Irak ABD'den resmen talep etti! Tahliye için yetkili gönderin

Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dan, ABD askerlerinin Irak’tan çekilmesini görüşmek ve gözlemlemek üzere bir delegasyon gönderilmesini istedi.

Irak ABD'den resmen talep etti! Tahliye için yetkili gönderin
Irak ABD'den resmen talep etti! Tahliye için yetkili gönderin
GİRİŞ 10.01.2020 16:49 GÜNCELLEME 10.01.2020 16:49

Irak Başbakanlığı Basın Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Abdülmehdi’nin dün akşam ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtildi.

Başbakan Abdülmehdi’nin görüşmede Pompeo’dan, Erbil ve El Anbar’daki füzeli saldırılarda dahil olmak üzere Irak’ın egemenliğini ihlal eden bütün operasyonları reddettiğini belirterek, Irak Meclisi’nin ABD askerlerinin ülkeden çekilmesi yönünde almış olduğu kararın uygulanması konularını görüşmek üzere temsilci gönderilmesini istediği bildirildi.

Öte yandan görüşmeye dair ABD Dışişleri Bakanlığı’nca daha önce yayınlanan açıklamada, Bakan Pompeo’nun İran tarafından düzenlenen füze saldırılarını kınadığı ve “Bölgedeki Amerikan ve Irak halkının yanı sıra ortak çıkarlarımızı korumak adına ne gerekiyorsa yapacağız” dediği belirtilmiş, Abdülmehdi’nin askerlerin çekilmesi ile ilgili talebinden bahsedilmemişti.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Sağlık Bakanı Koca'dan son dakika kısıtlama açıklaması
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum