Rusya tehdidine karşı BM'den Türkiye'ye 2 sınır kapısı talebi

BM'den Türkiye'den Suriye'ye yardmların gönderilmesi için 2 sınır kapısının sürekli açık tutulması talep edilerek İdlib'deki son durumla ilgili "Bu insanlar korunmazsa korkarım 21. yüzyılın en büyük korku hikayesiyle karşı karşıya kalacağı" ifade edildi.

GİRİŞ 22.02.2020 16:16 GÜNCELLEME 22.02.2020 16:26
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Birleşmiş Milletler (BM), Suriye'nin kuzey batısındaki İdlib'de yerlerinden edilen 900 bin kişi dahil 3 milyon kişiye Türkiye üzerinden iki sınır kapısından yardım gittiğini belirterek, daha fazla yardım konvoyunun gönderilebilmesi için Türkiye'den bu sınır kapılarının sürekli açık tutmasını istedi. 

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, Rusya'nın hava desteğiyle İdlib'de devam eden rejimin saldırılarının neden olduğu insani krize ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı. 

Suriye'de 9 yıldır devam eden savaş boyunca farklı rollerde insani yardımlar sağlandığını aktaran Lowcock, ''Suriye'nin kuzey batısında yaşanlar kadar korkunç bir durum daha görmedim.'' dedi. 

 

 

İdlib'de yerlerinden edilen 900 bin kişi dahil 3 milyon kişiye Türkiye üzerinden iki sınır kapısından yardım gittiğini belirten Lowcock, ''Türk yetkililerle daha fazla yardım kamyonunun geçebilmesi için bu sınır kapılarının sürekli açık tutulması konusunda yapıcı bir görüşme yürütüyoruz.'' dedi.

YARDIM TAŞINAN 4 KAPIDAN 2'SİNDE KAPATILMA RİSKİ VAR

Suriye'ye 2014'ten beri insani yardımların yapıldığı 4 sınır kapısı, Rusya'nın veto tehdidinin ardından tamamen kapatılma riskine karşı iki kapıya düştüğünden beri Türkiye ile olan Babüsselame ve Babülhava sınır kapıları yardımların geçişi için kullanılıyor. 

İdlib'deki yaklaşık 3 milyon kişinin Suriye'nin farklı bölgelerinden kaçarak buraya geldiğini dile getiren Lowcock, konuştuğu Suriyeli bir çocuk doktorunun kendisine söylediklerini ise şöyle anlattı: 

''Beş yıldır çocuklarla ilgilen son derece cesur bir kadın doktor Doğu Guta'da tedavi ettiği aynı çocukların İdlib'de de yerlerinden edildiğini, hala bombalandıklarını, hala korktuklarını, barınacak yerleri olmadığını ve okula gidemediğini söylüyor.''

- İDLİB'DEKİ NÜFUS YOĞUNLUĞU, DÜNYANIN EN BÜYÜK BAŞKENTLERİNDEKİNDEN FAZLA 

Gerginliğin azaltılması gerekirken şiddetli saldırıların devam ettiğine dikkati çeken Lowcock şunları söyledi: 

''Suriye'nin kuzey batısında bu insanların kaçtığı yerlerdeki nüfus yoğunluğu şu an dünyanın en büyük başkentlerinin çoğunun nüfus yoğunluğundan daha fazla. İdlib'de artık güvenli bir yer yok. İnsanlar soğukta, çamurda dışarda. Bebekler ölüyor. Bugün İdlib'de 16 yer ve Halep'in batısında ise 4 yerin Suriye hükümeti ve destekçileri tarafından bombalandığı haberleri geldi. Bu durum son bulmaz, bu insanlar korunmazsa korkarım 21. yüzyılın en büyük korku hikayesiyle karşı karşıya kalacağız''

- ''TÜRKİYE MUAZZAM BİR CÖMERTLİK SERGİLEDİ'' 

Türkiye'nin savaşın başından beri kaçarak Türkiye'ye sığınan üç buçuk milyon Suriyeliye barınma sağlamada muazzam bir cömertlik sergilediğini ifade eden Lowcock, ''Uluslararası toplum Türkiye'ye finansal ve diğer yardımlar sağlamada daha akıllı olabilirdi.'' dedi. 

Suriyeli bir milletvekilinin kendisine İdlib'de 30 bin terörist olduğunu söylediğini belirten Lowcock, ''Ama İdlib'de 3 milyon sivil de var, terörist olduğu iddia edilen her bir kişi için çoğu kadın ve çocuk 100 masum sivil rastgele, orantısız ve büyük bir saldırıya uğruyor.'' diye konuştu.

- ''SURİYE'DE KIYIMA SON VERİN'' 

İdlib için uzun süredir uyarıda bulunduğunu vurgulayan Lowcock,'' Şu ana kadar ölenlerin sayısı kabul edilemez. Yüzbinlerce insan öldü, yüzbinlerce insan kaçmak zorunda kaldı. Artık bunun son bulması gerek.'' dedi. 

Lowcock, Rusya, Türkiye ve rejime Suriye'deki ''kıyımı'' durdurma ve siyasi çözüm bulma çağrısı yaptı. 

KAYNAK: AA
ETİKETLER
talep
YAZDIR
YORUMLAR 24
 • adalet 1 yıl önce Şikayet Et
  Esad putini öz oğlu galiba
  Cevapla
 • Müco 1 yıl önce Şikayet Et
  O kadar korkunç durum varsa bunu gördüyseniz yardım edin ülkenize alın konuşmakla sorunlar çözülmüyor faaliyete geçin insan hakları deyip duruyorsunuz hani neredesiniz göremiyoruz sömürgeci batı
  Cevapla
 • caresiz 1 yıl önce Şikayet Et
  Rusyanin parcalanmasi konumu ??
  Cevapla
 • Orhangazi 1 yıl önce Şikayet Et
  İşid terörü suriye rejimin yanında hikaye.
  Cevapla
 • lokman 1 yıl önce Şikayet Et
  ısrarla halka saldırıyorlar,,,soykırım yapılıyor,,,putin gizli evanjelist islam düşmanı sanki,iran esat bunlarda islam düşmanı,,,karşımızda kafir ordusu var ne ölüye ne diriye acımıyorlar,,,Allahım sen bize yardım et, kafirler topluluğuna karşı bize zafer nasip et,,,AMİN
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İstanbullular yolda perişan oldu! "6 saattir yoldayım"
İstanbul'da eve dönüş kabusa döndü!