İran'a kötü haber! 3 ülke karar aldı

İngiltere, Almanya ve Fransa, İran'ın nükleer anlaşmadan kaynaklanan yükümlüklerini yerine getirmediği gerekçesiyle İhtilaf Çözüm Mekanizması'nı işletme kararı aldı.

İran'a kötü haber! 3 ülke karar aldı
İran'a kötü haber! 3 ülke karar aldı
GİRİŞ 14.01.2020 15:11 GÜNCELLEME 14.01.2020 16:17
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

E3 olarak bilinen İngiltere, Almanya ve Fransa Dışişleri Bakanlarının ortak açıklamasında, Tahran'ın nükleer faaliyetlerini düzenleyen Kapsamlı Ortak Eylem Planı'nın (JCPOA) korunmasının önemine değinildi.

Ancak İran'ın Mayıs 2019'da anlaşmanın bazı hükümlerini yerine getirmeyeceğini açıkladığı, çabalara rağmen Tahran'ın bu yöndeki adımlarının devam ettiği ve 5 Ocak'ta da uranyum zenginleştirmede kullanılan santrifüj sayısına getirilen sınırlamalarla ilgili yükümlülüklere de uymayacağını açıkladığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"İran'ın eylemleri göz önüne alındığında, İran'ın JCPOA kapsamındaki taahhütlerini yerine getirmediği yönündeki endişelerimizi kayda geçirmek ve bu konuyu paragraf 36'da belirtilen İhtilaf Çözüm Mekanizması altındaki Ortak Komisyona taşımadan başka seçeneğimiz kalmadı."

Bu adımın anlaşmayı korumak ve sorunu diplomatik yollarla çözmek amacıyla atıldığı ve E3'ün İran'a karşı ABD'nin "azami baskı uygulama" politikasına katılmadığı kaydedildi.

İhtilaf Çözüm Mekanizması, ilgili bakanlara herhangi bir sorunun çözümü için iki hafta süre tanıyor ancak tüm tarafların kabul etmesi durumunda bu süre uzatılabiliyor. Bir danışma kurulunun kurulmasına karar verilmesi durumunda ise 20 gün ek süre verilebiliyor.

NÜKLEER ANLAŞMA

 

İran ile Çin, Fransa, Almanya, Rusya, İngiltere ve Avrupa Birliği (AB) arasında 2015'te Tahran'ın nükleer faaliyetlerinin düzenlendiği ve denetim altına alındığı bir anlaşma imzalanmıştı.

Ancak ABD Başkanı Donald Trump'ın göreve gelmesinin ardından Washington, anlaşmadan tek taraflı çekilerek, İran'a yeniden yaptırım uygulamaya başlamıştı.

Anlaşmanın diğer taraflarından Washington'u durdurmasını isteyen ancak bunda başarılı olamayan İran, Temmuz 2019'da nükleer anlaşmanın bazı maddelerini, 5 Ocak'ta da anlaşmadan kaynaklanan tüm taahhütleri askıya aldığını açıklamıştı.

Tahran, yaptırımların kalkması ve menfaatlerin temin edilmesi halinde yeniden anlaşmaya dönmeye hazır olduğunu ifade etmişti.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
abd ingiltere
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Mmm 5 ay önce Şikayet Et
  İngiltere fransa almanya önce gitsin amerikaya hesap sorsun. Nükleer anlaşma imzaladığımız ülkeye niye saldırıyorsun niye ambargo koyuyorsun diye hesap sorsun. Sonra İrana gelsin.
  Cevapla
 • k-keskin 5 ay önce Şikayet Et
  önce bir kendileri nükleer silahlarından vazgeçsinler işgalciler
  Cevapla
 • Safya HARMAN 5 ay önce Şikayet Et
  Ortak menfaatlerin bir araya getirdiği ekonomik gücü yüksek olan ülkeler ''fahiş siyaset örnekleri'' sergileyebilir.
  Cevapla
 • Anil2 5 ay önce Şikayet Et
  Iranida Irak ve Libiya gibi yapip en son da Turkiyeye girecekler. Daha sonra ulkeleri bolup kucuk kucuk ulke yapacaklar ahan da bak gor
  Cevapla
 • Ülkem 2023 5 ay önce Şikayet Et
  Orada dur .. biz türkler kimseye benzemeyiz, sevdim i kollarız hasım olursa ezeriz herkes bunu böyle bilsin
  Cevapla
 • vatandaş 5 ay önce Şikayet Et
  anlaşmadan önce çekilen kimse gidin ondan hesap sorun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Ermenistan-Azerbaycan sınırından korkunç haber! Çok sayıda şehit var
Rize'den acı haber: Ölü sayısı yükseldi!