Venezuela'da Guaido kaybetti! Yeni başkan belli oldu

Venezuela'da kendini geçici devlet başkanı ilan eden darbeci Juan Guaido'nun başkanlığını yaptığı Ulusal Meclis'te (AN) bu göreve iktidar partisinin de desteğiyle Maduro'ya yakınlığıyla bilinen Luis Parra seçildi.

GİRİŞ 06.01.2020 03:50 GÜNCELLEME 06.01.2020 03:55
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Ülke basınındaki haberlere göre, ABD destekli Guaido'nun, başkanlığına yeniden seçilmek istediği ve Bolivarcı Ulusal Muhafız Gücü (GNB) mensuplarının güvenlik kordonuyla çevirerek oylamaya engel olduğu AN'de yeni başkan belirlendi. 

 

 

Guaido dahil birçok muhalif milletvekilinin giremediği parlamentoda, iktidardaki Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi milletvekillerinin de desteğiyle muhalif Luis Parra yemin etti. 

Parra'yı başkanlığa taşıyan ve Guaido'nun yönetimini sona erdiren oturumda oylama yapılıp yapılmadığı bilinmiyor. 

 

 

DARBECİ GUAİDOCU'LAR KABUL ETMEDİ

Juan Guaido'nun başkanlığa devam etmesini isteyen muhalifler ise oylamanın geçerliliğinin olmadığını duyurdu.

GÜN BOYU GERGİNLİK YAŞANDI

Bu arada, Caracas'ın tarihi merkezindeki parlamento binasının etrafında güvenlik kordonu oluşturan GNB mensuplarının, milletvekillerinin ve gazetecilerin girişlerine izin vermemesi nedeniyle bölgede gün boyu gerginlik yaşandı. 

ABD destekli Guaido'nun bir süre sonra sadece ilk güvenlik kordonunu geçebildiği AN'ye birçok muhalif giremedi. 

Guaido, burada yaptığı açıklamada, oylamanın "sokakta dahi olsa" yapılacağını ifade etti. Öte yandan, GNB, bomba yerleştirildiği iddiasıyla Caracas'ta birçok muhalif milletvekilinin kaldığı bir otele operasyon düzenledi.

Muhalifler, güvenlik güçlerinin bombayı etkisiz hale getirdiği operasyonun hükümetin kendilerini korkutma denemesi olduğunu öne sürdü. ABD başta olmak üzere birçok Latin Amerika ve Batı ülkesinin destek verdiği Guaido, 23 Ocak'ta Caracas'taki bir caddede binlerce muhalifin önünde geçici devlet başkanlığı iddiasıyla yemin etmişti.

GUAİDO PARALEL OYLAMA YAPACAK İDDİASI

Venezuela'da kendini geçici devlet başkanı ilan eden ve muhalif Ulusal Meclis (AN) başkanlık seçimini kaybeden Juan Guaido’nun kendisine destek veren milletvekilleriyle meclis dışında paralel bir oylama yapacağı ileri sürüldü.

Venezuela’da ABD ve Batı'nın desteği ile 23 Ocak’ta kendini geçici devlet başkanı ilan eden eski AN Başkanı Guaido, başkent Caracas’taki parlamento binasında yapılan ve kendisinin giremediği oturumda parlamento başkanlığını diğer muhalif isim Luis Parra’ya  kaptırdı.

Ülke basınındaki haberlere göre Parra’nın bir yıl boyunca başkanlığını yürüteceği AN’nin Birinci Başkan Yardımcılığına Franklyn Duarte, İkinci Başkan Yardımcılığına ise Guaido’nun kendi partisi Voluntad Popular (VP) mensubu Gregorio Noriega seçildi. Sekreterliğe de Negal Morales’in getirildiği AN oylamasında göreve gelen tüm isimlerin muhaliflerden oluşması dikkati çekti.

''GUAİDO ARTIK TARİH OLMUŞTUR''

Başkan Luis Parra, oylama sonrası yaptığı açıklamada, “Guaido artık bizim için tarih olmuştur.” dedi.

Eski Başkan Guaido’nun ABD desteğine işaret eden Parra, “Bir imparatorluğun korumasını kabul etmeyeceğiz, sadece Venezuela halkının sıkıntıları ile ilgileneceğiz.” ifadelerini kullandı.

Parra’nın seçilmesinin ardından parlamentonun bulunduğu bölgeden uzaklaşan Guaido ise oylamanın meşru olmadığını birçok milletvekilinin alınmadığını söyledi.

Maduro muhalifi milletvekillerinden Williams Davila ise sadece bazı milletvekillerinin oylamaya giremediğini fakat oturumun gerçekleşmesi için çoğunluğun sağlandığını açıkladı.

Öte yandan ülkedeki muhalif internet sitelerinden EL Nacional ise Guaido ve destekçilerinin paralel bir oylama için kapanan El Nacional gazetesinin merkezinde toplanacağını öne sürdü.

Venezuela’nın başkenti Caracas’ın tarihi merkezindeki AN’de, Guaido’nun yeniden parlamento başkanlığına seçilmeyi deneyeceği oylama öncesinde GNB bölgede güvenlik kordonu oluşturmuş, Guaido dahil bazı milletvekillerinin girmesine engel olmuştu.

AN’de yapılan oylamada 81 oyla başka bir muhalif parlamenter Luis Parra başkanlığa seçilmiş, hükümete yakın medya 162 sandalyelik AN’de oturuma 140 parlamenterin katıldığını duyurmuştu.

Ülkede birkaç hafta önce batı destekli muhalifler, AN’nin iç tüzüğünde, ülke dışındaki parlamenterlerin internet vasıtasıyla oy kullanmasının önünü açan değişiklik yapmış, söz konusu değişiklik Venezuela Yüksek Adalet Mahkemesi tarafından geçersiz sayılmıştı.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
nicolas maduro
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Çaldıran....1514 8 ay önce Şikayet Et
  Yaaaa Guaido ; şimdi anladın mı kullanıldığını.....??
  Cevapla
 • marasli 8 ay önce Şikayet Et
  kendini bisey sanmisti iyi olmus abd ye git layik oldugun yerde yaşa
  Cevapla
 • Hasan 8 ay önce Şikayet Et
  Ha şöyle..
  Cevapla
 • Yakub 8 ay önce Şikayet Et
  dürüst insanlara Allah cc hidayet versin inşaAllah. Zalimlerin canı cehenneme
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum
Aliyev ateş püskürdü: Bu aptal diktatörü durdurmazsanız biz durduracağız