Avusturya’da aylar sonra koalisyon hükümeti kuruluyor

Avusturya’da partiler aylar sonra koalisyon hükümeti kurma konusunda anlaştı. Rylül ayının sonunda yapılan seçimlerin ardından, merkez sağ Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ve Yeşiller Partisi arasında süren koalisyon görüşmelerinde, hükümet kurulması konusunda uzlaşma sağlandı.

Avusturya’da aylar sonra koalisyon hükümeti kuruluyor
Avusturya’da aylar sonra koalisyon hükümeti kuruluyor
GİRİŞ 02.01.2020 01:55 GÜNCELLEME 02.01.2020 01:59
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Avusturya’da eylül ayının sonunda yapılan seçimlerin ardından, merkez sağ Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ve Yeşiller Partisi arasında süren koalisyon görüşmelerinde, hükümet kurulması konusunda uzlaşma sağlandı.

 

 

İki parti arasında yaklaşık iki aydır süren koalisyon görüşmelerinde uzlaşılmasının ardından ÖVP Genel Başkanı Sebastian Kurz ve Yeşiller Partisi lideri Werner Kogler, düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

ÖVP Genel Başkanı Kurz, "Sizi bilgilendirmek isterim ki bir sonuca ulaştık ve uzlaşı sağlamayı başardık." dedi.

 

 

Her iki partiden uzmanların hükümet programına ilişkin son düzenlemeleri tamamlayacaklarını kaydeden Kurz, ÖVP ve Yeşiller koalisyon hükümetinin programının kamuoyuyla paylaşılacağını da söyledi.

Kurz, eylül ayında yapılan seçimlerin sonrasında birinci parti olarak meclise giren bütün partilerle ön görüşmeler yaptıklarını, daha sonra Yeşiller ile doğrudan koalisyon görüşmelerine başladıklarını anımsatarak, her iki partinin birçok açıdan farklı görüşlere sahip olması nedeniyle görüşmelerin zor geçtiğini anlattı.

DÜZENSİZ GÖÇLE MÜCADELE

 İki partinin de ana seçim vaatlerini hükümet programına yansıtacaklarını belirten Kurz, Yeşiller Partisinin iklim değişikliği ile mücadele ve şeffaflık konularını ön plana çıkardığını belirterek, "Halk Partisi olarak biz, çalışan insanların vergi yükünün azaltılması, düzensiz göç ve siyasal İslam ile mücadele hususunda tutarlı bir çizgi ortaya koymak için seçildik." diye konuştu.

Yeşiller Partisi lideri Werner Kogler de seçimlerin kazanan iki partisi olarak, farklı görüşlere rağmen sorumluluk üstlenerek hareket ettiklerini, her konuda eşit seviyede olmasa da ortak bir noktada buluşmaya çalıştıklarını aktardı.

YÖNETİMDE ŞEFFAFLIK VURGUSU

Kogler, çevrenin korunması hususunda uzlaştıklarını ifade ederek, Avusturya’nın hem Avrupa Birliğinde (AB) hem de uluslararası alanda iklim değişikliği ile mücadelede öncü bir ülke olacağını vurguladı.

Özellikle şeffaflık konusunda son yılların en etkili uygulamalarını hayata geçireceklerini belirten Kogler, vatandaşın bilgiye ulaşmasının kolaylaştırılmasında daha geniş imkanların sunulacağını sözlerine ekledi.

YORUMLAR 3
 • Hacivat 2 yıl önce Şikayet Et
  Nazilerle teröristler anlasmis hükümet kurulmus dünyaya hayri olmayacagi simdiden belli
  Cevapla
 • Yakub 2 yıl önce Şikayet Et
  Avrupa başta Ingiltere, Osmanlı devletini devirdikten sonra demokrasi yalanları ile zayıf yönetim biçimi demokrasiyi yerleştirdi. Kendileri yani Avrupanın 70% i krallık devleti oldu. Çıkarları için sezar sisteminden tut osmanlı sistemine kadar aldı. Kısacası Avusturya olsun diğer 70% ülkelerde milletvekilleri bir memurdan farkı yok. Çok şükür bizdede Başkanlık sistemi geldi oyunlar bozuldu. Gerçi cehenneme hazırlayan parti çok üzüldü fakat batıl zail oldu zaten batıl yok olmaya mahkumdur.
  Cevapla
 • Ozan 2 yıl önce Şikayet Et
  Allahtan bizim ülkede güçlu bir iktidar var ... koalisyon hükümetleri iyi degil
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Ahmet Davutoğlu'ndan Kılıçdaroğlu'nun başörtüsü çıkışına destek: Tarihi bir çağrıydı
Miçotakis'in Türkiye'yi hedef aldığı sırada ekrana gelen görüntüler gündem oldu