İşgal planına karşı İtalya'dan Türkiye'ye sürpriz teklif

İtalya Temsilciler Meclisi Milletvekili Michele Piras, 'Türkiye ve İtalya, Trump'ın sözde barış planına karşı Filistin için alternatif barış planı hazırlayabilir.' dedi.

İşgal planına karşı İtalya'dan Türkiye'ye sürpriz teklif
İşgal planına karşı İtalya'dan Türkiye'ye sürpriz teklif
GİRİŞ 09.02.2020 18:01 GÜNCELLEME 09.02.2020 18:01
Bu Habere 35 Yorum Yapılmış

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'daki Parlamenterler Arası Kudüs Platformunun Üçüncü Konferansı'na İtalya'yı temsilen katılan Piras, Filistin ve Kudüs sorununa dair konuşma yaptı.

 

 

Akdeniz bölgesi ve Orta Doğu'da yeni savaş dalgaları olduğunu belirten Piras, "Batılı ve Doğulu güçler, bir süredir Orta Doğu'da güç kazanmaya çalışarak dünyaya yeni adaletsizlikler ve baskılar getirmekte." şeklinde konuştu.

Piras, ABD'nin sözde barış planını ve Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak tanınmasını reddettiğini dile getirerek, "Kudüs elbette ki Filistin'in başkentidir ama aynı zamanda dünyanın manevi başkenti ve barışın, diyaloğun başkentidir." ifadelerini kullandı.

 

 

Katılımcılara hitabının ardından AA muhabirine konuşan Piras, buraya Filistinlilerin davasını sürdürmek ve ABD Başkanı Donald Trump'ın sözde barış planına hayır demek için geldiğini vurguladı ve "Filistin için hakiki barışın tesis edilmesi lazım. Bunun manası İsrail'in belirli sınırlara geri çekilmesi, Filistin halkının ülkelerine dönmesinin sağlanması ve uluslararası camianın Filistin'i devlet olarak tanımasıdır." dedi.

"TÜRKİYE VE İTALYA, ALTERNATİF BARIŞ PLANI HAZIRLAYABİLİR"

Piras, Filistin'deki sorunun sadece kendi bölgesini etkilemediğinin altını çizerek, "Akdeniz bölgesinde barış, Avrupa'da barış demektir. Bu yüzden Filistin, Avrupa'nın ve İtalya'nın ana meselelerindendir." diye konuştu.

Türkiye ve İtalya'nın Filistin sorununun çözümü konusunda birlikte neler yapabileceği sorusuna ise Piras, "İki ülke bir araya gelmeli ve hakiki barışın sağlanması için ortak çalışmalıdır. Türkiye ve İtalya, Trump'ın sözde barış planına karşı Filistin için alternatif barış planı hazırlayabilir. Bunun için Filistinlilerin gerçek hürriyetlerine kavuşmalarını, yani sadece kültürel değil aynı zamanda ekonomik bağımsızlıklarını kazanmalarını sağlamalıyız." cevabını verdi.

Piras, yaklaşık 2 ay önce Filistin üzerine düzenlenen bir konferans için Türkiye'de bulunduğunu hatırlatarak, "Filistin davasını savunmaya devam edeceğim. Bu konuda yaptıklarımla ülkemi temsil etmekten gurur duyuyorum." dedi.

YORUMLAR 35
 • birisi 1 yıl önce Şikayet Et
  hristiyanların merkezi, islam merkezine Yahudilerin merkezi için müttefilik teklif etmiş...Ama müttefikler kapıları açtığınızda önce içinize yerleşir, sonra size karşı yeterince güçlendiğinde sizin işinizi bitirir...Benzerini bunlara yapmadıkça canımız daha çok yanar...
  Cevapla
 • hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  bu italya nerden türedi? son zamanlarda öne çıkmaya çalışıyor
  Cevapla
 • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Tek çözüm, İsrail haydut ve terör devletinin ortadan kaldırılması, İsraili devlet olarak tanınanın yüzüne tükürülmesidir...
  Cevapla
 • mehmetb25 1 yıl önce Şikayet Et
  Unutmayalım ki bu dünyada sözünü geçirebildigin kadar güçlüsündür. Ne kadar ülke olursa okadar iyi.
  Cevapla
 • iskender1a* 1 yıl önce Şikayet Et
  Allahın lanetleyip ölüme mahküm ettiği kavmi yaşatmağa dünyanın gücü yetmiyecek ey italyan ve ab dandikleri unutmayin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mustafa Akıncı haddini aştı! Türkiye'den tokat gibi cevap: Onun çapını aşar
Yeni yöntem pes dedirtti! E-nabız'a bile düştü (25 Ekim 2021 Günün Önemli Gelişmeleri)