Dahlan Sudan’ı bölecek

Sudan’da Halk Kongresi Partisi, BAE ve İsrail’in, Muhammed Dahlan eliyle ülkeyi parçalamak istediğini belirtti. Parti genel sekreteri Beşir Adem, Dahlan’ın, Darfur bölgesi ile ülkenin doğusunu Sudan’dan ayırmak için İsrail ile iş birliği yaptığını iddia etti. Adem, BAE’nin de Sudan’ın altınlarını çaldığını da savundu.

Dahlan Sudan’ı bölecek
Dahlan Sudan’ı bölecek
GİRİŞ 19.02.2020 08:42 GÜNCELLEME 19.02.2020 08:46
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Sudan Halk Kongresi Partisi, Filistin’deki Fetih Hareketi’nden ihraç edilen, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Yemen’deki siyasi suikastlarının planlayıcısı olduğu öne sürülen Muhammed Dahlan’ı, Sudan’ı parçalamak için İsrail ile iş birliği yapmakla suçladı. Partinin genel sekreteri Beşir Adem, gazetecilere yaptığı açıklamada, Dahlan’ın, Darfur bölgesi ile ülkenin doğusunu Sudan’dan ayırmak için İsrail ile iş birliği yaptığını iddia etti. Adem, ülkesinin Güney Sudan’da silahlı hareketlerle yürüttüğü müzakerelerin Sudan’ın bölünmesine yol açacağı uyarısında bulundu.

KIZILDENİZ’İ GASP EDECEKLER

Beşir Adem, “Sudan’ın İsrail ile ilişkilerini normalleştirmesi, Siyonistlerin ülkeyi parçalama amaçlarına hizmet ediyor. Darfur ve Kızıldeniz’i gasp etmek için doğuyu koparmak istiyorlar. İsrail de BAE’nin çıkarları için Muhammed Dahlan’a destek veriyor.” ifadelerini kullandı.

BAE ALTINLARI ÇALIYOR

Adem, Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’a İsrail ile ilişkilerini kesmesi çağrısında bulunarak, “İç işlerimizi iyi idare edebilirsek ABD yaptırımlarını kaldırmada kimseye ihtiyaç duymayız. Eğer Sudan iyi yönetilirse altından yıllık 10 milyar dolar gelir kazanacak. BAE, Sudan’dan kaçırdığı altınları Dubai’de pazarlıyor.” diye konuştu.

UGANDA’DAKİ GÖRÜŞME

Orgeneral Burhan, 3 Ocak’ta İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Uganda’da bir araya gelmiş, İsrail Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamada, görüşmenin Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni’nin davetiyle gerçekleştiği duyurulmuştu.Netanyahu da Twitter’dan, “İki ülke arasındaki ilişkileri normalleştirecek iş birliğini başlatma konusunda fikir birliğine vardık.” paylaşımında bulunmuştu. Görüşmeyi BAE’nin planladığı belirtilmişti.

İsrail uçağı hava sahasını kullandı

Öte yandan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ilk kez bir İsrail uçağının sudan hava sahasını kullandığını açıkladı. İşgal altındaki Kudüs’te Amerikalı Yahudi liderleriyle bir araya gelen Netanyahu, “Dün ilk kez bir İsrail uçağı Sudan hava sahasını kullandı. Bu önemli bir değişimdir” değerlendirmesini yaptığı belirtildi. Haaretz gazetesine konuşan bir İsrailli yetkili Sudan hava sahasını kullanan uçağın “bir özel jet” olduğunu belirtti. İsrail uçağının Uganda’daki Orgeneral Burhan ile Netanyahu görüşmesinden hemen sonra Sudan hava sahasını kullanması, taraflar arasındaki yakınlaşmanın işareti olarak değerlendirildi.

Yenişafak

YAZDIR
YORUMLAR 26
 • Gürbüz 1 yıl önce Şikayet Et
  Bizde de böyle biri var, tipi çok benziyor. Allah bunların planlarını boşa çıkarır inşaAllah. Bunlar çok kötülükler ediyorlar, Yüce Rabbim es geçmeyecektir, böyle inanıyorum. Ya Selam, sen bilirsin ...
  Cevapla
 • mevlüt 1 yıl önce Şikayet Et
  Sudanlılar Türkiye'den ayrı düştüğünüz sürece size VATAN yok! Bunun farkına varın. Varmazsanız da ağlaşmayın. Bugün itibariyle sizi vatansız bırakacak olanlara DUR diyecek ve bu gidişatı durduracak dünyadaki tek güç Cenâb-ı Allah (C.C)'ın izni ve yardımıyla Türkiye'dir. Ama siz Müslümanlar, Kafir ve Münafıkları ne çok seviyorsunuz !
  Cevapla
 • FARKINDADEGİLSİNIZ 1 yıl önce Şikayet Et
  BAE ve Arabistan SIONistlerin Nil ve Fırat arasında kurmak istedikleri SION ülkesi sınırları içinde kalıyor. Yani SIONistler BAE'ni ve Arabistan'ı savaşmadan çoktan SION ülkesine kattı ama siz bunun FARKINDA DEĞİLSİNİZ. SION ülkesi: Afrika'da Mısır (Sisi halleder) ve Sudan'ın (Bölüyorlar) Nil nehrinin Doğusunda kalan bölgeleri, Eritre (Bölündü hazır), Cibuti, Kızıldeniz, Tüm Arap Yarımadası (Katar ve Yemende küçük problemleri var), Irak (Böldüler) ve Suriye'nin Fırat’ın Batı'sında kalan bölgeleri (Rusya boşaltıp verecek), Ürdün (Hazır çantada kekik) ve Türkiye'nin bir kısmını kapsıyor. (Türkiye’yi bölmek için İdlib’de Rusya ile savaştıracaklar, başaramayınca da ABD ile savaştıracaklar.)
  Cevapla
 • MİSAFİR 1 yıl önce Şikayet Et
  Nil nehri ile Fırat nehri arasında SION ülkesinin kurulması için Siyonistler Kızıldeniz'in Batı kıyılarını (Nil nehrinin Doğusunda kalan bölgeleri) işgal edecekler. SION ülkesi: Afrika'da Mısır ve Sudan'ın Nil nehrinin Doğusunda kalan bölgeleri, Kızıldeniz, Eritre, Cibuti Tüm Arap Yarımadası, Irak ve Suriye'nin Fırat'nehrinin Batı'sında kalan bölgeleri, Ürdün ve Türkiye'nin bir kısmını kapsıyor.
  Cevapla
 • İrfan yıldız 1 yıl önce Şikayet Et
  Yaaaa. Ömer beşiri devirdiniz. Çünkü emperyalistleri sudana sokmuyordu. Şimdi vur dizine. Zaten ikiye bölmüşlerdi. Bidaha bölecekler. Böl yut. Politikası.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: 31 Temmuz koronavirüs tablosu açıklandı!
Başkan Erdoğan afet bölgesinde! Vatandaşlarla bir araya geldi