Dünya merakla bekliyordu! Ve Trump ile ilgili karar verildi...

ABD Başkanı Donald Trump, Senato'daki azil oylamasında "görevini kötüye kullanmak" suçlamasından aklandı.

Dünya merakla bekliyordu! Ve Trump ile ilgili karar verildi...
Dünya merakla bekliyordu! Ve Trump ile ilgili karar verildi...
GİRİŞ 06.02.2020 00:20 GÜNCELLEME 13.02.2020 11:15
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

ABD'de Başkan Trump'a yönelik yürütülen azil süreci, Senato Genel Kurulunda yapılan oylama ile sona erdi.

"Görevini kötüye kullanmak" suçlaması için yapılan ilk oylamada 48 senatör Trump'ın "suçlu olduğu", 52 senatör ise "suçlu olmadığı" yönünde oy verdi.
"Kongre'nin işleyişini engellemek" başlıklı azil maddesi için yapılan ikinci oylamada ise 47 senatör Trump'ın "suçlu olduğu", 53 senatör ise "suçlu olmadığı" yönünde oy kullandı.

Böylece Trump, ABD tarihinde Andrew Johnson ve Bill Clinton'dan sonra Senato'da aklanan 3. başkan oldu.

CUMHURİYETÇİ SENATÖR ROMNEY, TRUMP'I BİR MADDEDEN SUÇLADI

Oylamada tüm Demokratlar Trump'a yönelik suçlamalar için "suçlu olduğu" yönünde oy verdi.

Öte yandan Cumhuriyetçi Senatör Mitt Romney "görevin kötüye kullanılması" suçlaması için yapılan oylamada "suçlu olduğu", "Kongre'nin işleyişini engelleme" suçlaması için ise "suçlu olmadığı" yönünde oy kullandı.

AZİL SÜRECİNDE NELER YAŞANDI?

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, 24 Eylül 2019'da "ABD'nin ulusal güvenliğine zarar verdiği" ve "Başkanlık yeminine ihanet ettiği" gerekçesiyle Trump'a yönelik azil soruşturması başlatıldığını açıklamıştı.

Pelosi, 25 Temmuz'da Trump'ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinde, rakibi Joe Biden ve ailesini soruşturması karşılığında ABD'nin ülkesine askeri yardımı serbest bırakacağını söylediğini ve bunun anayasaya aykırı olduğunu iddia etmişti.

Beyaz Saray ise 25 Eylül'de Trump-Zelenskiy görüşmesinin dökümünü yayımlayarak, Ukrayna'ya yardımlar ile görüşme arasında ilişki bulunmadığını savunmuştu.

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesinde 13-21 Kasım'da kamuya açık oturumlar düzenlenmiş; Dışişleri, Ulusal Güvenlik Konseyi ve Pentagon'dan toplam 12 yetkili bu süreçte ifade vermişti.

Ardından İstihbarat Komitesi hazırladığı 300 sayfalık raporu 3 Aralık'ta Adalet Komitesine sunmuş, Adalet Komitesi yaptığı iki oturumun ardından 13 Aralık'ta azil maddelerini onaylayarak dosyayı Temsilciler Meclisi Genel Kuruluna göndermişti.

Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda 18 Aralık'ta yapılan oylamada, Trump'a yönelik "görevini kötüye kullanmak" ve "Kongre'nin işleyişini engellemek" suçlamaları kabul edilmişti.

(Ayrıntılar geliyor...)

 

 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 34
 • Lacivert 2 yıl önce Şikayet Et
  Sözde Süper Güç olduğunu iddia eden , ABD dünyada toplam nüfusu 20 milyonu bulmayan Yahudi Irkının oyuncağı olmuş . 329 Milyon nüfusu olan ABD'yi istediği gibi yönlendiriyorlar siyonistler . Çok ilginç .
  Cevapla
 • mehmet 2 yıl önce Şikayet Et
  para varsa güç sende bu dünyada
  Cevapla
 • Ahm 2 yıl önce Şikayet Et
  Trump. Siyonist. İsrailin. Kuklası.
  Cevapla
 • Şakir Can 2 yıl önce Şikayet Et
  ABD'nin bütün başkaları öyle.
  Cevapla
 • E.A 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu azil süreci hikayesi Dünyaya, Amerikanın demokratik bir ülke olduğunu servis etmek için ustaca hazırlanmış bir tezgah. Nasıl bir demokrasi ise azil sürecinde yargılanan başkanlar hep aklanıyor ve bizim gibiler de bakın helal olsun Amerika başkanını bile yargılıyor dedirtiyor.
  Cevapla
 • HMD 2 yıl önce Şikayet Et
  Kaldiki senatoda cogunluk trump in tarafi.Bu isin aazil olmayacagi belliydi de dedigin gibi oyun icinde oyun kim bilir ne hesaplar yapildi derinde
  Cevapla
 • hsn 2 yıl önce Şikayet Et
  kudüsü sözde israile verdi azil süreci bitti olay bu kadar basit
  Cevapla
 • Asım 2 yıl önce Şikayet Et
  Ne yürüttü bu?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ahmet Davutoğlu'ndan Kılıçdaroğlu'nun başörtüsü çıkışına destek: Tarihi bir çağrıydı
Bakan Karaismailoğlu'ndan İmamoğlu'na Sabiha Gökçen metrosu yanıtı!