İran'da büyük hüsran! Hint Okyanusu'na çakıldı

İran'ın doğal kaynaklar ile çevresel ve tarımsal gelişmeleri gözlemleyebilmek amacıyla dün gece uzaya fırlattığı "Zafer-1" adlı yerli üretim uydusunun istenen hıza ulaşmaması nedeniyle Hint Okyanusu'na düştüğü bildirildi.

İran'da büyük hüsran! Hint Okyanusu'na çakıldı
İran'da büyük hüsran! Hint Okyanusu'na çakıldı
GİRİŞ 10.02.2020 13:19 GÜNCELLEME 10.02.2020 17:04
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

İranlı Öğrenciler Haber Ajansının (ISNA) haberine göre Dünya'dan 530 kilometre yüksekte yörüngeye yerleştirilmesi hedeflenen "Zafer-1" uydusu dün akşam "Simorg" uydu taşıyıcı roketle uzaya fırlatıldı.

 

Uydunun istenen hıza ulaşmaması nedeniyle fırlatıldıktan 8 dakika sonra yörüngede kalamadığı ve Hint Okyanusu'na düştüğü kaydedildi. "Zafer-1" uydusunun saatte 7 bin 400 kilometre hıza ulaşması gerekirken 6 bin 500 kilometre kaldığı belirtildi. 

Devrimin 41'inci yılı kutlamalarına yetişmesi için dün başarısızlıkla sonuçlanan denemenin ardından İran'ın kısa sürede "Zafer-2" uydusunu uzaya göndereceği aktarıldı. 

 

İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Muhammed Cevad Azeri Cehromi 22 Ocak'ta yaptığı açıklamada "Zafer" adlı uydunun, görüntü alma, haberleşme ve bilgi toplama gibi görevler icra edeceğini söylemişti.

İlk yerli üretim haberleşme uydusunu Şubat 2009'da uzaya gönderen İran, daha sonraki yıllarda uzaya birçok uydu fırlattı ancak bunların uzayda kalma süresi kısa oldu. İran, geçen yıl ocak ayında da yerli üretim bir uyduyu uzaya fırlatmış ancak uydunun yörüngeye yerleştirilme aşaması başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

ABD, İran'ın balistik füze faaliyetlerinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 2231 sayılı kararına aykırı olduğunu, İran'ın "Orta Doğu ve Avrupa'yı tehdit eden kıtalar arası balistik füze programını uydu faaliyetlerinin arkasına gizlediğini" iddia ediyor. İran ise geliştirilen füzelerin konvansiyonel, uydu faaliyetlerinin de sivil amaçlı olduğunu savunuyor.  

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 14
 • Hakan E. 5 ay önce Şikayet Et
  İrancılar yine üşüşmüş buraya
  Cevapla
 • erturk 5 ay önce Şikayet Et
  bir uyduyu yapmak yillar aliyor cok titiz bir is ya millet bu isi bilmiyor ya iran cok iyi hooop çarçabuk uydu hazir bu ne la ya yerine ulasamaz yada dunyadan çöp tasirlar
  Cevapla
 • astal 5 ay önce Şikayet Et
  adam denedi ...birgün başaracak gülecek birşey yok , kendimize bakalim...
  Cevapla
 • efsane 5 ay önce Şikayet Et
  hakan kardes cok guzel uyazmissiniz keske elestiren insanlarda biraz dusnup elestirseler
  Cevapla
 • Safya HARMAN 5 ay önce Şikayet Et
  3 şehir ile bir köyün tescili ile İran'daki küresel şehir ve köy sayısı bu listede 10'den 14'e yükseldi. İran bu konuda hala dünyada birinci sırada yer almaktadır. Dünya istatistiklerine göre, dünyadaki 48 şehir ve köy dünya el sanatları veya köyleri olarak kaydedilmiştir ve bunlar Asya-Pasifik bölgesinden 40 şehir, Latin Amerika'da 6 şehir ve Avrupa'da 2 şehirden oluşmaktadır.
  Cevapla
 • Musta63 5 ay önce Şikayet Et
  yani??
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mühendislerin şaşkına çeviren hataları!
İkinci el araç alırken bunlara dikkat edin