Ruhani'den İran'ı karıştıracak açıklama

İran yönetimi düşen Ukrayna uçağıyla ilgili tutuklamalar olduğunu açıkladı. Cumhurbaşkanı Ruhani ise skandalla ilgili Devrim Muhafızları Ordusu’nu işaret etti.

Ruhani'den İran'ı karıştıracak açıklama
Ruhani'den İran'ı karıştıracak açıklama
GİRİŞ 15.01.2020 06:30 GÜNCELLEME 15.01.2020 06:37
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran Devrim Muhafızları Ordusu’na (DMO) ait bir hava savunma sistemi tarafından yanlışlıkla düşürüldüğü kabul edilen Ukrayna Havayolları’na ait uçağa ilişkin yaptığı açıklamada kazaya ilişkin “Affedilemez hata” ifadelerini kullandı. İran devlet televizyonuna göre, başkent Tahran’da konuşan Ruhani, “Uçağın düşmesinde sıra dışı bir durum olduğuna ihtimal verdiğimde, uçağın nasıl düştüğüyle ilgili incelemenin en kısa sürede bitirilmesini istedim. Affedilmeyecek bir hatanın olduğu belli olunca da konunun ivedilikle kamuoyuyla paylaşılması talimatını verdim.” dedi.

KİME DOKUNURSA DOKUNSUN

Ruhani, “Söz veriyorum, hükümet, bu konunun açıklığa kavuşturulmasının takipçisi olacaktır. Yargı Erki Başkanlığı, üst düzey bir hakimin başında olduğu özel bir mahkeme kurmalıdır. Bu, sıradan bir dosya değildir ve tüm dünyanın gözü bu mahkeme üzerinde olacaktır.” ifadelerini kullandı. Ruhani, “Halkımız bu olayda kimlerin ne kadar hatası ve sorumluluğu olduğunu bilmek istemektedir. Ucu kime dokunursa dokunsun, sorumluların cezalandırılmasını istemektedirler” ifadelerini kullandı. Ruhani hükümetinin uçağın düşme sebebiyle ilgili İran Devrim Muhafızları Ordusu (DMO)tarafından geç bilgilendirildiği önceki gün açıklanmıştı. Açıklama İran’da devlet içinde çatlak olduğu yorumuna sebep olmuştu.

Kazayla ilgili tutuklamalar

İran Yargı Erki Sözcüsü Golam Muhsin İsmaili, Ukrayna’ya ait yolcu uçağının İran tarafından düşürülmesine ilişkin başlatılan soruşturmada tutuklananların olduğunu söyledi. Ancak tutuklanan kişilerin kaç kişi olduğu ve kimliklerine ilişkin herhangi bir paylaşımda bunulmaması soru işaretlerine sebep oldu. İran Yargı Erki Başkanı İbrahim Reisi de, General Kasım Süleymani’nin öldürülmesine ilişkin yargı sürecinin uluslararası alana taşınması gerektiğini söyleyerek, “Terörist Trump’ın yakasını bırakmayacağız” dedi.

Trudeau’dan ABD’ye suçlama

Öte yandan İran ordusu tarafından ‘yanlışlıkla’ düşürülen ve 63 Kanadalının hayatını kaybettiği uçakla ilgili konuşan Kanada Başbakanı Trudeau, ABD’yi Ortadoğu’da gerilimi artırmakla suçladı. Trudeau, Global News televizyonuna verdiği röportajda “Son dönemde bölgede gerilim artmasaydı, o Kanadalılar şu anda evlerinde aileleriyle olurlardı. Çatışma ve savaştaysanız bu olan bir şey. Yükünü masumlar çekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

YAZDIR
YORUMLAR 14
 • Abdullah 8 ay önce Şikayet Et
  İki yüzlü sahtekarlar
  Cevapla
 • Uruz bey 8 ay önce Şikayet Et
  Savaş anıydı. İranın eli ayağına dolaşıyordu. yanlışlıkla düşürülmüş bşr uçak. uçağın içinde 82 de iranlı vardı. en çok vatandaşı ölen iran yani. İran bunlarıbile söyleyemeyecek kadar korkak ve aciz. Bu arada öldürülen Süleymani denen alçsk idlipi kan gölüne çeviren birzalim canavardı. Cenabı Hak dinsizin hakkından imansızı getirdi.
  Cevapla
 • Zafer sadul 8 ay önce Şikayet Et
  Bu iran nasıl bir devlet sanki bir devlet değil bir kabile,yönetenler kabile lideri gibi
  Cevapla
 • Aziz 8 ay önce Şikayet Et
  Turkiye. De paralel yapinin daha fazlasi iranda mevcut
  Cevapla
 • LALAPAŞALI 8 ay önce Şikayet Et
  Fetöşçu subaylar ruslarla aramızı bozdu.gezi parkında fetöşçü polisler kasıtlı zor kullanma yaptı medya önünde.İçeride bir sürü it var ipi abd ye bağlı.Bu haberi duyduğumda ilk söylediğim abd uşağının bu işi yaptığı idi.İranı sevmem.Ama oyuna geldikleri aşikar.İçerideki itleri temizlemeden dünyaya kafa tutmak çok zor.Bizde bile hala var.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
500 milyarlık dev paket! Milyonları ilgilendiriyor (27 Eylül 2020 Günün Önemli Gelişmeleri)
Eylül ayı otomobil kampanyaları