Irak Başbakanı Abdülmehdi Trump'a rağmen duyurdu: İlk adımı attık

Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi, yabancı askerilerin ülkeden çıkarılması için ilk adımın atıldığını söyledi.

Irak Başbakanı Abdülmehdi Trump'a rağmen duyurdu: İlk adımı attık
Irak Başbakanı Abdülmehdi Trump'a rağmen duyurdu: İlk adımı attık
GİRİŞ 06.01.2020 13:15 GÜNCELLEME 06.01.2020 15:01
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi’nin Basın Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada, Abdülmehdi’nin Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian telefon görüşmesi yaptığı kaydedildi. İki tarafın, Irak ile Uluslararası Koalisyon Güçleri ilişkilerinin geleceğini ele aldıkları bildirilen açıklamada, Irak Meclisinin yabancı askerlerin ülkeden çıkarılması için dün aldığı karar hatırlatıldı. Kararın yürürlüğe girmesi için değişik alanlarda çalışan Iraklı yetkilerin yasal adımlar kapsamında fezleke hazırladıkları vurgulandı.

 

 

Irak Başbakanı Abdülmehdi’nin Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile telefon görüşmesi yaptığı kaydedilen açıklamada, Irak’taki yabancı askerlerin çekilmesinin terör örgütü DEAŞ ile mücadeleyi etkilemeyeceği, Irak’ın egemenliğini koruyacağı ve koalisyon ülkeleriyle ilişkilerini etkilemeyecek bir şekilde yapılması gerektiği vurgulandı,
Irak, 2017 yılının sonunda DEAŞ’ın ülkeden tamamen çıkarılmasının ardından yabancı askerlerin kalmasının gerekli olmadığını söylerken, ABD ile bazı ülkeler ise DEAŞ'ın halen tehlike oluşturduğunu iddia ediyor.

ABD'nin, İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Heyeti Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis’i Trump'ın talimatıyla öldürmesinin ardından Irak, yabancı askerlerin çekilmesini istedi.

 

 

TUĞGENERAL HALEF'TEN AÇIKLAMA GELDİ 

Adil Abdulmehdi’nin Askeri Sözcüsü Tuğgeneral Abdulkerim Halef, bölgede giderek yükselen tansiyona ilişkin açıklama yaptı. Irak hükümetinin, ABD askerlerini ülkeden çıkarmak için mekanizma hazırladığını belirten Halef, Irak’ta bulunan Koalisyon Güçleri’nin de görevinin sınırlandırılarak sadece danışmanlıkla askeri eğitim vereceklerini söyledi.

ABD askerlerinin Irak Silahlı Kuvvetler Komutanlığı bilgisi dışında münferit olarak operasyon gerçekleştirdiğini kaydeden Halef, ABD’nin son operasyonunu ise "aptalca" olarak nitelendirdi. Askeri Sözcü Halef, Irak hükümetinin, Koalisyon Güçleri’nin kara ve hava hareketlerini kısıtladığını vurguladı.

İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin Irak'ta bulunmasının iç mesele olduğunu ve vurulmaması gerektiğinin altını çizen Halef, ABD Başkanı Donald Trump’ın tehditlerinin doğru olmadığını kaydederek, ABD ile ekonomik iş birliklerinin süreceğini söyledi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 18
 • Hüseyin 8 ay önce Şikayet Et
  Buna inan varmı ? tamamen tiyatro
  Cevapla
 • Ali 8 ay önce Şikayet Et
  ABD bu bölgeye bir daha dönmemek üzere defolup gitmeli. Askeri üssü olan tüm ülkeler bu doğrultuda karar almalı ve hepsini kapatmalı. ABD bu bölgede bulunan tümör olup çıkarılıp atılmalı.
  Cevapla
 • Hayat 8 ay önce Şikayet Et
  Tramp baba Adam Emir verenler sikintili
  Cevapla
 • ata 8 ay önce Şikayet Et
  O yabancı asker diye başika da ki Türk askerini kast ediyordur.
  Cevapla
 • KIRKiKi 8 ay önce Şikayet Et
  bizim kuzey ıraktaki askerlere sataşmasınlar kan çıkar türkler gidiği yerden çıkmaz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD, Doğu Akdeniz'de tarafını seçti: Hukuken bir öneme sahip değil
Aliyev'den BM'de tarihi sözler!