Uzmanlardan önemli virüs iddiası: Belirtiler görülmeyebilir

Yeni tip koronavirüs salgını üzerine yapılan bilimsel bir çalışmada, virüsü taşıyanlarda hastalık belirtileri görülmeyebileceği iddiasında bulunuldu.

Uzmanlardan önemli virüs iddiası: Belirtiler görülmeyebilir
Uzmanlardan önemli virüs iddiası: Belirtiler görülmeyebilir
GİRİŞ 25.01.2020 16:01 GÜNCELLEME 25.01.2020 16:03
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Vuhan’da ortaya çıkan yeni tip koronavirüs salgını üzerine yapılan bir bilimsel çalışmada, virüs bulaşan kişilerde hastalık semptomlarının görülmeyebileceği iddia edildi.

 

South China Morning Post gazetesinin haberine göre Çin ve Hong Kong’dan enfeksiyon hastalıkları uzmanları, Hong Kong-Şıncın Hastane Üniversitesinde 10-15 Ocak arasında kabul edilen 7 kişilik bir aile üzerinde yaptıkları çalışmada koronavirüsle enfekte olanların hastalık belirtisi göstermeyebileceğini ileri sürdü.

Söz konusu çalışmada ailenin 6 üyesine "koronavirüs taşıyor" tanısı konulduğu ancak ailenin 7’nci üyesi olan 10 yaşındaki çocukta dışarıdan herhangi bir şekilde koronavirüs semptomu görülmediği anlaşıldı.

 

Çocuğun akciğerlerinde yapılan x ışını taramalarında akciğerde bulunan boşlukların bazı salgılarla dolması sonucu "buzlu cam" olarak adlandırılan zatürreye benzer değişimler olduğu belirlendi.

Bundan yola çıkılan çalışmada, hastalık belirtisi olmadan da enfeksiyonun mümkün olduğu, bu yüzden hastaları izole etmenin ve bu hastalarla temasa geçen kişileri karantinaya almanın hayati önem taşıdığı belirtildi.

Çalışma The Lancet adlı tıp dergisinde yayımlandı.

Ulusal Sağlık Komisyonu Yardımcı Direktörü Li Bin, hafta içi yaptığı açıklamada, virüsün mutasyon geçirme ve yayılma özelliğinin bulunduğunu açıklamıştı.

Yeni tip koronavirüs ilk olarak Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık'ta tespit edilmişti. Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık'ta kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha "gizemli hastalığın" görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı.

Virüsün kısa sürede diğer kent ve eyaletlere sıçraması nedeniyle, Vuhan başta olmak üzere irili ufaklı 13 kentte toplu ulaşım durdurulmuştu.

Bu kapsamda Vuhan, Huanggang, Icou, Şienning kentleriyle ilçe büyüklüğündeki Çıbi, Şientao, Cıciang, Çienciang, Cingmın, Huangşı, Dangyang, Inşı, Şiaogan kentlerinde metro, otobüs ve feribot seferleri geçici olarak durdurulmuştu.

Vuhan’a girişler yasaklanmış çıkışlarda çok özel gerekçelere bağlanmıştı. Söz konusu kentler Çin basınında “mühürlenen şehirler” olarak ifade ediliyor. Bu şehirlerde yaşayan toplam nüfus 30 milyonu geçiyor.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
çin
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Altaylar 1 yıl önce Şikayet Et
    Virüsün ne olduğuna dair adam gibi açıklama yok, ama mutasyon geçireceğini tespit ediyorlar. Laboratuvar virüsü üret sonra da hikaye oku
    Cevapla
  • Fatih 1 yıl önce Şikayet Et
    SARS da aynı tedirginlik yaşandı. Belki de aşısı hazır. Ama bu kadar az yayilmayla rant elde edilmez. Bir kac ulke ve bir kac bin insan daha lazim.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
540 milyar metreküplük Karadeniz gazı için ilk talip: Birlikte çıkarabiliriz
Marmara'da deniz dibindeki yoğun müsilaj görüntülendi