İlk taksiti ödediler: Suudi Arabistan'dan ABD'ye 500 milyon dolar!

İran tehdidine karşı ABD askerlerinin ülkeye konuşlandırılmasının ardından Suudi Arabistan, ilk taksit olan 500 milyon doları Washington'a ödedi.

İlk taksiti ödediler: Suudi Arabistan'dan ABD'ye 500 milyon dolar!
İlk taksiti ödediler: Suudi Arabistan'dan ABD'ye 500 milyon dolar!
GİRİŞ 17.01.2020 15:43 GÜNCELLEME 17.01.2020 15:43
Bu Habere 81 Yorum Yapılmış

CNN International, bir ABD'li yetkiliden aldığı bilgiye göre Suudi Arabistan'ın Washington yönetimine 500 milyon dolar ödediğini duyurdu.

 

 

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Riyad'ın "ABD'nin bir banka hesabına bir milyar dolar yatırdığını" açıklamasına bir destek de Pentagon sözcüsüden geldi.

Sözcü Rebecca Rebarich, "Başkan Trump'ın ortakların yük paylaşımını artırmaya yönelik direktifleri doğrultusunda, Savunma Bakanlığı, bölgesel güvenliği destekleyen ve düşmanlıkları önleyen bu dağıtımların maliyetini paylaşmasına Suudi Arabistan Krallığını da dahil ettiğini söyledi. Suudi hükümeti bu faaliyetlerin maliyetinin sağlanmasına yardımcı olmayı kabul etti ve ilk katkıyı yaptı" dedi.

 

 

Sözcü Rebarich, "Konuşlandırma maliyetini dengeleyen gelecekteki katkılar için bir mekanizmanın resmileştirilmesi için görüşmeler devam ediyor" dedi.

SUUDİ ARABİSTAN'DAN YORUM YOK

CNN, Washington'daki Suudi büyükelçiliğinin yorum talebine yanıt vermediğini bildirdi.

Suudi Arabistan tarafından ödenen para, Suudi petrol tesislerini İran füzesi ve uçak saldırılarına karşı korumak için birliklerin yanı sıra savaş uçakları ve 'Patriot' savunma füze pilleri toplam maliyetlerini de kapsıyor.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın, Eylül 2019 tarihinde İran'ın Aramco'nun petrol tesislerine yönelik saldırılarından sonra ABD'den asker talep etmişti. Trump yönetimi de, ücret karşılığı Suudi yönetiminin isteğini kabul ederek, bu ülkenin stratejik bölgelerinin korunması için asker göndermeye başlamıştı.

KAYNAK: TİMETÜRK
YAZDIR
YORUMLAR 81
 • Mahmut 1 yıl önce Şikayet Et
  Suud larında gavurdan kalır yanları yok ki zaten
  Cevapla
 • Soğuk 1 yıl önce Şikayet Et
  suud ve bae Arap ı yahudi olmuş yine musluman kani dokuyor. bu kopeklerinde kani dokulecektir. o halk bu kadarmi aciz ki zenginlikten saraydan dunyadan habersizler. zenginligi kaybetmektense herseyi kaybetmeye hazir bir halk . ebu cehile donuyorlar
  Cevapla
 • Talip 1 yıl önce Şikayet Et
  Dese ne gitti umre paraları conilere
  Cevapla
 • maNYAKvahabi 1 yıl önce Şikayet Et
  kafir ile münafigin varacajklari yer ebedi cehennem dir
  Cevapla
 • EEK 1 yıl önce Şikayet Et
  Basiretsizler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mustafa Cengiz yönetimi ibra edilmedi
Bilim kurulu üyesinden Parainfluenza virüs ve Rinovirüs uyarısı!