Bağdat'taki olaylar ile ilgili Kasım Süleymani detayı! Çok konuşulacak iddia

Bağdat’taki ABD Büyükelçiliği'ne baskın emrini Kudüs Güçleri Komutanı Kasım Süleymani’nin verdiği belirtiliyor. ABD’nin Pazar günkü bombardımanında en yakınındaki ismin öldürülmesi Süleymani’ye mesaj olarak yorumlanmıştı. Baskından önce Tahran-Bağdat arası hava trafiğinde artış olduğu da iddia ediliyor.

Bağdat'taki olaylar ile ilgili Kasım Süleymani detayı! Çok konuşulacak iddia
Bağdat'taki olaylar ile ilgili Kasım Süleymani detayı! Çok konuşulacak iddia
GİRİŞ 02.01.2020 06:39 GÜNCELLEME 02.01.2020 06:39
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

Bağdat’taki ABD Büyükelçiliği’nin önceki gün İran destekli Haşdi Şabi taraftarlarınca basılmasının ardından bölgede gerilim sürüyor. Irak hükümetinin ve Haşdi Şabi’nin çağrısına rağmen, eylemciler, ABD Büyükelçiliği’nin önünü terk etmeme noktasında ısrarcı. Irak’ta İran’a yakınlığıyla bilinen Haşdi Şabi örgütü, taraftarlarının ABD Bağdat Büyükelçiliği önünden çekilmelerini isterken, orada bulunan Hizbullah Tugayları milisleri çağrıya uymayacaklarını bildirdi.

 

 

BASKIN EMRİNİ 'SÜLEYMANİ VERDİ' İDDİASI

Yeşil Bölge’deki ABD Büyükelçiliği önünde toplanan Hizbullah Tugayları taraftarları, Haşdi Şabi’nin çekilme çağrılarını dinlemeyeceklerini belirtti. Kurdukları çadırları da dağıtmayan taraftarlar, alanda kalmakta ısrarcı davranıyor. Bağdat’taki ABD Büyükelçiliği’nin baskın emrininse İran Devrim Muhafızları Kudüs Güçleri komutanı Kasım Süleymani tarafından verildiği iddia edildi.

 

 

ELÇİLİK DUVARINA İSMİNİ YAZDILAR

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre Büyükelçilik baskınının organizasyonu Kudüs Güçleri Komutanı Kasım Süleymani’nin emriyle, Asaib Ehl Elhak oluşumu lideri Kays el-Hezali ve Bedir kaolisyonu lideri Hadi el-Amiri olduğu belirtildi. Pazar günü Haşdi Şabi güçlerini hedef alan saldırıda, Irak’ta Süleymani’ye en yakın isimlerden 45. Bölük komutanı Ebu Ali Hazali de öldürülmüştü. Hazali’nin hedef alınmasının Süleymani’ye direkt mesaj olduğu değerlendirilmişti. Öte yandan baskından hemen önce, Tahran ve Bağdat arasındaki sivil yolcu uçağı trafiğinde artış kaydedildiği ve bir günde 10 iran yolcu uçağının Irak’a iniş yaptığı iddia edildi. Büyükelçiği basan gruplar da duvarlara ‘(Kasım) Süleymani liderim’ ibaresini yazdı.

HİZBULLAH TUGAYLARI TERK ETMİYOR

Hizbullah Tugayları’ndan önde gelen bazı isimler, çağrılara rağmen, Büyükelçilik önünden yaptıkları duyurularda, “İşgal güçleri (ABD) Irak’tan çıkana ve Büyükelçilik boşalana kadar buradan ayrılmayacağız.” ifadelerini kullandı. Haşdi Şabi’ye bağlı bir grup da, Yeşil Bölge’nin dışında Dicle Nehri kenarında yer alan Ebu Nuas Caddesi’ni trafiğe kapatarak, orada çadır kurdu ve oturma eylemine başladı. Haşdi Şabi tarafından yapılan açıklamada, Irak hükümetinin ülkenin egemenliğine saygı duyulması talebi üzerine yandaşlarından ABD Büyükelçiliği binası önünden çekilmelerini istemişti. ABD savaş uçaklarında hayatlarını kaybedenler için taziye merasiminin Bağdat’ın merkezinde yapılacağını kaydeden açıklamada yandaşlarına “Mesajınız ulaşmıştır” ifadeleri kullanılmıştı. 

TAKVİYE ABD GÜÇLERİ BAĞDAT’TA

ABD ordusu da, Bağdat büyükelçiliğine asker takviyesi yapmaya başladı. Dün, Kuveyt’ten havalanın 3 det MV-22 helikopteri 100 deniz piyadesini gece saatlerinde büyükelçiliğe indirdi. ABD Savunma Bakanı Mark Esper de, Twitter hesabından, “Başkomutanın (ABD Başkanı Donald Trump) talimatı üzerine 82’inci Hava İndirme Tümenine bağlı Acil Müdahale Kuvvetinden bir tabur askerin Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) bölgesine sevk edilmesi yetkisini verdim” mesajını paylaştı. Esper mesajında, “Yaklaşık 750 asker bölgeye derhal intikal edecek ve Acil Müdahale Kuvvetinden ek güçler de önümüzdeki günlerde intikal etmek üzere hazır olacaklar” ifadelerini kullandı. Öte yandan ABD ordusuna ait saldırı helikopterleri de gün boyu elçilik üzerinde devriye uçuşu gerçekleştirdi. 

