Komşu'da alarm! Okullar tatil edildi

Bulgaristan'da, grip salgını nedeniyle başkent Sofya başta olmak üzere birçok ilde, ilk orta ve lisede 100 bin öğrencinin eğitim gördüğü 500 okulda grip salgını nedeniyle 6 Şubat tarihine kadar eğitime ara verildi.

Komşu'da alarm! Okullar tatil edildi
Komşu'da alarm! Okullar tatil edildi
GİRİŞ 27.01.2020 15:41 GÜNCELLEME 27.01.2020 15:41
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Ülke genelinde etkili olan salgın nedeniyle hastanelerde planlı ameliyatlar iptal edilirken, hamile kadınlar ve çocukların rutin hasta kontrolleri salgın nedeniyle yapılamıyor.

 

 

Bulgaristan’da grip salgınının yaygınlaşmasıyla, ülke çapında alarm verildi. Grip salgının en çok etkilediği kentler arasında başkent Sofya, Burgas, Veliko Tırnovo, Montana, Plovdiv, Küstendil ve Blagoevgrad yer aldı. 

TÜRKLERİN YOĞUN OLDUĞU KENTLERDE  VAR

Gribin etkili olduğu iller arasında yaklaşık 100  binin üzerinde Türklerin yoğun olarak yaşadığı , Haskovo, Kırcaali yerleşim yerleri  var. Bu bölgelerin dışında son olarak  hastalığın yoğun görüldüğü Asenovgrad, Plovdiv, Burgas  kentleri olmak üzere grip ülke geneline hızla yayılıyor. Bulgar hükümeti,  grip salgının yayılmasını önlemek amacıyla 100 bin öğrencinin eğitim gördüğü 500 okulda  6 Şubata kadar  eğitime ara verildiğini açıkladı.

HASTANELERDE AMELİYATLAR İPTAL EDİLDİ, 1 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Bulgaristan'ın genelinde yayılan grip salgını nedeniyle hastanelerde planlı ameliyatlar iptal edilirken, hamile kadınlar ve çocukların rutin hasta kontrolleri salgın nedeniyle yapılamıyor. Bulgaristan'ın Borino kasabasında geçtiğimiz hafta  hastaneye kaldırılan 51 yaşındaki bir kişinin domuz gribi nedeniyle hayatını kaybettiği öğrenildi.

Grip salgını Bulgaristan’ın genelini kaplamaya başlarken, hastalığın etkisi Ocak ayının sonu ile Şubat ayının ilk haftalarında etkisini artıracağı tahmin ediliyor.

CORONA VİRİSÜNE KARŞI UYARI

Bulgaristan hükümeti yetkilileri Çin'de başlayıp her geçen gün farklı ülkelere yayılan, corona virüsü ile ilgili vatandaşları uyardı. Yetkililer bu virüse karşı vatandaşı uyaran basın açıklaması yayınladı. 

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • mercimek 6 ay önce Şikayet Et
  bence o grib degil bulgaristan gizli tutyor corona virusu...o virüsten örmek alip turkiyede çalışmalara başlamalı abdullah ciftçi hocam bir ara demişti dünya nufusunu azaltacaklar demişti bu onun başlagıcı olabilir.ayrica bu virüs abd isveç ve ingiliz bilimadamlarinin ürettigi bir virüs bakın gene diyorum ingilterede abd de isveçte kesinlikle terör olayi olmaz aynisi bu ülkelerde virüs olmaz olsada aşını çoktan yapmışlardır...
  Cevapla
 • Mantıklı 6 ay önce Şikayet Et
  Selcuk
  Cevapla
 • yalcin 6 ay önce Şikayet Et
  hasta olan kisilere rabbim sifalar versin sayet bulgaristana komsu demeyin komsumuz turk gurbetcilere gumruklerde nasil eziet ettiklerini biliorum ... komsumuz olamaz ...
  Cevapla
 • Bizde 6 ay önce Şikayet Et
  Zaten tatill günaydin
  Cevapla
 • Türk 6 ay önce Şikayet Et
  Bizimde tatil etmemiz lazım acil önlemler alınmalı son pişmanlık fayda etmez
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Her müslüman bilmeli! İşte cuma günü mucizeleri
En fazla Covid-19 testinin yapıldığı ülkeler