi doğayı kirletiyor aldığımız nefes bile
  Cevapla
 • jet 4 yıl önce Şikayet Et
  Nasıl gideriz ve orada temelli kalırız acaba.Ülkemizi orda temsil etmeliyiz bence.
  Cevapla
 • Murat 4 yıl önce Şikayet Et
  Orayıda pisletmek için mi.?
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Reuters: Batı, Türkiye aracılığıyla İran'a mesaj gönderdi
'Berzeg Sendromu' mahalleyi boşalttı: ‘Köylerde nüfus kalmadı’