ABD Venezuela'ya ait 15 uçağı kara listeye aldı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Venezuela petrol şirketi PDVSA'ya ait 15 uçağı kara listeye aldıklarını açıkladı.

ABD Venezuela'ya ait 15 uçağı kara listeye aldı
ABD Venezuela'ya ait 15 uçağı kara listeye aldı
GİRİŞ 22.01.2020 01:52 GÜNCELLEME 22.01.2020 02:16

Bakan Pompeo, yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu uçaklardan bazılarının Karayipler'in hava sahasında ABD uçaklarını taciz ettiğini savunarak, bu durumun alınan kararda etkili olduğunu vurguladı.

 

 

Pompeo, ayrıca uçakların Devlet Başkanı Nicholas Maduro'ya destek veren hükümet yetkililerinin taşınmasında da kullanıldığına dikkat çekerek, "ABD, Venezuela Hükümetine ait mal varlıklarını hedef almaya devam etmektedir. Bu karar, Maduro’nun iktidarı gasp etme girişimlerini durdurmak, özgür ve adil bir seçimin yapılmasını sağlamak ve demokrasiye geçişi desteklemek adına verilen çabaların bir parçasıdır." ifadelerini kullandı.

POMPEO'DAN ''MADURO'NUN VAHŞİ EYLEMLERİ'' SÖZLERİ

Öte yandan, Amerikan şirketlerini söz konusu uçaklarla yakıt satımı dahil, hiçbir iş birliği yapmaması konusunda uyardıklarını belirten Pompeo, "ABD ve dünyanın dört bir yanındaki demokratik müttefikleri, Maduro’nun vahşi ve diktatörce eylemlerini reddeden Venezuela halkına bağlı kalacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Bilindiği gibi ABD, birçok iftirayla Maduro'nun görevden alınmasına yardım etmiş ve yerine darbeci Guaido'yu gelmesini sağlamıştı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Orta ve kısa vadede altında beklenti! Yükselecek mi, düşecek mi?
ABD Kandil'de yine PKK'nın yanında yer aldı!