Çin Devlet Başkanı Şi'den dünyayı korkutan Koronavirüs açıklaması

Dünyada hızla yayılan ve birçok kişinin ölümüne neden olan koronavirüsü hakkında en yetkili isimden korkutan açıklama geldi. Çin Devlet Başkanı Cinping, Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının "hala acımasız ve karmaşık" durumda olduğunu bildirdi.

Çin Devlet Başkanı Şi'den dünyayı korkutan Koronavirüs açıklaması
Çin Devlet Başkanı Şi'den dünyayı korkutan Koronavirüs açıklaması
GİRİŞ 24.02.2020 00:29 GÜNCELLEME 24.02.2020 00:29
Bu Habere 78 Yorum Yapılmış

Hastalık karşıtı çalışmalardan sorumlu yetkililerle video konferans aracılığıyla açıklama yapan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, iktidardaki Komünist Partinin salgına karşı mücadelesini "zamanında ve etkili" olarak nitelendirdi.

 

Şi, geçen yıl aralık ayından bu yana 2 bin 400'ün üzerinde kişinin hayatını kaybetmesine yol açan hastalığın kontrol altına alınabileceği yönündeki yurt dışından gelen umutlu açıklamalara da değinerek “Önleme ve kontrol en kritik aşamada.” diye konuştu.

'ACIMASIZ VE KARMAŞIK...'

Salgının hala acımasız ve karmaşık bir durumda olduğunu kaydeden Şi, yetkilileri "salgının yayılmasını kararlı bir şekilde engellemeye" çağırdı.

Şi, salgının kendileri için bir "kriz ve büyük bir sınav" olduğunu belirterek hastalığın, Komünist Parti'nin 1949'da iktidara geldiğinden bu yana en hızlı yayılan ve en zor önlenen ve kontrol altına alınan acil sağlık durumu olduğunu ifade etti.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, koronavirüsünün yayılmaya başlamasından bu yana ilk kez, vatandaşlarına moral vermek için maske takarak halkın arasına karışmıştı

Başkentte enfeksiyonun kaynağını kesmek için sağlık personelini Pekin'e konuşlandırma çağrısında bulunan Şi, fabrikaların ve diğer şirketlerin yeniden açılmasına ve düşük gelirli çalışanların istihdam edilmesini sağlamasına yardımcı olmaları gerektiğini dile getirdi.

Şi, "Bahar çiftçiliğini etkileyen önemli problemleri acilen çözmeliyiz." dedi.

Hükümetin, sebze, hayvancılık ve kümes hayvanlarının üretiminin aktif olarak organize etmesinin önemini vurgulayan Şi, ulaşım kanallarındaki engellerin kaldırılması gerektiğini belirtti.

ÖLÜ SAYISI ARTIYOR

Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık 2019'da ortaya çıkan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle aralarında Türkiye'nin de bulunduğu birçok ülke, Çin'de mahsur kalan vatandaşlarını tahliye etmişti.

Yeni tip koronavirüsün, kısa sürede diğer kent ve ülkelere yayılması üzerine Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) "acil durum" ilan etmişti.

Hastalık sebebiyle dünya genelinde 2 bin 462 kişi yaşamını yitirmişti.

YORUMLAR 78
 • Birtürk 1 yıl önce Şikayet Et
  'ne içiyorsunuz söyleyin bizde bilelim.deyuslar
  Cevapla
 • Eyyubi 1 yıl önce Şikayet Et
  Çin , Firavun ve hanedanı gibi zulmettiğiniz müslümananları rahat bırakın.Kurtulun bu beladan
  Cevapla
 • Kul 1 yıl önce Şikayet Et
  Doğu Türkistan in ahi intizari tutuyor
  Cevapla
 • Duyarlı Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Beter ol, Çin!!!
  Cevapla
 • hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  Acımasızlara acımasız virüs veriliyor uzak doğunun dini yok yüzde elli altmış ateist bu kainatın bir sahibi var uyanın ey imansızlar her canlıyı diri diri yiyorsunuz yamyamlar siz insan mısınız acaba uygurlara yaptıklarınız işkenceler idamlar bir anda üç bin beşyüz uygure nahak yere idam ettiniz toplayıp yaktığınız kuranı kerimler karşılıksız mı kalacak sandınız gücünüz yetmiyorsa buuz ediniz evet buuz ettik günlerce dualarımızda
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
NATO aile fotoğrafında dikkat çeken detay
NATO’da ABD’nin Türkiye’ye soracağı değil vereceği hesap var