HAMANEY'DEN TRUMP'A TEPKİ

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, Bağdat'taki ABD Büyükelçiliğine saldırıyla ilgili İran'ı tehdit eden ABD Başkanı Donald Trump'a, "İran, savaş peşinde değil ancak milletimizin menfaatlerine, onuruna ve ilerlemesine yönelik tehditlere tereddütsüz sert bir darbe indireceğiz." cevabını verdi. Tahran'da Trump'a yanıt veren Hamaney, "Birincisi, hiçbir şey yapamazsınız çünkü bu mesele İran'la ilgili değil. İkincisi ise eğer siz mantıklı olsaydınız ki değilsiniz, Irak, Afganistan ve diğer ülkelerde işlediğiniz suçların, halkların sizden nefret etmesine yol açtığını anlardınız." ifadelerini kullandı. ABD Başkanı Trump önceki gece Twitter hesabından "İran bizim binalarımızda kaybedilen hayatlar ve verilen zarardan sorumlu tutulacak. Çok büyük bir bedel ödeyecekler. Bu bir uyarı değil, bu bir tehdit. Mutlu yıllar!" mesajını paylaşmıştı.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YORUMLAR 33
 • eray akalın 7 ay önce Şikayet Et
  Ben gerekli cevapları verdim.Yayınlanmamış olabilir.Birileri ehlibeyti seviyorum diyip kendini kandırmaya devam etsin.
  Cevapla
 • cemil inanch 7 ay önce Şikayet Et
  Bölgede büyük savaş çıkarsa , ABD den sonra " şia " en büyük zararı verecektir ! çocuk , kadın, bebek demeden yakacaktır / katledecektir. İsra-el ayarında zarar verirler .
  Cevapla
 • Doğru 7 ay önce Şikayet Et
  Bunlar Ali Cengiz oyunu oynuyor. Fakat biz yanılıyorsak şöyle bir durum var, Amerika zaten uzakta, İran kimi vuracak? Boş boş havlıyor.
  Cevapla
 • Azeri 7 ay önce Şikayet Et
  Uluslararası analaşmalar ve kurallara göre ABD usleri ve elçiliklri abd toprakları sayılır; diyeceksin şimdiye kadar bilmiyormuydum artık biliyorsun.
  Cevapla
 • Derman 7 ay önce Şikayet Et
  Şiiler aklınızı başınıza alın haala aynı tartışma biz hz Ali yi sizden daha çok seviyoruz Hz.Ebubekir ve hz.Ali dava arkadaşıydı.Sahabelere laf söylemeyin geçen geçti vardır bir hikmeti deyip şimdi Alemi islam için ne yapabiliriz diye uğraşın.Mezhepçilik yapan İran kendine gel.Müminler kardeştir emrine uy! O zaman gör bak hepimiz destekleriz sizi
  Cevapla
 • eray akalın 7 ay önce Şikayet Et
  Sen allah cc ın halifesi imam ali as sıffıne öldürmek için gelen muaviyeye tek bir kelime etme,hz alinin velayetini imamiyetini kabul eden irandakilere deccal de,öylem i? Deccalin topluluğuna esas senin gibilerinin hizmet ettiğine dair ben buraya senin kendi hadis kaynaklarından bir sürü delil dökerim.Şii alevi kaynağı değil ha dikkat sizin kurandanki sonraki en büyük hadis kaynaklarından ben sana delil veririm.
  Cevapla
 • eray akalın 7 ay önce Şikayet Et
  Selime:sizin gibi ehlibeyte yalandan sevgi besleyen kişiler gerçek islamiyetin dışındadır.Peygamber efendimiz kim kızımı incitirse beni incitir ve kim kızımı razı etmezse beni razı etmez.Beni razı etmeyen de allah cc razı etmez demiştir. Hz fatmaya saldıran ömere hazreti diyen ve hatta onu baş tacı yapan sizler değilmisniz? Ayrıca ömerin peygamber efendimizden sonra hz fatmaya saldırdığına dair ehli sünnetten dediğin belgeler den eserleden deliller vardır.
  Cevapla
 • Selim 7 ay önce Şikayet Et
  Gene mi çıktın sen. Bitmedi gitti 1400 asırlık kininiz. Bizimle ne alakası var o yıllarda olanların. Şimdiki İranın yaptıklarının geçerli bir mazereti var mı. Kerbelanın intikamını 4-5 yaşındaki Suriyeli sabilerden mi alacaksınız. Sizin HZ Ali efendimizin yüzüne bakacak haliniz var mı acaba ey şia.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Milli olarak geliştirildi! Adalet Bakanlığı'na teslim edilecek
Boş varille bakın ne yaptı! Şaşıracaksınız...