Resmen duyurdular! ABD ve İngiltere'den Türkiye'ye tam destek

ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Kelly Craft, "ABD, Türk askerlerinin ölümüne neden olan Esed rejiminin Türk gözlem noktalarına haksız saldırılar karşısında NATO müttefiki Türkiye'ye meşru müdafaasında tam destek veriyor" dedi. Türkiye'ye bir destek de İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Karen Pierce'den geldi.

Resmen duyurdular! ABD ve İngiltere'den Türkiye'ye tam destek
Resmen duyurdular! ABD ve İngiltere'den Türkiye'ye tam destek
GİRİŞ 07.02.2020 06:55 GÜNCELLEME 07.02.2020 07:13
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

BM Güvenlik Konseyi, Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib'de artan gerilimi ve çatışmaları görüşmek üzere toplandı. ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Kelly Craft, konseyde yaptığı konuşmada, İdlib'de rejim, Hizbullah ve Rusya'nın sürdürdüğü "barbar, haksız" askeri saldırıları şiddetle kınadı. 

 

İdlib'deki yıkımın boyutuna bakıldığında ne ateşkes ne de siyasi çözüm konusunda Rusya ve rejime güvenilebileceğini ve Astana sürecine artık inanmadıklarını belirten Craft, BM Suriye Özel Temsilcisine acil kapsamlı ve denetlenebilir bir ateşkesin sağlanması çağrısı yaptı. 

Craft, rejimin İdlib'deki Türk gözlem noktalarına saldırısına ilişkin ise "ABD, Türk askerlerinin ölümüne neden olan Esed rejiminin Türk gözlem noktalarına haksız saldırıları karşısında NATO müttefiki Türkiye'ye meşru müdafaasında tam destek veriyor" dedi. 

 

İDLİB'DE "EN KÖTÜ KABUS" YAŞANIYOR

İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Karen Pierce de İdlib'de uzun süredir ''en kötü kabus''un yaşandığını söyledi. 

Pierce, "Türkiye, İdlib'de barışçıl bir çözüm bulmak ve milyonlarca Suriyelinin mülteci konumuna düşmesini engellemek için çaba gösterdi ama Suriyeli makamların mutabakatı görmezden geldiğine şahit oluyoruz. Birçok ateşkes ilan edildikten bir iki gün sonra ihlal edildi. Artan gerginliğin halihazırda 3 buçuk milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye'ye etkisinden derin endişe duyuyoruz" diye konuştu. 

MOSKOVA TARAFI ESED'İ SAVUNDU

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia ise Hayat Tahrir el Şam'ın gerginliği azaltma bölgesi İdlib'i ele geçirdiğini ve 2019'un sonunda 1400'den fazla terör saldırısı düzenlediğini belirterek, "Suriye hükümetinin topraklarının kontrolünü yeniden kazanmaya çalıştığını" savundu. 

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 18
 • bjk56 5 ay önce Şikayet Et
  fırsat geçti elinize sanki merak etmeyin Rabbim bizleri siz kan emicilere muhtaç etmez kuduruklar
  Cevapla
 • Zalimler 5 ay önce Şikayet Et
  Siz Türkiye ye destek felan vermezsinizde ,rusyayı saf dışı bırakmak için yapıyorsunuz ! Türkiye yalnız kaldığında da yapmadık kötülük bırakmazsınız !
  Cevapla
 • Batmanli 5 ay önce Şikayet Et
  Asla bu emperyal ülkelere güvenmemek lazım.
  Cevapla
 • İhtiyar 5 ay önce Şikayet Et
  Teşekkür ederiz canım eksik olmayın!.
  Cevapla
 • 01adana 5 ay önce Şikayet Et
  lan he he biraz ufak atarsanız civcivlerde yer türkiyede sagır sultan bile sizin bu cografyada amacınızı biliyor bayatladı artık bu ayaklar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Savunma sanayinde tarihi adım! Türkiye menzili aşıyor...
Ermenistan ordusuna ait mevzinin vurulma anı havadan görüntülendi