Devlet başkanı karantinaya alındı! İran'da 4 vekilde daha virüs çıktı

Moğolistan Devlet Başkanı Khaltmaagiin Battulga'nın Çin'e yaptığı ziyaretin ardından ülkesinde koronavirüs şüphesiyle karantina altına alındığı açıklandı. İran'da da 4 milletvekilinde daha virüs tespit edildi. Salgının Sahraaltı Afrika'da Nijerya’ya, Yeni Zelanda’ya, Litvanya ve Belarus’a ve Galler'e sıçradı. Dört ülkede kayda geçen ilk koronavirüs vakalarının tümünün İran ya da İtalya’dan döndüğü belirtildi.

Devlet başkanı karantinaya alındı! İran'da 4 vekilde daha virüs çıktı
Devlet başkanı karantinaya alındı! İran'da 4 vekilde daha virüs çıktı
GİRİŞ 28.02.2020 10:42 GÜNCELLEME 28.02.2020 13:07
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Çin'de başlayan yeni tip koronavirüs salgını giderek tüm dünyaya yayılıyor. Virüs, Sahraaltı Afrika'ya, Yeni Zelanda’ya, Avrupa'da ise Litvanya ve Belarus'a da sıçradı.

 

Sahraaltı Afrika'da ilk koronavirüs vakası Nijerya'da görüldü.

Nijerya Sağlık Bakanı Dr. Osagie Ehanire, 25 Şubat'ta İtalya'nın Milano kentinden Lagos'a gelen bir İtalyan vatandaşında virüs tespit edildiğini belirtti.

 

Ehanire, söz konusu kişinin Lagos'taki Bulaşıcı Hastalık Hastanesi'nde karantina altına alındığını açıkladı.

Salgın, Afrika kıtasında ilk olarak Cezayir ve sonra da Mısır'da görülmüştü.

İRAN'DAN GELEN YENİ ZELANDA VATANDAŞINDA GÖRÜLDÜ

Öte yandan Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern de, 26 Şubat'ta İran'dan gelen 60 yaşlarındaki Yeni Zelanda vatandaşı bir kadında koronavirüs tespit edildiğini duyurdu.

Kimliği açıklanmayan kadının Endonezya'nın Bali Adası’ndan aktarma yaparak ülkeye geldiği ve şu anda Auckland Şehir Hastanesinde tedavi gördüğü belirtildi.

Öte yandan Sağlık Bakanlığı da hastanın Emirates Havayollarının EK450 sefer sayılı uçağıyla ülkeye geldiği bilgisini paylaşarak, aynı uçakta bulunanların sağlık birimlerine başvurmasını istedi.

AVRUPA'DA İKİ ÜLKEYE DAHA YAYILDI

Litvanya’da da, İtalya’dan döndüğü belirtilen bir kadında koronavirüse rastlandı. Bu, ülkedeki ilk vaka olarak kayda geçti.

Belarus’ta da ilk koronavirüs vakası tespit edildi. Azerbaycan’dan gelen İranlı bir öğrencide virüs saptandığı belirtildi.

DEVLET BAŞKANI KARANTİNAYA ALINDI

Moğolistan Devlet Başkanı Khaltmaagiin Battulga'nın Çin'e yaptığı ziyaretin ardından ülkesinde koronavirüs şüphesiyle karantina altına alındığı açıklandı. 

İRAN'DA 4 VEKİLDE DAHA VİRÜS TESPİT EDİLDİ

İran Meclisi Başkanlık Heyeti Üyesi Muhammed Ali Vekili, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, 2 milletvekilinin koronavirüse yakalanmasının ardından Meclisteki 30 vekile virüs testi yapıldığını belirtti.

Söz konusu milletvekillerinin isimlerini açıklamayan Vekili, "Koronavirüs testlerinin sonucuna göre, Meclisteki 30 meslektaşımızdan şu ana kadar 4'ünün testi pozitif çıktı." ifadelerini kullandı.

ETİKETLER
yeni koronavirüs
YAZDIR
YORUMLAR 14
 • öneri 1 yıl önce Şikayet Et
  kedi köpek ve fareler de virüs taşıyıcılığı yapıyormuş. rusya sokak hayvanlarını fareleri itlaf etmeye başlamış. türkiyede de bu önlemler alınmalı. tuvalet havalandırması ortak olan binalarda virüs hava yolu ile yayılıyormuş. tuvalet pencereniz ortak bacaya açılıyorsa izole etmekte fayda var.
  Cevapla
 • ARİF DEMİR 1 yıl önce Şikayet Et
  darısı rusyaya inşallah
  Cevapla
 • kadir 1 yıl önce Şikayet Et
  iranın kendisi virüs
  Cevapla
 • Patoloji 1 yıl önce Şikayet Et
  Devlet büyüklerimizin ziyaretleriyle özellikle İran başta olmak üzere görüşmeler askıya alınmalıdır.
  Cevapla
 • duman 1 yıl önce Şikayet Et
  tam da şuan batı ve güney azerbaycanın bağımsızlık ilan etme zamanı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'den yeni sevkiyat: Türkiye sınırında büyük gerilim!
İHH gönüllüleri kaza yaptı: 4 kişi hayatını kaybetti