Gizemli hastalık yayılıyordu... Nedeni tespit edildi

Çin'de ortaya çıkan ve zatürreye benzetilen "gizemli hastalığın" sebebi olarak görülen yeni bir koronavirüsünün insandan insana bulaştığının doğrulandığı açıklandı.

GİRİŞ 20.01.2020 23:41 GÜNCELLEME 20.01.2020 23:42
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Çin'de ortaya çıkan ve zatürreye benzetilen "gizemli hastalığın" sebebi olarak görülen yeni bir koronavirüsünün insandan insana bulaştığının doğrulandığı bildirildi.

 

 

Çin medyasına göre, Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından salgını araştırmak üzere görevlendirilen uzman ekibin lideri Zhong Nanshan, zatürre benzeri hastalığa neden olan virüsün, insandan insan geçebildiğini belirtti.

Guangdong eyaletindeki 2 kişiye virüsün aile üyelerinden bulaştığının tespit edildiğini aktaran Zhong, söz konusu iki kişinin, hastalığın ortaya çıktığı Vuhan kentine gitmediğini ancak aile üyelerinin bu kentten dönmesinin ardından hastalığa yakalandıklarını ifade etti.

 

 

China Daily gazetesinde, virüsün tespit edildiği hastalarla ilgilenen bazı sağlık çalışanlarında da virüse rastlandığı bilgisi paylaşıldı.

Çin Merkez Televizyonunun (CCTV) haberine göre, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, son zamanlarda Vuhan kentinde ve diğer yerlerde görülen, yeni koronavirüs salgınının ciddiye alınması gerektiğini belirtti.

Virüsün yayılmasını engellemek için kararlı çabalar sarf edilmesi talimatını veren Şi, "Parti komiteleri, hükümetler ve her kademedeki ilgili departmanlar, insan hayatına ve sağlığına öncelik vermeli." diye konuştu.

Şinhua ajansının haberinde de Çin'de yeni bir koronavirüsün yol açtığı vakaların sayısının, yerel saatle 18.00 itibarıyla 224'e çıktığı, bunlardan 217'sinin doğrulandığı kaydedildi.

ÇİN'DE "GİZEMLİ HASTALIK" NEDENİYLE 3 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Çin'in Hubey eyaletinin Vuhan kentinde aralık 2019'da ortaya çıkan yeni bir koronavirüsün neden olduğu gizemli hastalık nedeniyle 3 kişi hayatını kaybetmişti.

Virüsten kaynaklanan salgın, 2002 ve 2003'te yüzlerce kişinin ölümüne yol açan şiddetli akut solunum yolu sendromu (SARS) salgınını hatırlattığından ülkede endişeye yol açmıştı.

Çinli yetkililer, gizemli hastalığa ilişkin yapılan ilk incelemelerin, hastalığın SARS, Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS), influenza, kuş gribi ve adenovirus olmadığını ortaya koyduğunu ifade etmişti.

Öte yandan, Hong Konglu uzmanlar virüsün genetik yapısının SARS ile yüzde 80 örtüştüğünü belirtmişti.

Hong Kong, Tayvan, Güney Kore, Japonya ve Tayland'da da bu hastalığın belirtilerini gösteren kişiler tedavi altına alınmıştı.

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Erdem 7 ay önce Şikayet Et
  Herşeyi yemeyin...
  Cevapla
 • misafirim 7 ay önce Şikayet Et
  eskiden her türlü mikrop ve hastalık amerika ve avrupadan yayılıyordu şimdi sıra değişti çinden yayılıyor hertürlü mikrop
  Cevapla
 • Vtndş 7 ay önce Şikayet Et
  Kendileri mikrop zaten zalimler...
  Cevapla
 • zafer gülten 7 ay önce Şikayet Et
  Çin lilerin midesi hayvandan beter,yemedikleri yok,bir sokak köpeğinin bile yemediği şeyi Çin lilerin önüne koy ,yerler-fare,akrep,hamamböceği,kedi,köpek ve diğer her tür mahlukatı yemek onlarda.ve tabii bu yedikleri şey sonucu diğer insanlarda olmayan hastalık ve virüsler de oluşuyor.bunları Türkiye ye sokarken baştan aşağı sağlık taramasından geçirip sokmak lazım.üç kuruş döviz getiriyorlar diye kontrol etmeden sokarsak bir mikrop getirir,kırarlar ortalığı,verdikleri zarar getirdikleri dövizden kat kat yüksek olur.
  Cevapla
 • Salih 7 ay önce Şikayet Et
  Kim bilir birbirinin dışkısını yiyordur bunlar her şey beklenir bunlardan insan yiyor bunlar cenin yiyor
  Cevapla
 • Mizah 7 ay önce Şikayet Et
  2.000.000.000 lık Çin'de 2 kişinin ne önemi var. Abartmayın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yunan vekilden bomba itiraf: Bunu tüm gezegen söylüyor
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Türkiye genelinde yatak doluluk oranı %48.5