AB'den skandal Türkiye hamlesi! Yaptırım

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye'ye Akdeniz'deki doğal gaz çalışmaları nedeniyle uygulanacak yaptırımlar için isim listesi hazırlandığını söyledi. Borrell, "Gerekli yaptırım uygulanması doğrultusunda isim listesini tamamlamasını bekliyoruz" dedi.

AB'den skandal Türkiye hamlesi! Yaptırım
AB'den skandal Türkiye hamlesi! Yaptırım
GİRİŞ 20.01.2020 23:14 GÜNCELLEME 20.01.2020 23:14
Bu Habere 59 Yorum Yapılmış

Avrupa Birliği (AB), Türkiye'ye Doğu Akdeniz'deki doğal gaz arama ve sondaj faaliyetleri nedeniyle yaptırım için isim listesi hazırlıyor.

 

 

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Belçika'nın başkenti Brüksel'de Avrupa Birliği üyesi ülkeleri dışişleri bakanlarının katıldığı toplantının ardından açıklama yaptı. 

"YAPTIRIMLAR İÇİN İSİM LİSTESİNİN TAMAMLANMASINI BEKLİYORUZ"

 

 

Toplantıda Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis'in sondaj çalışmaları hakkında bilgi verdiğini söyleyen Borrell, "Konuyla yakından ilgilenen çalışma gruplarının gerekli yaptırım uygulanması doğrultusunda isim listesini tamamlamasını bekliyoruz. Listede bazı isimlerin yer aldığını biliyoruz" diye konuştu. Borrell, listenin ne zaman hazır olacağına yönelik bilgi vermedi. 

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell.

LİBYA GÖRÜŞÜLDÜ

Berlin'deki uluslararası konferansın hemen ardından Brüksel'de Libya'daki gelişmeleri masaya yatıran Avrupa Birliği dışişleri bakanları bölgede kalıcı barış arayışına girdi. Borrell, "Bugün burada Avrupa Birliği'nin bölgede barış sağlamak için daha fazla neler yapabileceğini konuştuk. Farklı senaryoları masaya yatırdık. Silah ambargosuna uyulmasının önemine vurgu yaptık. Bu geçici bir ateşkes, bizler kalıcı ateşkes için çalışmalar yürütmeliyiz." dedi.

Libya'nın "bir tümör gibi bölgeye hızla yayıldığını" ifade eden Borrel, 2019 yılında Sahel ülkelerinde toplam bin 500 askerin hayatını kaybettiğini ifade etti. 2012 yılından bu yana bu rakamın en yüksek seviyeye ulaştığını söyledi.

23 MART'TA BRÜKSEL'DE ULUSLARARASI ZİRVE DÜZENLENECEK

Bölgenin güvenliği konusunda Avrupa Birliği'nin önemli bir aktör olduğunu ifade eden Borrell, "Stratejik işbirliği için anlaşma sağlandı. 23 Mart tarihinde farklı aktörleri bir araya getiren uluslararası bir zirve düzenlemeyi planlıyoruz. Umarız Berlin zirvesi kadar başarılı olur." dedi.

Toplantıda görüşülen diğer konular ise iklim krizi ve Avrupa Birliği'nin bu konuda atacağı adımlar oldu. Venezuela, Bolivya, Hindistan ve İran da masaya yatırıldı. Borrell, "Önemli olan yeni bir anlaşma yapmak değil, İran ile imzalanan nükleer anlaşmayı kurtarmak" dedi. 

NE OLMUŞTU?

AB, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki doğal gaz arama ve sondaj çalışmalarını,Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin egemenlik haklarını ihlal ettiği iddiasıyla "yasa dışı" olarak nitelendirmiş ve 15 Temmuz 2019'da yaptırım kararı almıştı.

Kıbrıs'ta garantör olduğunu belirten Türkiye ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin diğer ülkeler tarafından resmi olarak tanınması nedeniyle doğal kaynaklarla ilgili haklarının yok sayıldığını ve faaliyetlerin yasal olduğunu belirtiyor.

ETİKETLER
hazırlık
YAZDIR
YORUMLAR 59
 • mhcivelek 8 ay önce Şikayet Et
  BAŞLIYACAĞIM BUNLARIN YAPTIRIMINADA CEDLERİNEDE... ne bu ya hödünüz yiyiyorsa ortadoğuda katliam yapanlara yaptırım yapında hödünüzü görelim... YETER ARTIK
  Cevapla
 • oraloğlu 8 ay önce Şikayet Et
  nasihat be bilgilendirme: Dear borrel. you are in wrong way. l told you... müşahade yakin ehlinden
  Cevapla
 • SARIÇİÇEK 8 ay önce Şikayet Et
  AB yaşayan TÜRKLER tüm bankalardaki paralarını çekiverse AB şapa oturur....Bukadar kolay..
  Cevapla
 • Hasan doğru 8 ay önce Şikayet Et
  Bir soğuk kış gecesi Avrupa ın gaz vanasını kapatırsak ve arkasından mültecilere kapıları açarsak sen seyret Avrupa'daki cümbüşü.
  Cevapla
 • Demir Bezmez 8 ay önce Şikayet Et
  Maliyet ne olursa olsun ,Amerikanin derhal Ortadogudan cikarilmasi elzemdir. !
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Abdullah Ağar Karabağ'daki son gelişmeleri değerlendirdi: Azerbaycan başladığı işi bitirmeli
Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak Yeni Ekonomi Programı'nı açıkladı