Rusya'dan sürpriz hamle! Pantsir-S'lere yeni hipersonik füze

Rus devlet sanayi şirketi Rostech’e bağlı Şipunov Tasarım Bürosu’nun hava savunma sistemlerinden sorumlu baş tasarımcısı Valeriy Slugin, Pantsir-S füze savunma sistemlerinde standart olanların yanı sıra yeni geliştirilen hipersonik füzelerin de kullanılacağını duyurdu.

Rusya'dan sürpriz hamle! Pantsir-S'lere yeni hipersonik füze
Rusya'dan sürpriz hamle! Pantsir-S'lere yeni hipersonik füze
GİRİŞ 30.01.2020 11:48 GÜNCELLEME 30.01.2020 11:48
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Rus basınına açıklamalarda bulunan Slugin, Pantsir-S füze savunma sistemlerinde hem standart, hem de yeni geliştirilen hipersonik füzeler kullanılacağını ifade etti.

Slugin, “Her türlü hedefle mücadele eden iki tür füze söz konusu. Biri standart, diğeri ise kısa zaman önce geliştirildi, hipersonik olan bu füzenin ulaştığı hız 5 Mach ve fazlası” diye konuştu.

Yeni füzenin hedefine daha hızlı ulaşabileceği ve bu sayede ateşleme kanalının daha kısa sürede boşalacağı için sistemin atış sıklığının artacağını kaydeden Slugin, ayrıca savaş başlığına parçaların dağılması için çok fazla patlayıcı kullanmaya gerek olmadığını çünkü yüksek çarpma hızının zaten parçaların verimli bir şekilde dağılmasını sağladığını vurguladı.

Slugin ayrıca Pantsir füzelerinin güdüm başlıkları ile donatılmadığını, zira sistemin çalıştığı mesafelerde gerekli görevler için füzenin uzaktan kumanda sistemi ile yönlendirilebildiğini aktardı.

100’ÜN ÜZERİNDEN İHA’YI DÜŞÜRDÜ

Baş tasarımcı Slugin, Rusya’da geliştirilen Pantsir hava savunma sistemlerinin kullanıma girdiklerinden bu yana dünya genelinde yaklaşık 100 insansız hava aracını (İHA) düşürdüğünü ifade etti.

Pantsir sistemlerinin kullanıldığı Suriye’de ve diğer bölgelerde düşürülen İHA için kesin sayı vermeyen Slugin, ancak 100’ün üzerinde aracın düşürülebilmiş olacağının altını çizdi. Daha önce militanların İHA’larda 10’a kadar bomba yerleştirdiği için daha kolay vurulabildiklerini söyleyen uzman, zaman içinde terör yanlılarının kullandıkları mühimmat miktarını azalttıklarının ve bu hedeflerin tespit edilmesi için daha fazla çaba harcandığının altını çizdi.

Suriye’de iki Pantsir grubunun görev yaptığını belirten Slugin, bu sistemlerden birinin Hmeymim Hava Üssü’nde, diğerinin ise Suriye ordusunda kullanıldığını aktardı.

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • sadi 1 yıl önce Şikayet Et
    bilmiyorum ama eminim , benim gibi bu tur haberleri okuyan kisiler hep ayni seyler geliyordur aklima.. sanki bu gelistirilen fuzeler ve silahlar hep turkiyeye karsi..
    Cevapla
  • Gerçeğin Sesi 1 yıl önce Şikayet Et
    Türkiye olarak cok cok acil uzun menzilli balistik füzeler üretmek zorundayız
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Feyza Aktan, Özcan Deniz'i tokatladı! Kıyafetini parçaladı
UEFA ülkeler sıralamasında halimiz duman!